Multimetre Tavsiyesi.Aneng Marka.

Aneng marka otomatik olan cihazlar için fikirlerinizide almak isterim.
Haftada,yada belki 15 belki 30 günde bir ihtiyac duyacagım birşey multimetre.
Arada sırada hobi amaçlı eski nesil elektronik cihazlar alıyorum.Onların ufak tefek tamirlerini yapabilirsem düşüncesiyle multimetreye ihtiyacım oluyor.
Dolayısıyla sık kullanım dezavantajı yok diyebilirim.

Aslında otomatik olmasını istememdeki kaygım şu,multimetreyi hatalı kısımdayken farklı ölçüm yaparak yanması riski.
Örnegin,prizdeki ac elektrik akımını ölçerken multimetre üzerinde ilgili kısım degilde mesela dc voltaj kısmında iken ölçmeye kalkışmak cihazı yakar yada benzeri durum sözkonusu olur diye birkaç yerde okudum.
Bu risk beni otomatik multimetre almaya iten sebeplerden biri.
Örnegin direnç,diyot ve diger cihazın ölçebildigi devre elemanlarında da böylesi bir hata ile cihazın yanması riski var mı yok mu?
Eger yok ise ve sadece prizdeki elektirk voltaj ölçümünde ki hata cihazı yakma riski taşıyorsa o halde otomatik multimetreyi tercih etmeme gerek yok diyebilirim.

Son düzenleme:
Aslında otomatik olmasını istememdeki kaygım şu,multimetreyi hatalı kısımdayken farklı ölçüm yaparak yanması riski.
Örnegin,prizdeki ac elektrik akımını ölçerken multimetre üzerinde ilgili kısım degilde mesela dc voltaj kısmında iken ölçmeye kalkışmak cihazı yakar yada benzeri durum sözkonusu olur diye birkaç yerde okudum.
Bu risk beni otomatik multimetre almaya iten sebeplerden biri.
Örnegin direnç,diyot ve diger cihazın ölçebildigi devre elemanlarında da böylesi bir hata ile cihazın yanması riski var mı yok mu?
Eger yok ise ve sadece prizdeki elektirk voltaj ölçümünde ki hata cihazı yakma riski taşıyorsa o halde otomatik multimetreyi tercih etmeme gerek yok diyebilirim.
bak güzel insan, acemilik kötü bir şey değildir. yapacağın hatalar seni ustalaştırır. ben kaç tane
yaktım/ bozdum bilmiyorum. ama ilk başta en ucuzunu aldım ve kötü yola düştüğünde üzülmedim. ha şimdi otomatikler var sıkıntı yok. ama ben hala hem analog, hem de dijital takılanlardanım. dijital bozulursa üzülmem. yenisini alırım ama analog olan hediye geldi bozulmasın. sağ olasın @çıraközgür

bak güzel insan, acemilik kötü bir şey değildir. yapacağın hatalar seni ustalaştırır. ben kaç tane
yaktım/ bozdum bilmiyorum. ama ilk başta en ucuzunu aldım ve kötü yola düştüğünde üzülmedim. ha şimdi otomatikler var sıkıntı yok. ama ben hala hem analog, hem de dijital takılanlardanım. dijital bozulursa üzülmem. yenisini alırım ama analog olan hediye geldi bozulmasın. sağ olasın @çıraközgür

Düşerek öğrenen bir adam degilim ne yazık ki.
Önlem almayı,baştan herşeyi olmasada birçok şeyi hesaplamayı ve sonra aksiyon almayı severim.Prensip meselesi.
Baştan hesapsızca girişimde bulunup sonra ortalıgı toplamayı hiç sevmem,işten sogutur beni.
Ondan dolayı ince eleyip sık dokuyorum.
Temkinli olupta ögrenmenin hiç zararını görmedim bu arada :)

İlk aldığım multimetreyi yakmam sadece 5 dakika sürmüştü ustam :)..

Düşerek öğrenen bir adam degilim ne yazık ki.
Önlem almayı,baştan herşeyi olmasada birçok şeyi hesaplamayı ve sonra aksiyon almayı severim.Prensip meselesi.
Baştan hesapsızca girişimde bulunup sonra ortalıgı toplamayı hiç sevmem,işten sogutur beni.
Ondan dolayı ince eleyip sık dokuyorum.
Temkinli olupta ögrenmenin hiç zararını görmedim bu arada :)
güzel insan, ben yokluktan geldim. takım ne demektir iyi bilirim. ama hayat acımasız feda edebileceğin şeyleri iyi bileceksin. ben kendini asla bir usta olarak görmüyorum. bana bu işi öğreten usta bile hata yapıyordu. yani sorun değil.
İlk aldığım multimetreyi yakmam sadece 5 dakika sürmüştü ustam :)..
benden kısa sürmüş üzüldüm ama sen öğrendin. nasıl yakılmayacağını.

güzel insan, ben yokluktan geldim. takım ne demektir iyi bilirim. ama hayat acımasız feda edebileceğin şeyleri iyi bileceksin. ben kendini asla bir usta olarak görmüyorum. bana bu işi öğreten usta bile hata yapıyordu. yani sorun değil.

benden kısa sürmüş üzüldüm ama sen öğrendin. nasıl yakılmayacağını.
Benim yolum en yada tek dogru yoldur demiyorum.
Herkesin karakteri farklıdır.
Hepimiz farklı yollardan aynı sonuca yürümeye çalışıyoruz.

Ben bilmemekten ve bunu dile getirmekten ve bilmedigimi ögrenmekten utanmam asla.

Burada belki 20 yaşında bir arkadaşımız sorularıma cevap verip beni bilgilendiriyor,hiç gurur yapmam bilakis mutlu olurum.
Demek istedigim,yoklugu iyi bilirim o sebeple hele şu zamanlarda multimetreler yakma lüksü kimsede olmasa gerek.
Ben yakmadan,yanmadan dogruya ulaşmak için sizlerin fikirlerine ihtiyaç duymaktayım ve bunu dile getiriyorum.
Son sordugum sorulara cevap vererek,kafamdaki karmaşayı bitirebilirsiniz eminolun :)

Bu arada,ben amatör degil ilk adım amatörüm onuda belirteyim,sorularımın basit detaylar içermesi ondan kaynaklı :)

Benim yolum en yada tek dogru yoldur demiyorum.
Herkesin karakteri farklıdır.
Hepimiz farklı yollardan aynı sonuca yürümeye çalışıyoruz.

Ben bilmemekten ve bunu dile getirmekten ve bilmedigimi ögrenmekten utanmam asla.

Burada belki 20 yaşında bir arkadaşımız sorularıma cevap verip beni bilgilendiriyor,hiç gurur yapmam bilakis mutlu olurum.
Demek istedigim,yoklugu iyi bilirim o sebeple hele şu zamanlarda multimetreler yakma lüksü kimsede olmasa gerek.
Ben yakmadan,yanmadan dogruya ulaşmak için sizlerin fikirlerine ihtiyaç duymaktayım ve bunu dile getiriyorum.
Son sordugum sorulara cevap vererek,kafamdaki karmaşayı bitirebilirsiniz eminolun :)

Bu arada,ben amatör degil ilk adım amatörüm onuda belirteyim,sorularımın basit detaylar içermesi ondan kaynaklı :)
ben çıraklarıma her zaman güvendim, hataları doğruları oldu, doğruları hata oldu. matematik= mantık= elektrik değişmez kural. 2+2=4 değişmez. eğer ne yaptığını biliyorsan her zaman, 2+2=4 eder. eğer az biliyorsan az hata yaparsın, çok biliyorsa çok hata yaparsın diyemeyeceğim desem de inanma. hata bizlere insanlara özel bir durumdur.

cahilliğimden soruyorum hangi işlemlerde gerekiyor abi

örneğin UPS ve VFD çıkışlarında gerçek gerilimi veya akımı görmek için gerekli.
üçgen ya da kare dalga sinyallerin ölçümü gerekli.
daha doğrusu saf sinus olmayan sinyallerin ölçümünde oldukça yararlı bi özellik.

bunlara ihtiyacım yok diyene tabi ki bi lafım yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,425
Kullanıcılar
450,341
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri