kutup yönüne göre role kontrolü

yhackup

Üye
Merhaba benim bir devreye ihtiyacım var.
elektronik bilgim yetersiz kaldı mantık kuramadım.
bir kaynağım var bu kaynağımdan 1 saniye süreyle dc 12v elektrik geliyor ama yönü değişiyor mesela
mavi beyaz kablom var.

bazı durumlarda 1 saniye süreyle mavi +, beyaz -
bazı durumlarda 1 saniye süreyle mavi -, beyaz +

bunlara göre roleyi çekip bırakmak istiyorum.

mavi +, beyaz - durumunda role çeksin ( tam tersi durum olana kadar çekili kalsın)

mavi -, beyaz + durumunda role bıraksın

Bu işi elektronik olarak(pic vs. Entegre kullanarak) yapmak istiyorsanız, doğru cevaplayacak bilgiye sahip değilim.
Birden çok röle kullanarak yaparım diyorsanız, röleler ile mühürleme yaptırarak işi çözebilirsiniz.
İsterseniz bilgisayara geçtiğimde çizim eklemeye çalışırım.

Bu işi elektronik olarak(pic vs. Entegre kullanarak) yapmak istiyorsanız, doğru cevaplayacak bilgiye sahip değilim.
Birden çok röle kullanarak yaparım diyorsanız, röleler ile mühürleme yaptırarak işi çözebilirsiniz.
İsterseniz bilgisayara geçtiğimde çizim eklemeye çalışırım.

birden fazla role de kullanabilirim. çok daralırsam arduino ile halledebilirim fakat, bu devre araçta olacak araç çalışmadığı anlarda aküden fazla enerji yemesini istemem.

Arduino ya hakim değilim ama, daha az yer kaplayacağını düşündüğümden tavsiye ederim.
Beslemeyi kontağa bağlı bir yerden alırsanız akü ye zararı dokunmaz. Tam olarak amacınızı söylerseniz daha çok yardımcı olabiliriz.
Röleler ile ilgili çizim paylaşmaya çalışıcam bugün isterseniz.

Ne için kullanılacağını yazarsanız size daha kolay yardımcı olabiliriz.

Saygılar....

Haklısın aslında damdan düşer gibi oldu,
benim aracımda bir led gündüz farı var, uzaktan kumanda ile kapıları açtığımda yansın, kilitlediğimde sönsün istiyorum , daha önce bunu limit switch ile halletmiştim kapı pandizotunu sökerek kapı kiliti motoruna takarak ama bazen kış aylarında kapıyı motor tam itemiyor ledlerim yanmıyor.

bunun yerine kapı kilit pompasına gelen güç ile led gündüz farlarımı yakıp kapatmak istiyorum.
kapı kilit pompaları yukarıda bahsettiğim şekilde çalışıyor dc motor var elektrin yönüne göre sağa sola dönerek pompayı itip çekiyor.

yani bu devre ben arabada olmadığım zamanlarda da çalışacak. hatta geliştirip hafifçe yanıp sondürmeyi amaçlıyorum

2 Adet role kullanın mavi diyot bağlı roleye + sinyal gelince role çeksin ve kendisini mühürlesin.
Beyaz diyot bağlı roleye + sinyal gelince ilk rolenin mühürlemesi çözülsün.

2 Adet role kullanın mavi diyot bağlı roleye + sinyal gelince role çeksin ve kendisini mühürlesin.
Beyaz diyot bağlı roleye + sinyal gelince ilk rolenin mühürlemesi çözülsün.

mühürleme olayını bilmiyorum.
ve bu roleler ne kadar güç sarfeder, bunları transistör ile yapsam daha iyi olur mu ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,486
Kullanıcılar
450,461
Son üye
Abdulkadir şahin

Yeni konular

Geri