Kompanzasyon hakkında soru

Kalsit

Üye
Selamlar arkadaşlar.

Maden mühendisiyim. Elektrikten kaba olarak anlasam da doğal olarak çözemediğim sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri kompanzasyon.

Orta gerilimde çalışıyorum. Panomda elektronik sayaçtan T, T1, T2, T3 değerlerini ve Ri, Rc gibi değerlerini görebiliyorum. Bu değerlerden T bildiğim kadarıyla aktif değer, Ri reaktif değer, Rc kapasitif değer(hatam varsa düzeltiniz lütfen) Bura dışında bilmem gereken değerler nelerdir? Cezai dueuma düşüp düşmediğimi nereden anlayabilirim?

Forumda bununla ilgili konular var. Ama kullanılan terimlerden ötürü pek fazla anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı olarak açıp anlatırsanız yada ilgili konuya yönlendirirseniz çok sevinirim. Selamlar, saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben de sadece bizim işyerinde ki maden mühendisleri elektriğin herbirşeyinden anlıyor sanıyordum ; baya bir rahatladım şimdi ; dünyada yalnız değilmişim :)

Ben de sadece bizim işyerinde ki maden mühendisleri elektriğin herbirşeyinden anlıyor sanıyordum ; baya bir rahatladım şimdi ; dünyada yalnız değilmişim :)

Abi ben 1 yıllık mühendisim, tecrübem az biraz. O yüzden pabucunuzu dama atamadım daha :D

Abi ben 1 yıllık mühendisim, tecrübem az biraz. O yüzden pabucunuzu dama atamadım daha :D
Her mühendis diğer mühendislik disiplinleri konusunda az buçuk bilgiye sahip olur ; olmalıdır da ; ama maden mühendisleri genelde her disipline köküne kadar hakim olduğu izlenimi vermeye bayılırlar ; makina bozulur makina mühendisine ; elektrik arızası olur elektrik mühendisine fetva vermeye bayılırlar :) Ayrıca sayaç yüksek gerilim trafo dairesi gibi bir yerdeyse sende oraya girme ; kanunen caiz değil :)
Kuvvetli akım tesislerine girmek
Madde 59- Kuvvetli akım tesislerine meslekten olmayan kimselerin girmesine ve özel gereçler olmadan bunlara dokunulmasına izin verilmez. Ayrıca tesislerin girişinde işletme personeli için gerekli iş güvenliği malzemeleri her zaman hazır bulundurulacaktır.Bu tesislere herhangi bir nedenle geçici olarak herkesin girmesine izin verilirse, meslekten olmayanların, tehlikeye uğramasını önleyecek önlemler alınacaktır.Kuvvetli akım tesislerine girilmesi ziyaretçiler için tehlikeli olacaksa bunların ancak işletme tarafından özel olarak görevlendirilmiş olan ve tesisleri tanıyan bir kimsenin gözetimi altında küçük topluluklar halinde girmesine izin verilir.

Arkadaş, zevkınden girmiyordur Og hucrelerıne tahmınım. Bilmem hangı dagın tepesınde, hem Sektörunden sorumlu Maden muh, hem şantıye şefi, hem personel şefi, hem mubayaacı, yerıne göre belkı kamyon ve iş makınaları operatörü, fırsat bulsa kendı işini yapacak ama, iş veren herseyı ondan beklıyor tasarrufdan. Pratısyen hekımden her derde deva bekledndiği gibi.

Og ve AG hucrelerıne gırmesi elbetde iş güvenliği açısından dogru değil. Ama çaresızlık dıye düşünüyorum..

Arkadaş, zevkınden girmiyordur Og hucrelerıne tahmınım. Bilmem hangı dagın tepesınde, hem Sektörunden sorumlu Maden muh, hem şantıye şefi, hem personel şefi, hem mubayaacı, yerıne göre belkı kamyon ve iş makınaları operatörü, fırsat bulsa kendı işini yapacak ama, iş veren herseyı ondan beklıyor tasarrufdan. Pratısyen hekımden her derde deva bekledndiği gibi.

Og ve AG hucrelerıne gırmesi elbetde iş güvenliği açısından dogru değil. Ama çaresızlık dıye düşünüyorum..
Bayılıyorum şu tecrübe kokan analizlerine [MENTION=6130]zeybek[/MENTION] abi :)

Yav o değil de şu konpanzasyondan biraz bahsetseniz :D

Zeybek ağabey tam dediğin gibi. Maden mühendisi dışında herşeyiz neredeyse :)

Kompanzasyon Nedir ?

Elektrodinamik sisteme göre çalışan transformatör, elektrik motorları gibi cihazlar, şebekeden mıknatıslanma akımı çekerler. Mıknatıslanma akımı, endüktif karakterli bir akım olup manyetik alanın teşkili sırasında şebekeden çekilir, manyetik alan ortadan kalktığında şebekeye tekrar iade edilir. işte bu mıknatıslanma akımı REAKTiF AKIM’dır.
Reaktif güç ihtiyacını karşılamak için, reaktif gücün belli bir yerde üretilmesi gerekir. Reaktif gücün, reaktif elektrik santrallerinde üretilip enerji nakil hatlarından geçerek tüketiciye ulaştırılması, bu hatların fuzuli olarak işgal edilmesi anlamını taşır. Aktif güçten tam olarak yararlanılması için reaktif gücün, tüketim merkezlerinde üretilmesi en uygun yoldur.
Tüketicinin normal olarak şebekeden çektiği endüktif gücün, kapasitif güç çekmek suretiyle dengelenmesine kompanzasyon ve bu dengeyi ihtiyaca göre ayarlamaya kompanzasyon sistemi denir.(Alıntıdır.)

dostum T,Rc,Ri değerlerini belirli aralıklarla sayaç üzerinden okumalısın. Ri/T yüzdesi o aralıktaki endüktif oranını verecektir ve bu oran aylık %20'nin altında olmak zorundadır. Rc/T yüzdesi de kapasitif oranı verecektir ve bu oran da %15'in altında olmak zorundadır. bu kadarlık bilgi ile cezaya girip girmediğini takip edebilirsin amaaa, olur da cezaya girme tehliklesi geçirirseniz uzman kişilerden ve firmalardan yardım almak zorundasınız çünkü bu iş kolay bir iş değil. selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,284
Son üye
ghj56

Yeni konular

Geri