Led tabela için yardım

deneme611

Üye
Merhaba arkadaşlar, sitenize yeni üye oldum. gerçekten çok faydalı bilgiler öğrendim. Benim led tabela ile ilgili bir sorum olacak. Biliyorum bu tip konular oldukça fazla ama yaptığımız işi doğru yapmak ve zarara uğramamak için tekrar sorma gereği hissettim. ben kendi iş yerim için led tabela yapacağım. boyutları 400x50cm olacak. corel de yazıyı yazdım. yaklaşık 1750 adet beyaz 250 adette mavi led kullanılacak. Düz yazı olacak. ledleri harflerin kenarlarına koyacağız. gündüz ledleri yakmadığımız zamanda tabela görünecek. akşam hava karardığında ledleri yakıp ayrı bir hava katmak istiyoruz. Sorum şu: hangi tip kaç mcd lik led kullanmam gerekiyor? ve nasıl bağlamam gerekiyor? ilk defa böyle birşey yapacağım. az çok el becerim var. tabelacıya verecek kadar paramız yok. internetten araştırdığım kadarıyla mantar led i öneriyorlar. 5mm lik yeter sanırım. özellikle bağlantı şeklinde yardımcı olursanız çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ledleri üçerli seri bağla ve direnç koymayı unutma sonrada bu üçerli serileri paralel bağla.

cevabınız için teşekkür ederim. peki hangi tip led kullanmam gerekiyor? kaç mcd olması lazım. bu kadar ledi nasıl bir adaptör ile beslemem lazım? üstüste çok soru sordum:) ama bunları bilmiyorum hocam. sizin öneriniz nedir?

2'şerli seri de bağlayabilirsin. P=U.I formülünden devrende ledlere uygulayacağın gerilimi tespit et sonra ledlerin akımlarını hesapla formülü kullan trafo gücünü bulursun.

P=U x I formülü düşük voltaj uygulamalarında işe yaramıyor maalesef.

P=U x I formülü düşük voltaj uygulamalarında işe yaramıyor maalesef.

Peki hocam nasıl bağlamamı önerirsiniz. aakerim arkadaşın dediği gibi üçerli seri bağlayıp araya direnç koymak daha mı sağlam?

Birde bu yazdığınız formülden birşey anlamadım. Tabelada yaklaşık 1750 ad. beyaz 250ad. de mavi led olacak. Dışarıda kullanılacağı için mcd değerinin 16000 civarı olması gerektiğini okudum forumlarda. doğru mudur hocam? kaç mcd lik led işimizi görür.

beyaz ve mavi ledler 3.5v 20mA harcarlar. mantar len kullanmanız daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. eğer 220V yani fişi prize takıp çalıştıracaksanız 2,3,5 led olarak uğraşmayın 100 adet ledi seri bağlayıp direnç koysanız bile olur. ancak 220V gerilimi doğrultmalısınız.

beyaz ve mavi ledler 3.5v 20mA harcarlar. mantar len kullanmanız daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. eğer 220V yani fişi prize takıp çalıştıracaksanız 2,3,5 led olarak uğraşmayın 100 adet ledi seri bağlayıp direnç koysanız bile olur. ancak 220V gerilimi doğrultmalısınız.

Anladım hocam. yani illa 220V ye veya 12V adaptör ile çalıştıracağım demiyorum. en sağlıklısı hangisi ise o şekilde yapacağım. 100 adet ledi seri bağlayıp direnç koymak daha az zahmetli olur aslında. birde hocam mantar led alacağız orası kesinleşti. ama bu ledlerinde değişik güç de mcd oranında olanları var piyasada hangi güçde bir mantar led almamız lazım?

tabela olacağı için aydınlatma amacı taşımayacağından fazla mcd olmasına gerek yok ledlerin kendini aydınlatması yeterli mcd ışığın aydınlatabildiği mesafeyi ve aydınlanma şiddetiyle ilgili.
nasıl kullanırsanız kullanın akım ve gerilim sabit olduktan sonra sorun olmayacaktır. hatta ledleri seri bağladıktan sonra paralel bir zener diyor bağlarsanız daha sağlıklı olacaktır.

tabela olacağı için aydınlatma amacı taşımayacağından fazla mcd olmasına gerek yok ledlerin kendini aydınlatması yeterli mcd ışığın aydınlatabildiği mesafeyi ve aydınlanma şiddetiyle ilgili.
nasıl kullanırsanız kullanın akım ve gerilim sabit olduktan sonra sorun olmayacaktır. hatta ledleri seri bağladıktan sonra paralel bir zener diyot bağlarsanız daha sağlıklı olacaktır.

Anladım. 1200 - 1400 mcd lik 1000 adet beyaz mantar ledi 40TL ye buldum. fiyatı uygun sanırım. bunlardan alacağım büyük bir ihtimalle. bağlantı şeklini şema halinde gösterebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,336
Son üye
emreaydin68
Geri