Mesleğinizin Nefret Ettiğiniz Yanı?

Amirlerin normal zamanda iş güvenliği nutukları atmalarından ve arıza anında nedense sözlerini unutmalarından nefret ediyorum.işi öğrenene kadar saygı göstermelerinden ve sonra öğrenince aynı işi sana satmalarından nefret ediyorum.

Yeni kurulan bir tekstil fabrikasında makina müh. olarak görev yaptığım zamanlarda,çok eski tekstil makinelerinin,fabrika müdürü aracılığı ile adam edilip hizmete girmesinin istenmesi,eski makinalardaki kir,toz,polen,pas,bakteri,polen,küf vb. zararlı etkenlere,ekmek parası yüzünden maruz kalmak zorunda olmam,bir kablo üretim fabrikasındaki,tel çekme ve çelik tel imalatı kısmında,ortamda fazla miktarda HCl(Tuz ruhu=Hidrojen klorür=Tuvalet beyazlatıcısı) buharına maruz kalıp, hastalanıp, 2 gün içinde istifamı vermemle sonuçlanması,makinacıların maruz kaldığı ağır çalışma şartları(Maden=kömür ocaklarında yetersiz havalandırma ile kendini gösterebilen "Grizu" patlaması,gres yağı,makina yağı artıkları(Ayrıca bunların hepsi petrol türevli olup vücut sağlığına uzun vadede zararlıdır),yüksek desibel seviyesinde ve insan sağlığına tehditkar olabilen gürültülü çalışabilen makina ortamı,yani ses izolasyonu sağlanmamış makina donanım ve ekipmanları,ses yalıtıcı malzeme kullanımından çoğu zaman sakınılabilen ortam şartları,küçük işletmelerin (Kobi) pamuk veya sentetik iplik (Akrilik gibi) üretiminde gereken yüksek oranlı nemi,yere kova kova dökülen su ile, nemi arttırmak suretiyle sağlayabilmesi(!) iş ortamlarında hiç hoşuma gitmeyip,nefret ettiğim konuların her zaman en başında yer almıştır.

İşte, bu tür sakıncalar yüzünden mesleğimden biraz soğuduğumu,salt makinalarla ömür boyu uğraşmak yerine,elektrik-elektronik,bilgisayar,mekatronik,kontrol müh.liği,otomasyon konularına ilgi alanımı ve ağırlığımı vererek(Bu konularla fabrika ortamından uzak,teorik olarak kalmak kaydıyla,sadece hobi olarak uğraşarak),ilgi alanımı da, şu son günlerde biraz değiştirmiş bulunmaktayım.(Sağlık şartları ve neden olabildiği riskleri, en baş etken olarak kabul etmek suretiyle tabi.)

Son düzenleme:
Format atmaktan ve format kelimesinden pek haz duyduğum söylenemez

verilen projenin revize edilmesi.

verilen projenin revize edilmesi.

Aynen katılıyorum. Bizim ülkemizde projeye az önem verilmekte ve az zaman ayrılmakta buda iş yapılırken bir çok revizyon gerekliliğine ve işin uzamasına neden olmaktadır. Projeye gereken önem ve zaman ayrılırsa iş daha az sorunla ve daha çabuk biter.

anten tasarımında mm oynaması sonucu kazancın bozulmasından nefret ediyorum..

anten tasarımında mm oynaması sonucu kazancın bozulmasından nefret ediyorum..
Anten derken; herhalde çanak(Uydu) anten ayarını kasdediyor olmalısınız.Çünkü bunlar yerine iyi tespit edilemeyip,bir de rüzgar,dış darbe gibi bir etkiyle, hassas ayarlarını çok kolay yitirebilir.Çok ince ayarları vardır.Bu ayarlar, bazen bir kısım kanal gösterim ayarını sağlar,kalan diğer kısımların(Göstermeyen kanalların), kanal gösterim ayarı için yeniden ayarlanması gerekir.İşte bu durum benim için can sıkıcı ve kabul edilemezdir.(Nefret edebildiğim bir durumdur.)

cevap yazan arkadaşların geneli kendi işyeri olanlar:)
bende özel sektörde çalışan biri olarak motor rulmanı değiştirirken rulmanın çıkmamasından inat etmesinden ve özellikle içten (gerilme yada hatalı imalat sonucu) kopan kablolardan nefret ediyorum.
Birde pazar yada cuma günü tatilimin olmamasından aşırı derecede nefret ediyorum.Fabrikada üretim var fabrikadayız.Üretim yok bu sefer Bakım için gene fabrikadayız.tatile hasret kaldım açıkçası:)
Tamamen katılıyorum fabrika çalışırken çalış duruşlarda çalış çalışırmısın diye soran yok .Özellikle bayramlarda çalışmaktan nefret ediyorum Bide kıymetimiz bilinse..

ArkadaşLAR HEM KENDİME HEM SİZE BİR SEZERNİŞ;
Keşke annenin babanın parasını ve kendi zamanını boşa harcamayıp kaportacıda falan çalışsaydın::))Yanlış anlama, şartlar itibari ile evin araban olur rahat yaşardın..Teknik eleman isen;
İster mühendis ol ister teknisyen veya....İyi maaşı unut...İyi bir statüyü unut..Değer verilmeyi unut..Köylünün orman mühendisine dediği gibi..
KEŞKE BİRAZ DAHA OKUYUP ORMANCI OLSAYDIN...

fotosel kapı , eksenel kapı, seksiyonel kapı, motorlu panjur garj kapısı ,kayarkapı imalat montaj tamir ve bakım pvc alm ve demir doğ işi yapan bi firmada çalışıyorum liseyi açıktan bitirmeye çalışıyorum
çocukluğumdan beri elektrik ve elektronik en büyük hobim (hobiyi bayagı aştı tabi)meslek lisesi sınavlarına girdiğimde elektronik için puanlarım yetmediğinden kontenjan açığından girme çabalarıma 1 okuldan çiddi bi rüşvet 2 okuldan siyaset karışması yüzünden düz lise okumaya başlamam ve terketmeme meraklı ve becerikli olduğum mesleği tam olarak edinememe düz lise müdüremin evraklarımı düzenlemeyip ikincikez sınava giremememe sebepolması ilk nefretim daha sonra kullandığımız kart ve kumanda ünitelerine tamir yada bakım için sektör hakkında bilgisi olmayan insanların müdahelesi sonucu yanan yada prgramlarının karışmasını üzerimize yıkan bunu biri bilinçsizce kurcalamış dediğimde sizden başka kimse dokunmadı diyenlere
kart üzerinde özellikle faz ve nötürün neden ısrarla belirtildiğini anlayanayıp ters bağlayan kart üzerindeki elektirik ve elektronik kodlama ve işaretlerden anlamayıp elinde telefonla saatlerce anlamaya çalışıpta olmuyor arızalı diyen sonrada ben gidince giderilen şikayette pişkin pişkin benzaten yormuştum diye sırıtan tek butonlu basit kumandaları 5 kablo bağlayıp( onuda ters bağlayıp)tek butonla kumanda kodlayıp ne varki çocuk işidiyen meslekdaşlarımdan otomatik tüm kapı sistemlerini sadece fişi pirize takmak gibi görenlerden nefret ediyorum
ölçü almayı metre tutmak sanıp montajda ve imalattaki çıkabilecek kusurları göremeyen yarım saatlik işi yarım güne çıkaranlardan ayrıca korniş takmaktan tiksiniyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri