Konutlarda buatsız elektrik tesisat sistemi

trkgo ,wogo klemenste kabloyu geri çıkarmak sağa ve sola çevirerek asılmakla mümküm oluyor.Bu yüzden Amerikan klemens daha kullanışlı.Eklenecek kabloların ucunu açıp biraraya getirerek klemense sokuyor,ardından klemensi çevirerek sıkıyorsun.Krem kutusu kapağı gibi.Yalnız yerli üretim uydurmaları var.Bunlardan kullanmanızı önermem.Orijinalinde kabloları sıkan vida yayın kabloya temas eden kısımları keskin kabloya batarak sağlam bir ek yapıyor.Uyduruklarda keskin değil daire kesitli yay kullanılmış.Orijinalinde kullanılan yay üçgen kesitli.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tknsyn ' Alıntı:
trkgo ,wogo klemenste kabloyu geri çıkarmak sağa ve sola çevirerek asılmakla mümküm oluyor.Bu yüzden Amerikan klemens daha kullanışlı.Eklenecek kabloların ucunu açıp biraraya getirerek klemense sokuyor,ardından klemensi çevirerek sıkıyorsun.Krem kutusu kapağı gibi.Yalnız yerli üretim uydurmaları var.Bunlardan kullanmanızı önermem.Orijinalinde kabloları sıkan vida yayın kabloya temas eden kısımları keskin kabloya batarak sağlam bir ek yapıyor.Uyduruklarda keskin değil daire kesitli yay kullanılmış.Orijinalinde kullanılan yay üçgen kesitli.

Tamamda senin dediğin amerikan klemenslerde kasa içinde çok yer kaplar

bu sistemi biz sürekli yapdığımız işlerde uyguluyoruz biraz aha masraflı olabilir ama sistem olarak daha iyi.dediğiniz gibi buat yok buat yerine ekler kasaların içinde yapılıyor.buat görüntüsünü ortadan kaldırıyor ve alçıpan olan yerlerde kesinlikle uygulanması gerekli dye düşünüyorum sistemi takip etmeside daha kolay oluyor.

elektro34 ' Alıntı:
bu sistemi biz sürekli yapdığımız işlerde uyguluyoruz biraz aha masraflı olabilir ama sistem olarak daha iyi.dediğiniz gibi buat yok buat yerine ekler kasaların içinde yapılıyor.buat görüntüsünü ortadan kaldırıyor ve alçıpan olan yerlerde kesinlikle uygulanması gerekli dye düşünüyorum sistemi takip etmeside daha kolay oluyor.

arkadaşım biraz masraflı dediniz bana göre daha ekonomik.alçıpan olsun olmasın her here gider:)

:eek: eğer kasadan kasaya ek ile geçiş yok ise kalite ve maliyet açısından 1 inci sırada olur

bence en iyi sistem yukarıda arkadasimizin bahsettigi gibi priz sortilerin direk olarak otomatlardan alarak beslenmesidir ve eger musterinin durumu musait ise bence aydinlatma sistemlerinde impuls kullanilmasi daha mantıklı bunun sebebi ise cocuklarin ve ev hanimlarinin islak elle anahtarda bulunan akıma carpilmalarini engellemektir. kolay gelsin

basmaci ' Alıntı:
:eek: eğer kasadan kasaya ek ile geçiş yok ise kalite ve maliyet açısından 1 inci sırada olur

evet ama prizlerden sadece bir adet atlama olursa olur.yoksa prizin içini buat gibi kullanırsak,yada bir prize ikiden fazla bağlantı ucu girersek sağlam olmaz.bide unutmadan bence bu sistemdeki geçişli prizler mutlaka vidalı olmalıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------

daRaL ' Alıntı:
bence aydinlatma sistemlerinde impuls kullanilmasi daha mantıklı bunun sebebi ise cocuklarin ve ev hanimlarinin islak elle anahtarda bulunan akıma carpilmalarini engellemektir. kolay gelsin

impuls neydi duymuştum daha önce?

Düzenleme: BuRçin.

Arka arkaya mesaj atmak yerıne duzenleme butonunu kullanınız.

ben bu işi çok yapıyorum boruyu atarken her odanın piriz ve lamba linyelerini ayrı w oto kutusundan atıyorum kasaları geçmeli kasa kullanıyorum ve büküp bant kullanıyorum çokda iyi oluyor çok memmunum 7 yıldır yapıyorum hiçbir şikayet yok

özcanı ' Alıntı:
ben bu işi çok yapıyorum boruyu atarken her odanın piriz ve lamba linyelerini ayrı w oto kutusundan atıyorum kasaları geçmeli kasa kullanıyorum ve büküp bant kullanıyorum çokda iyi oluyor çok memmunum 7 yıldır yapıyorum hiçbir şikayet yok

bant yaparak bağlantıda bantı ve bağlantıları sök-aç işleminde kablo zarar görür.7-8 kere söküp açma işlemi yapılınca kablo kopar gider.

ilk olarak buatsız sistemi 1999 yılında bir müsterinin dubleksine yapmıştık genelde buatsız sistem yapıyoruz,bence çok daha güzel,bu işi yaptıranda maliyetine pek önem vermiyor tabi ki buatlı sistemden biraz daha masraflı ama pek fazla değil,tavan borusunu atarken lambaları düz duvarlara atıp kasaya indirir tesisattada kasalardan yere inip bir kaç odayı birleştirip tali panoya taşırsın,prizleride kasadan kasaya geçip 4-5tane prizi panoya taşırsın,kablolarını nyaf(yumuşak)kablo çekiyoruz hiç sorun çıkarmıyor bağlantılara gelince mutlaka klemensle olmalı bantlama işene bakmayın,zamanla zaten buatsız sisteme geçiş yapılacak,

Forum istatistikleri

Konular
128,314
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri