kompanzasyon problemi

timur2705

Üye
ArkadaŞlar :
bİr naklİyat fİrmasinin kompanzasyonunda tuhaf bİ sorun ortaya Çikti.
devrede yalnizca bİ kaÇ bİlgİsayr ve bİr buzdolabi varken toplam 2.5 kvar kondansatÖr devreye sokuyo ve acayİp kapasİtİf yaziyo acaba sorun nerededİr yardim edersenİz sevİnİrİm

sİstemde u.p.s yoktur ,rÖle tekfazli 8 kademelİ entes

yardimlarinizi beklİyorum

[size=10pt]Konu başlığı konunun özeti olmak zorundadır çok acli bakmayan kalmasın vb şeyler kullanmak yasaktır.[/size]

Bu mesaj en son " 3 temmuz 2008 " tarihinde, saat " 13:00 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam oncelikle role hangi faza bagli ve bu fazin cos fi degeri nedir? Rolenin bagli oldugu faz, c/k ayari geregince, sistemde enduktif varligina kanaat edip uc fazli kondansatoru devreye aliyor...2.5 kVAR bu durumda ilk kademe icin fazla buyuk...Her bir fazin akim gerilim ve cos fi degerine gore hesap yapip, ilk kademeleri monofaze kondasatorler ile donatin...Monofaze kullanmayacaksaniz dahi ilk kademeyi 0.5 kvar veya 1 kVar secin...Ama en dogrusu rolenizi degistirip uc akim trafosu beslemeli ve monofaze kademeleri olan sisteme gecmek..Kolay gelsin

sayın timur2705 sistemdeki en küçük kondansatörünüz kaç kvar ki?
Bize akım tarfosu oranınızı,
rölenizin tipini (3 faz mı tek faz mı)
kondansatör diziliminizi
her fazın çektiği akımları yazar mısnız.
bir de bu bahsettiğiniz buzdolabı ve bir kaç bilgisayar aynı faza mı bağlı?

toplam 2,5 derken bir kac kondansatörün toplamı mı yok sa ilk kademe de2,5 kvar kondansatörmü bağlı

Timur2705 bey, forumu incelerseniz eğer sorunuzun cevabını alacaksınız. Kolay gelsin

arkadaşlar yardımlarınız için çk teşekkür ederim.
kademelerim 0,5 ,1,1.5,2.5,5,5,10,10
kond akımlarıda normal ölçmüştüm şimdi değerleri hatırlamıyorum bide
akım trafom 12\ 5 ilk başta daha büyük bi akım trafosu vardı (200\5) ama o bozulmuştu acaba
sorun akım trafosu seçimindemidir.
harelde 3 fazlı röle kullanmam lazım dediklerinize gore
aydınlattığınız için teşekkür ederim

Ilk kademeniz 0.5 kVar oldugu halde rolenin 2.5 kVar lik kondansatoru devreye aldirmasinin iki uc sebebi var :
1-) Rolenizin ayarlarini tam ve dogru yapmalisiniz.
Ozellikle c/k ayarini tam yapin...Bir de roleye akim trafonuzun 12/5 A lik oldugunuzu tanittiniz mi..
Tanitmadiysaniz role,akim trafosu oranini 1/1 olarak algilar.
2-) Akim trafosunun bagli oldugu faz enduktifin maksimum cekildigi, diger fazlar ise end. yukun cok az oldugu
fazlar ise, 2.5 Kvar uc faza esit dagildigi icin kapasitif yiyorsunuz...Dedigim gibi her bir faziniza ait akim ,
gerilim ve guc katsayisi bilgilerinizi paylasirsaniz cok iyi olur.
3-) 12/5 A lik bir trafo 200/5 A lik bir trafo yerine kullanilmissa, yanma ihtimali sozkonusu...12/5 A lik akim
trafonuzun saglam oldugunu teyid edin derim...Kolay gelsin

Sn.timur2705 ,sizin sorununuz monofaze kondansatörünüzün olmayışıdır.Benim önerim 3 akım trafolu bir röle(Tense-Elektropan-Kael) kullanın. bütün kondansatörlerinizi köprüleyerek monofaze bağlayın.işlem tamam.

arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. bu onerilerinizi uygulamaya çalışacağım hepinize çok teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri