Mesela ben...

paskomya

Profesyonel Üye
1676144122814.png

Sayın, paskomya niçin ? Sen.
bu kadar yanlışın, yanlış insanların içinde, bu kadar yalancı sahtekarın içinde, kul hakkı yiyenlerin içinde, insanların gözünün içine baka baka yalan söyleyenlerin içinde, gerisini siz sıralayın
tek doğru ben olmamam ki.
bazen bakıyorum ben bu dünyaya ait değilim diyorum kendime. dinleri yalan, yaşadıkları yalan, yaptıkları yalan, yalan da yalan. bu arada ben de sütten çıkmış ak kaşık değilim. içki içerim, sigara içerim, kimseye karışmam. bazen yaşlı annelerimi, babalarını hiç tanımasam bile ellerinden öper hallerini hatırlarını sorarım. hiç tanımadığım insanlara bile iyilik yaparım. okulda ihtiyacı olan çocukların karnını doyurmak için bakkalıma para veririm. ne bileyim işte normal değilim. semavi dinlerle inanmam. beni ısıran köpeğe bile saygı duyarım. sahibi korku panik yaparken, hayvanı rahat bırakın aşıları tamam değil mi diye sorarım. canımı sıkan her şeye küfür ederim. kulağımı tırmalayan her sese küfür ederim. millet çak kıdı, çak kıdı müzik dinlerken, beni gider klasik batı müziği, halk müziği gibi veya onların dinlemediği müzikleri dinlerim. 15 dakikalık dolmuş yolcuğunda bile kitap okurum.
sonra oturup bir etrafıma bakarım . kitap okuyan yok, büyüğüne saygı gösteren yok, hayvana sevgi gösteren yok, hayvana gösterdiği sevgiyi insana göstermeyenler, inanıyorum dediği dini gerekleri gibi yaşayan yok, onu geçtim kitabını bile bilmiyorlar. göstermelik, yapmıyormuş gibi çalışanları görüyorum.
demek ki ben bu insanlığa zararlıyım, kötü örneğim...

bu kadar yanlışın, yanlış insanların içinde, bu kadar yalancı sahtekarın içinde, kul hakkı yiyenlerin içinde, insanların gözünün içine baka baka yalan söyleyenlerin içinde, gerisini siz sıralayın
bazen bakıyorum ben bu dünyaya ait değilim diyorum kendime. dinleri yalan, yaşadıkları yalan, yaptıkları yalan, yalan da yalan. bu arada ben de sütten çıkmış ak kaşık değilim. içki içerim, sigara içerim, kimseye karışmam. bazen yaşlı annelerimi, babalarını hiç tanımasam bile ellerinden öper hallerini hatırlarını sorarım. hiç tanımadığım insanlara bile iyilik yaparım. okulda ihtiyacı olan çocukların karnını doyurmak için bakkalıma para veririm. ne bileyim işte normal değilim. semavi dinlerle inanmam. beni ısıran köpeğe bile saygı duyarım. sahibi korku panik yaparken, hayvanı rahat bırakın aşıları tamam değil mi diye sorarım. canımı sıkan her şeye küfür ederim. kulağımı tırmalayan her sese küfür ederim. millet çak kıdı, çak kıdı müzik dinlerken, beni gider klasik batı müziği, halk müziği gibi veya onların dinlemediği müzikleri dinlerim. 15 dakikalık dolmuş yolcuğunda bile kitap okurum.
sonra oturup bir etrafıma bakarım . kitap okuyan yok, büyüğüne saygı gösteren yok, hayvana sevgi gösteren yok, hayvana gösterdiği sevgiyi insana göstermeyenler, inanıyorum dediği dini gerekleri gibi yaşayan yok, onu geçtim kitabını bile bilmiyorlar. göstermelik, yapmıyormuş gibi çalışanları görüyorum.
Siz ve sizin gibiler için "Onuncu Köy'ü" açtık sayın Paskomya. 🙂

Üstad son zamanlarda hepimizin psikolojisi sarsık. Üst üste yaşanan "felaketler" diyemeyeceğim, doğal olaylar (bu doğal olaylara karşı bizim aldığımız tedbirler veya aksiyonlar, bu olayları "doğal" veya "felaket"olarak adlandırmamızı belirliyor) hepimizi derinden etkilyor haliyle. Hayatın anlamını, kendi varlık nedenimizi, olayların neden bu sonuçlara yol açtığını vb sorguluyoruz.

Şahsen 49 yaşında biri olarak şunları öğrendim hayattan : İnsanlığın genel sorunu-ülkemizde çok daha öne çıkıyor- Adaletsizlik, cehalet, liyakatsizsizlik. "Devletin dini adalettir" diye bir söz duymuştum, ne kadar da doğru. Yaşanan her olumsuzluğu Allah'a fatura etmek, "Kader planı", "Allah verdi, Allah aldı" vb..

Bu bakış açısını değiştirmeyip, şu dünyada sahip olduğumuz en önemli şey olan "beyin" denen organı kullanmadığımız, başkasına kiraladığımız, teslim ettiğimiz sürece maalesef hiçbir şey değişmeyecek. 99'da almadığımız dersin sonuçlarını bugün doğuda, yarın İstanbul'da kat be kat göreceğiz ne yazık ki..

Ha son olarak, unutmadan. Kibar, saygılı iyi insan olmak olumsuz algılanır bizim topraklarda. Karşılığı "Pısırık", "pasif" hatta çok özür dilerim "yumuşaklık" olarak görülür. O yüzden yine birinin dediği gibi :"Hassas ruhlu insanlar için bu dünya bir cehennemdir". Ama ne olursa olsun siz-biz iyi olmaya , iyi kalmaya gayret edelim elimizden geldiğince. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Nusyil usta aşağı yukari aynı yasdayiz iki noktada size katılmıyorum .
"Kader planı", "Allah verdi, Allah aldı"
Bu duşunce olmasa insanoğlu kafayı yer bir noktadan sonra insan çaresiz kalıyor ve bunu yansıtması gerekiyor bunu yalnızca bizler için düşünme her inancda olan bir düşünce.
İkincisi deprem doğu da olmadı ülkemizin güney in de marmara ege bölgesinden sonra Türkiye nin sanayileşmiş bir bölgesinde oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri