PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Bende de olmaz olası 42LM640s var.

Smart tv olarak aldığım tv nin hiçbir smart özelliği kalmadı. Youtube bile açmıyor. Web browseri siteleri açamıyor. Bu tüm özellikler WiFi sine smart özelliğine boşu boşuna para ödemişim.

Gelelim benim bundan bir kaç ay önceki son maceramda dahili uydu alıcısı sürekli tüm kanallarda sinyal yok uyarısı veriyordu. Daireden antene kadar kabloyu test ettim. Lnb önünde 13 - 18 volt kontrol ettim hepsi var. Lnb değiştirdim. Ne yaptım olmadı.

Sonra elimdeki eski uydu cihazı ile sistemi test edeyim dedim baktım tüm kanallar var.

Benim TV nin dahili uydu alıcısı ölmüşşş. Kahrolası LG zaten yazılımdan gol attı ne güncellemesi var ne birşeyi şimdide dahili uydu almayıcısı oldu.

Artık bende hdmi den harici uydu alıcısı ile idare ediyorum. Çünkü yeni tv alacak gücüm yok. Bundan dolayıda alım gücümün bir tv almaya yetmemesine sebeb olanlardan hepsine güzel dileklerimi en içten duygularımla iletmiş olmanın güzel duygularını arz ederim.

Kahrolsun bazı şeyler.

Saygılarımla.

Bende de olmaz olası 42LM640s var.

Smart tv olarak aldığım tv nin hiçbir smart özelliği kalmadı. Youtube bile açmıyor. Web browseri siteleri açamıyor. Bu tüm özellikler WiFi sine smart özelliğine boşu boşuna para ödemişim.

Gelelim benim bundan bir kaç ay önceki son maceramda dahili uydu alıcısı sürekli tüm kanallarda sinyal yok uyarısı veriyordu. Daireden antene kadar kabloyu test ettim. Lnb önünde 13 - 18 volt kontrol ettim hepsi var. Lnb değiştirdim. Ne yaptım olmadı.

Sonra elimdeki eski uydu cihazı ile sistemi test edeyim dedim baktım tüm kanallar var.

Benim TV nin dahili uydu alıcısı ölmüşşş. Kahrolası LG zaten yazılımdan gol attı ne güncellemesi var ne birşeyi şimdide dahili uydu almayıcısı oldu.

Artık bende hdmi den harici uydu alıcısı ile idare ediyorum. Çünkü yeni tv alacak gücüm yok. Bundan dolayıda alım gücümün bir tv almaya yetmemesine sebeb olanlardan hepsine güzel dileklerimi en içten duygularımla iletmiş olmanın güzel duygularını arz ederim.

Kahrolsun bazı şeyler.

Saygılarımla.
Maalesef ben de aynı sorunlardan şikayetçiyim.Philips smart tv almıştım zamanında 42PFL6097K/12 modeli ambilight özelliği ile seyretmesi çok keyifliydi.Ancak internet özelliği rezaletti.WİFİ bağlantısı ile bir sayfa açmak youtube da gezinmek mümkün olmadı.Ama görüntü ve ses şahaneydi.
Ben de sonraki yıllarda LGLA660S model led tv aldım.O yıllarda internet bağlantısı iyiydi.Sonra smart özelliğini LG hiç güncellemedi.Zamanla smart özelliğini de kullanamaz oldum.Mi TV box aldım ,HDMI dan bağladım onunla şu an kullanıyorum.2 yıl kadar önce backlight ledleri arıza yaptı onları değiştirdim.Yani şu an ben de tv olarak da ,internet olarak da sadece panelini ve ses sistemini kullanıyorum

Philips 42PFL6097K712 model televizyonum da geçen hafta hakkın rahmetine kavuştu.Arızasını buldum.İşlemci üzerindeki porselen soğutucu yetersiz kaldığından yıllar içerisinde işlemci lehimlerinde soğuk lehim oluyormuş.Tekrardan BGA cihazı ile sökülüp takılması lazımmış.Bakalım bunu yapan bir servis bulursam yaptırmayı düşünüyorum.Ama soğutucunun da değişmesi gerekiyor yoksa yine aynı arıza oluyormuş.

Philips gibi bir firma Tv üretiyor yetersiz soğutucu kullanıyor .PFL serilerinde oluşan bir arıza.Philips için bu kadar zor mu bu hesaplamaları yapmak?Bu eksiklikleri bilerek yapıyorlar diye düşünüyorum.Mazleme arızası olabilir tamiri de yapılır bu normal.Ama yetersiz soğutucu kullanımı inanılacak gibi değil.

Son düzenleme:
Konuya turp sıkar gibi araya giriyorum ama...
UAA180 entegresiyle oluşturulmuş bir vu metre şeması. Şemayı görsel olarak nette buldum ve temize çektim. @Mr_YAMYAM ustam, bundan birşey çıkar mı?
Rectifier kısmında sinyal ikiye katlanıyor sanırım. Doğrultulup UAA180 e gidiyor. Şemada ayar kısmı bulunmuyor ne yazık ki. Sanıyorum girişten 1v (0 dB'i 0,775v olarakta baz alabiliriz.) tepe genlikli bir sinyal uygulanıp, 0dB ledinin yanması sağlanıyor. Çalışmasında bir sıkıntı yok, kurup denedim. Yani görünürde çalışıyor gibi.
UAA180.PNG

Yamyam hocam bende de LG 42LA660S modeli var .Çanak anten rüzgardan biraz dönse kanallar gidiyor sinyal bulunamadı çıkıyor ekranda.Son zamanlarda yine aynısı oldu.Çanağı ayarlamam gerekecek.
Benim TV ile aynısı imiş. Benim antenler ile sorunum yok aslında. Sorun TV nin uydu kanallarının ayarlanmasının zorluğu.
Yavaş kanal geçişleri vbg bazı aksaklıkları olsa da zaten fazla TV seyreden ve makinalı tabanca gibi kanal turlayan birisi de değilim. Atarım bir DVD filmi veya varsa TV kanallarının birisinde hoş bir film seyrederek uyurum horul mışıl.
NOT:
Hot bird uydusu hariç Türksat ganallarını yükledim. Şimdilik idare ediyom. Hot bird uydusunda ise sadece NASA TV yi seyrediyordum. O da artık çıkmıyo.

Konuya turp sıkar gibi araya giriyorum ama...
UAA180 entegresiyle oluşturulmuş bir vu metre şeması. Şemayı görsel olarak nette buldum ve temize çektim. @Mr_YAMYAM ustam, bundan birşey çıkar mı?
Rectifier kısmında sinyal ikiye katlanıyor sanırım. Doğrultulup UAA180 e gidiyor. Şemada ayar kısmı bulunmuyor ne yazık ki. Sanıyorum girişten 1v (0 dB'i 0,775v olarakta baz alabiliriz.) tepe genlikli bir sinyal uygulanıp, 0dB ledinin yanması sağlanıyor. Çalışmasında bir sıkıntı yok, kurup denedim. Yani görünürde çalışıyor gibi.
Ekli dosyayı görüntüle 107322
UAA 180 zamanının en popüler VU metre entegresi idi. SONY gibi bazı firmalar da bu entegreyi üst seviye ürünlerinde kullanmışlardı.
Çalışma estetiği ve spectleri DIN standartlarına oldukça yakın ve estetik idi.
Ancak klasik VU metrelerin alt ölçüm seviyesi -20db olduğu için güç ölçümünde yetersiz kalıyordu.
Bir volume potansiyometresi ayar arası en az 60db olup bazı modellerde 72db bile olabilmektedir.
Çoğu müzikleri dinlerken ampli minimal seviyede yani -55db gibi seviyelerde açılarak dinlenmektedir. Bu seviyedeki çıkış gücünün gösterilebilmesi ise -20db ölçebilen bir ölçü aleti ile haliyle gösterilemez. Bu sebeple bazı ürünlerde VU metre ölçümünü X10 20db artırmak için switch konulmuştur.. Böylece dinleyici düşük volume seviyelerinde de seviyeyi takip edebilmektedir.
VU metreli Technics amplilerde bu SW sıklıkla kullanılmıştır.

@Mr_YAMYAM
UAA180 için iyi bir entegre denilebilir o zaman. Ben sizin UAA180 için yazdıklarınızı az çok hatırlıyorum. Bulunmadığından bahsetmiştiniz. Bende bunlari Vestel/Akai marka üründen çıkarmıştım. Vestel zaman zaman bana hoş kiyaklar yapmıştır. Benim asıl merak ettiğim, rectifier devresinin doğru çalışıp çalışmadığı. Çünkü devrede bir ayar duzenegi yok. Hani sinyali olması gerektiği gostermiyorsa, pek işe yaramaz.

Bir de: Sharp firmasına ait İR 2431 (log.), İR 2432 (vu scale) ve İR 2433 (lineer) ürünleri olduğunu öğrendim. Bulunabilen ürünlerse, ise yarabilir diye dusunuyorum. Bu parçalar kurulu devre olarak Türkiye de satılmış (hobi kitleri). Bende elektor dergilerini karıştırırken görmüştüm.

@Mr_YAMYAM
UAA180 için iyi bir entegre denilebilir o zaman. Ben sizin UAA180 için yazdıklarınızı az çok hatırlıyorum. Bulunmadığından bahsetmiştiniz. Bende bunlari Vestel/Akai marka üründen çıkarmıştım. Vestel zaman zaman bana hoş kiyaklar yapmıştır. Benim asıl merak ettiğim, rectifier devresinin doğru çalışıp çalışmadığı. Çünkü devrede bir ayar duzenegi yok. Hani sinyali olması gerektiği gostermiyorsa, pek işe yaramaz.

Bir de: Sharp firmasına ait İR 2431 (log.), İR 2432 (vu scale) ve İR 2433 (lineer) ürünleri olduğunu öğrendim. Bulunabilen ürünlerse, ise yarabilir diye dusunuyorum. Bu parçalar kurulu devre olarak Türkiye de satılmış (hobi kitleri). Bende elektor dergilerini karıştırırken görmüştüm.
UAA entegreler zamanında çok bulunuyordu. Ancak popüler olduğu için de ecik pahalı idi. Günümüzde bulunabilir mi bilmiyorum.
SHARP IR serisi entegreler ise bu işin kraliçesi gibiydiler.
Tıpkı LM39XX serisi gibi cascade bağlantı yapılabilir ve ölçüm alanı DIN spectlerine genişletilebilir entegreler idi.
Ancak bu entegreleri ben test edemedim. Çünkü bu entegreleri o tarihlerde bile temin edememiştim. Fakat bu entegreleri kullanan birkaç cihaz da görmüştüm.
Hatta cihaz üzerinde reklam amacıyla şöyle bir yazı bulunuyordu.
''SHARPSCAN PEAK LEVEL METER''
Peak metreler çoğunlukla hassas teyplerde kullanıldığı için, cihazlar oldukça pahalı idi. Pahalı cihazlarda da geniş alanlı ölçüm yapmak çok önemli idi.
O yıllarda bu entegrelerden ararken malzeme satışı yapan bir arkadaşıma sipariş vermek üzereydim. Ön araştırmalardan sonra entegrenin tanesini 20$ gibi fiyatla getirebileceğini söylemişti.
Al bak da GUDUR :D
https://www.ebay.com/itm/143584884849

Ay başında maaşımı aldıktan sonra tam sipariş verecektim ki, arkadaş dedi ki..
Yaf dedi niye boşu boşuna entegre başına 20$ vereceksin LM 3900 serisi kullansana dedi Tanesi 3$
Siparişimi verdim ve entegreler gelince test ettim.
Ancak çalışmasından hiç memnun kalmamıştım LM lerin. Çünkü içerlerinde redresör olmadığı için zıp zıp zıplıyorlardı.
Uzun araştırmalar ve NATIONAL kitaplarında yazılanları okumamdan sonra redresörlerin gerekliliğini anladım. Bu cihetle hem VU redresör hem de peak redresör yapmıştım.
İlk testlerimden sonra sonuç müspet olunca PPM projelerimi geliştirdim ve en üst seviyeye kadar tüm prosedürlerini öğrendim.

Rectifier devresi doğru çalışır. Ancak HALF WAVE yarım dalgadır. Yani sinüsün sadece pozitif alternasını doğrultur. Bunun kazanç ile pek ilgisi olmaz. Çünkü negatif alternası da doğrultsak bile peak seviyesi asla değişmez.
Bu sistemde esas olan rectifierin kazancının değil, skalanın kazancının ayarlanmasıdır. UAA180 de ise kazanç ayarı bazı direnç değerleri ile yapılıyordu sanırım. Ancak hangileri olduğunu şimdi hatırlamıyorum.

@Mr_YAMYAM ustam
47K, 10K ve 220 ohm belirli aralıkta çalışmalarını sağlıyor. Çünkü, "Ref. max" ve "ref min" uçlarına bağlanıyor. UAA 180 yapısı gereği, min ve max referans aralığıni 12 ye bölüyor ve bar ekranda görüntülüyor.
Ancak 1M ve 33 k ohm ne işe yarar bende çözemedim.

Ekleme: Bufferdan çıkıp UAA nin 17 nolu ucuna giden hat üzerinde seri diyotlar ve bir direnc var. Bufferdan çıkan sinyali sinirliyor.

Şimdi ben, AC sinyali 1v olarak sınırlandırsam. 180k dirence seri olarak girsem ve sadece 0dB ledini yaksam, olumlu bir sonuç aldım diyebilir miyim?

Son düzenleme:
1M ve 33k giriş biaslama idi yanılmıyorsam.
Ref min ve ref max aynen LM39XX serilerinde de olduğu üzere bu dirençlerin oranı ve değerleri alt referans ve üst referans voltajlarını ifade ediyor.
Şimdi ben, AC sinyali 1v olarak sınırlandırsam. 180k dirence seri olarak girsem ve sadece 0dB ledini yaksam, olumlu bir sonuç aldım diyebilir miyim?
Burada bir ölçüm yapılacaksa şunlar esastır.
1) Giriş sinyal seviyesi AC peak değeri referans 0db skala için 1Vp olmalıdır. Giriş empedansı doğrultusunda girişteki sinyal 180k ile düşürülüyorsa ölçüm doğru olmayacaktır. Bu şema power meter olarak hazırlanmışsa girişteki 180k belki gerilim bölücü olarak çalışmaktadır.
Doğru bir ölçüm şöyle yapılır.
Girişe AC1Vp veya 0.7V RMS sinyal uygulanır. rectifier çıkışında DC voltmetre ile 1V olarak ölçülmelidir.
Bundan sonra üst ref seviyesi ayarlanarak 0db ledi yanacak şekilde ayarlanırsa referans kalibrasyonumuz tamam demektir.

PDF işe yarayabilir.
https://pl-1.org/getproductfile.axd?id=3100&filename=uAA180.pdf

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM
Kurmuş olduğum UAA180 düzeneğini tekrar çalıştırdım. Eklediğim şemada kritik olan uçlardaki voltajlar ölçülerek yazıldı. Besleme +/-15 volt baz alındı.
UAA180.PNG

Şimdi gelelim 1v AC test sinyali için bulduğum radikal yönteme; Tıpkı şemada da görüldüğü gibi, Bildiğiniz AC Şebeke voltajı, çok turlu bir trimpot ile 1v gerilime set edildi ve üstteki şemada "İN" yazan yere irtibatladırıldı. Ve led göstergedeki 9. ledi yakmayı başardık. Devremizin giriş kısmı sadece negatif sinyale tepki veriyor. Bende "bu ac gerilim, pozitif ve negatifi içeriyor zaten. Tek kötü tarafı, 50Hz olması." diye düşündüm. Aslında 1KHz test sinyali kullanılıyor ama, 1v 1khz benim kullandığım AVO metrenin ölçebileceği bir değer değil.
TEST.PNG

Not: Yorumsuzdur.

TEST.PNG

UAA180.PNG

Son düzenleme:
Şimdi gelelim 1v AC test sinyali için bulduğum radikal yönteme; Tıpkı şemada da görüldüğü gibi, Bildiğiniz AC Şebeke voltajı, çok turlu bir trimpot ile 1v gerilime set edildi ve üstteki şemada "İN" yazan yere irtibatladırıldı. Ve led göstergedeki 9. ledi yakmayı başardık. Devremizin giriş kısmı sadece negatif sinyale tepki veriyor. Bende "bu ac gerilim, pozitif ve negatifi içeriyor zaten. Tek kötü tarafı, 50Hz olması." diye düşündüm. Aslında 1KHz test sinyali kullanılıyor ama, 1v 1khz benim kullandığım AVO metrenin ölçebileceği bir değer değil.
KÖTEK.
emoji-hammer.gif
Öncelikle ölçü aleti ile ölçtüğün AC gerilim muhtemelen RMS ölçümdür.
Peak ölçümü için ya osilaskop kullanacaksın ya da AC gerilimin RMS değerini (0,707V) alacaksın. (Belki de bu sebepten dolayı IC2b çıkışında 2.5V ölçüyorsun.)
Bizim OP-AMP devremiz rectifier (doğrultucu) olduğuna göre girişten AC 1Vp verdiğinde IC2b çıkışından 1V DC alman gereklidir.
NOT:
Burada IC2A nın kazanç faktörü hesaplanmamıştır. Eğer burada 2 katı kazanç faktörü varsa bunu da hesaba katmalısın.
El cümle BİL cümle belirtirsek.
Ses sinyalleri sinüs olduğuna göre bu AC frekansları doğrultucu devremiz redresör devresidir ve kaç volt giriyorsan o gerilimin peak değerini çıkıştan ölçmelisin. 1Vp değerimiz literatürde belirtilmiş olan 0dbU skalayı temsil etmektedir. Zaten günümüz çoğu cihazların da çıkış seviyeleri bu referansa göre ayarlanmışlardır.
AC sinyallerin doğrultulması halledilince geriye sadece DC yi ölçmek kalır. Yani UAA entegremiz aslında DC ölçen bir çeşit voltmetredir.
Bu voltmetrenin ölçüm kademeleri 1V sarı ledi yakacak şekilde ayarlanırsa ölçüm ve ayar prosedürlerimiz tamam olacaktır.
Daha detaylı bilgilendirme için aşağıdaki konudaki tüm CÜZ-lerin incelenmesi tavsiye olunur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
Konu içeriğinin ilk sayfalarında verilmiş olan şemalar incelendiğinde görülecektir ki UAA ile arasında prensip olarak fark yoktur.
Konu içeriğinde verilmiş olan redresör devresi FULL WAVE olup oldukça kaliteli bir devredir. Kullanılan diyot toleransları da 0.001 gibi seçilirse yani diyot forvard gerilimleri hepsi birbirinin aynısı binde toleranlar dahilinde seçilirse EBU PPM ile -60db ye kadar ölçüm doğruluğu garanti edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri