PCB Maskeleme Nasıl Yapılır ?

Merhabalar,

Ütü yöntemi ile bastığım devrelere tıpkı profesyonel devreler gibi yeşil, mavi, kırmızı gibi renklerde maskeleme yapmak istiyorum. Solder Mask olarak isimlendirilen bu yöntemle ilgili biraz araştırma yaptım ancak çoğunda UV ışık kullanılıyor. Bu tarz ekipmanım olmadığı için evde en kolay ve en sağlıklı yöntem nedir ?

Ayrıca Türkiye'den temin edebileceğim malzemeler ile yapabileceğim yöntemler hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla

Serigrafi ile yapmak mümkün, adet az ise biraz pahalı bir yöntem olacaktır. Değip değmeyeceğine ancak siz karar verebilirsiniz.

Son düzenleme:
Şuan serigrafi ile değilde evde kendi başıma ile yapabileceğim bir yöntem arıyorum. Cam boyası, maskeleme filmi gibi ürünler ile yapılabildiğini gördüm ancak detaylı bir bilgi bulamadım.

Asetatla şablon hazırla, lehim yerlerine mum damlat veya silikon uygula şablonu çek, kuruyunca boya oda kuruyunca mum/silikonu temizle ;).

Asetatla şablon hazırla, lehim yerlerine mum damlat veya silikon uygula şablonu çek, kuruyunca boya oda kuruyunca mum/silikonu temizle ;).

Gayet güzel bir fikir öncelikle teşekkür ederim ancak boya için detay verebilir misiniz ? Eğer sprey boya ise ne özellikte olmalı.

Akmasın çabuk kurusun ve de tinerle kolay sökülmeyen cinste, fabrika ne kullanır onu bilmiyorum. Özel şeffaf spreyler var sırf bu iş için onu araştır.

Mum olayını tam ben yazacaktım hızlı davrandın kovboy..Bu arada istanbuldayım Ümraniye görmeye ggel beni.. :)

Ben yeşil asetatla hazırladığım şablonu çift taraflı bantla karta yapıştırıyorum görüntü aynı orijinal kart gibi oluyor. Lehim yerlerini açmak için de teleskobik antenlerden yaptığım pançları kullanıyorum en ince kısmı 3mm çapında oluyor. Önceleri cam boyasını tiner ve toz reçineyle karıştırıp fırçayla sürüyordum, şeffaf sprey boya çok araştırdım ama bulamadım. Şimdi asetat yöntemini kullanıyorum.

Mum olayını tam ben yazacaktım hızlı davrandın kovboy..Bu arada istanbuldayım Ümraniye görmeye ggel beni.. :)
Böyle kuru davetler kabul etmiyorum uçak bileti ve havaalanından sonrası için özel şoför isterim :).

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri