Linuxa Windows Dosyaları Kurma veya Alternatif Program Önerileri (YARDIM)

Sanallaştırma yoluyla Linux altında Windows işletim sistemi çalıştırma olanağını da gözden geçirebilirsiniz. Ben Oracle VirtualBox yazılımını öneririm.

İnternet adresi: https://www.virtualbox.org/

Simulator olarak Qucs Pcb çizimi olarak tabiki KiCAD .. Kicad proteustan daha iyidir

Linux mint (ya da diğer debian/ubuntu) için örnek kurulum yönergeleri var. Play On Linux aslında yine wine kullanır...

WINE emulator ile PROTEUS programının çalıştırılması..(Resimli anlatım)
Proteus önce bir flash belleğe windows altında kurulur. Kurulum esnasında gerekli kütüphanelerin de kurulduğuna dikkat edilmelidir.
Windows altında programın lisans koşulları ve aktivasyonu da yapılırsa ilerde sorun yaşanmayacaktır.
Örnek kurulum yapılmasından sonra, linux mint altındaki genel görüntüler.
Benim sistemimde RESİMLER adlı diske yapılmış olan kurulum görüntülerini görmektesiniz.
DISK.png
Bu görüntü kurulum yapılan diskin içeriğini göstermektedir.
Bu içerik içerisinde gerekli olan kütüphanelerin de kurulmuş olduğunu kontrol etmelisiniz.
LIB.png
Kütüphaneler gerektiği gibi kurulmuşsa programı WINE altında çalıştırabiliriz.
WINE ile çalıştırabilmek için programın EXECUTABLE dosyasını seçip, WINE ile çalıştır komutu vermemiz gereklidir.
PROTEUS.png
Programımız çalıştıktan sonra devre tasarımına geçebilir veya önceden yüklenmiş proje dosyalarımızı yükleyebiliriz.
Benim çalışmalarımdan örnek ekran alıntısı.
LOADED.png
Aynı şekilde ISIS programını da çalıştırabiliriz.
RUNING.png
Görüleceği üzere program wine altında sorunsuzca çalışmaktadır.
Wine emulatörünün doğru çalıştığından emin olmalısınız. Bazı eklentiler, kullanılan linux sürümüne göre farklılık gösterebilmekte ve eksik dosya ya da güncellemelerin yapılması gerekmektedir. Benim testlerimde wine en sağlıklı olarak UBUNTU STUDIO sürümünde çalışmaktadır.

Bir dönem bende UBUNTU kurmuştum bilgisayarıma bir tane linux işletim sistemi vardı bir tane de Windows ama yıllarca sadece bilgisayar kullanan biri olduğum halde yani program yazma veya proje çizme işlerinden hiç anlamadığım halde ben bile çok zorlandım ve Ubuntu yu kaldırdım buyüzden

Bir dönem bende UBUNTU kurmuştum bilgisayarıma bir tane linux işletim sistemi vardı bir tane de Windows ama yıllarca sadece bilgisayar kullanan biri olduğum halde yani program yazma veya proje çizme işlerinden hiç anlamadığım halde ben bile çok zorlandım ve Ubuntu yu kaldırdım buyüzden
Windows mantalitesi ile kullanmak istersen alışamazsın elbette :D
Alışılagelmiş bu windows mantalitesini biraz kenara bırakıp, linux veritabanından program indirip kurmayı ve devamında kullanmayı amaç edinip biraz tecrübe kazanabilirseniz, linux sistmlerin çok daha iyi olduklarını görebilirsiniz.

Evimdeki coreduo 1gb paylaşımlı ekranı olan bir PC'de hem windows hem de linux kullanıyorum ve uzun süredir windows tarafına geçmedim. Zira windowsun açılış süresi (win7) ve kullandığı hafıza nedeni ile diğer uygulamalara fırsat kalmıyor.

Benim için yeterli bir ortam oluşturuyor.

Tabi ki windowsu bırakmayalım ancak meraklısı için linuxu virtualbox ile de deneyebilirisiniz.
Alışa geldiğimiz masaüstü deneyimini bırakmadan da linux kurabilirsiniz.

Bir çok masaüstü dağıtımı var bunlardan birisi olan q4os'u birkaç yazılım kurmakla istediğiniz şekle dönüştürebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• VirtualBox_Q4OS_17_09_2018_11_00_27.png
    VirtualBox_Q4OS_17_09_2018_11_00_27.png
    263.9 KB · Görüntüleme: 7
msi gl72 6qd laptopuma linux kurmak istedim olmadı. Hiç bir dağımı kuramadım. ubuntu mint , ismini hatırlamadığım yaklaşık 7-8 dağıtım indirdim ya kurulmadı ya da çalışmadı. daha önce asus laptopuma ubuntu kurup yıllarca kullanmıştım. Ne kurarken ne kullanırken bir sorun çıkmamıştı.
Msi laptopların linuxta sorun çıkardığıyla igili bazı yorumlar gördüm. Tecrübeli linux kullanıcılarından öneriler bekliyorum.

msi gl72 6qd laptopuma linux kurmak istedim olmadı. Hiç bir dağımı kuramadım. ubuntu mint , ismini hatırlamadığım yaklaşık 7-8 dağıtım indirdim ya kurulmadı ya da çalışmadı. daha önce asus laptopuma ubuntu kurup yıllarca kullanmıştım. Ne kurarken ne kullanırken bir sorun çıkmamıştı.
Msi laptopların linuxta sorun çıkardığıyla igili bazı yorumlar gördüm. Tecrübeli linux kullanıcılarından öneriler bekliyorum.
Bu gibi sorunlar genellikle BIOS yapılandırılması ve konfigürasyonları ile ilgilidir.
Ayrıca first boot device seçenekleri de donanım tarafından konfigüre edilmelidir.
Sorun'un çözülebilmesi için gerekli detayların incelenmesi gerektiğinden, ayrı bir başlık altında incelenmesini uygun görüyorum.
Açacağınız başlık altında detaylı BIOS görüntüleri ve donanım profillerinin de belirtilmesi gerekmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri