Plazma kesme makineleri nasıl çalışır?

certy

Üye
Selamlar.

Plazma cnc yapmak istiyorum. Bu nedenle plazma kesim makinelerinin çalışma mantığını öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

plazma cnc ilk defa duyuyorum sanırım lazer kesim demek istediniz.

Şöyle bir link vereyim.

Şu sistemin cnc ile birleştirilmiş hali.

videodaki bir el plazması ok ama bunun cnc ile birleşmiş hali lazer kesim dir diye biliyorum. lazer kesim dışında da cnc kabiliyetli bir plazma görmedim.

Sallıyorum,

50-60 amperlik bir plazma kesim makinesi alınır. Belki ilave olarak kaliteli bir torç. Torç açma kapama da bir röle ile kontrol kartına bağlanır.

40 amperlik makine ile 12mm demir kesilebiliyormuş. Tabi artıları eksileri nedir araştırmak lazım.

Sallıyorum,

50-60 amperlik bir plazma kesim makinesi alınır. Belki ilave olarak kaliteli bir torç. Torç açma kapama da bir röle ile kontrol kartına bağlanır.

40 amperlik makine ile 12mm demir kesilebiliyormuş. Tabi artıları eksileri nedir araştırmak lazım.

Plasma demek elektronların çekirdekten kopup kafasına göre takıldığı ortam demektir.
Yani elektron ve çekirdek çorbası..
Plasma için hava şarttır.
Torç içerisinde ark oluşturulur ve hava bu arktan geçirilir.
Sıcaklık 6000 derecelere çıkar yani plasmaya dönüşür ve bu sıcak hava ( plasma )metale üflenir .
Oksijenden farkı her metali kesebilmesidir.
Krom ..alüminyum ...
Oksijen 400 - 800 mm ye kadar dalabilirken plasma daha sığ kesim yapar.
Plasmanın erittiği aralık daha az olur.

Cnc için torch parçaya sabit uzaklıkta olmalıdır ki bu konu ve gerekenleri cnc bölümünde defalarca anlatıldı.

---
Cnc kabiliyetli plasmalar bebe şebe işi zaten günümüzde başka türlüsüde kalmadı bakkallar bile cnc kullanıyor.
Plasma ile kesen cnc ye cnc plasma deniyor
Laser ( bir çeşit ışık-foton akısı ) ile kesen cnc ye ise cnc laser deniliyor..

Bu tip konuları öğrenmek için KontrolKalemi forumlarında cnc bölümünde biraz dolaşmak yeterlidir.
Plasma yapan da var laser yapan da ...

İyi bilmediğim şahsen yapmadığım hesabını bilmediğim konularda yazmam.
Yazdıklarımın da arkasında dururum.
Bu bölümde bildiklerimi aktardım ve bu güne şu yanlış denilmedi , arada bir kaç deneyen oldu ne ispat edebildiler ne de daha iyisini yazabildiler.
İlk mesajlarımdan bu yana 10 yıl kadar olmuş , Tr forumlarda ilk , cnc nasıl yapılır hangi programlar kullanılır gibi konuların anlatıldığı bölümlerdendir burası.
Buraları okuyup cnc öğrenip imalatçı olan çok kişi var.
Ayrıca mdf den su borusundan bakır tellerden keçe kalemlerden cnc yapanlar adını yazanlar var ,
ve evet buradaki arkadaşlar için çocuk işidir.
Endüstri meslek liselerinde genç arkadaşlarımız ödev olarak cnc yapıyorlar plasma takıyorlar laser takıyorlar daha neler neler..

--

Ya Havle vela Kuvvete...
Amenna ve saddakna..( la havle...)
Güç ve kudret Allah dandır.
Ek olarak ,
Zenginliği istediğime veririm , ilmi isteyene veririm , hanginiz ilim istedi de vermedik , buyurur..
Ama tabii ilim için çoook çalışmak gerekiyor...

Cevabınız teknik konularda ise hiç çekinmeyin , tartışmaktan zevk alırız çünkü bir şeyler öğreniriz .
Gerçi başka türlü olsa da yazın fark etmez , forum demek fikirlerin özgürce söylenebildiği alan demektir.( milli ve manevi değerlere sövmeden saldırmadan.. )

İyi bilmediğim şahsen yapmadığım hesabını bilmediğim konularda yazmam.
Yazdıklarımın da arkasında dururum.
Bu bölümde bildiklerimi aktardım ve bu güne şu yanlış denilmedi , arada bir kaç deneyen oldu ne ispat edebildiler ne de daha iyisini yazabildiler.
İlk mesajlarımdan bu yana 10 yıl kadar olmuş , Tr forumlarda ilk , cnc nasıl yapılır hangi programlar kullanılır gibi konuların anlatıldığı bölümlerdendir burası.
Buraları okuyup cnc öğrenip imalatçı olan çok kişi var.
Ayrıca mdf den su borusundan bakır tellerden keçe kalemlerden cnc yapanlar adını yazanlar var ,
ve evet buradaki arkadaşlar için çocuk işidir.
Endüstri meslek liselerinde genç arkadaşlarımız ödev olarak cnc yapıyorlar plasma takıyorlar laser takıyorlar daha neler neler..

--

Amenna ve saddakna..( la havle...)
Güç ve kudret Allah dandır.
Ek olarak ,
Zenginliği istediğime veririm , ilmi isteyene veririm , hanginiz ilim istedi de vermedik , buyurur..
Ama tabii ilim için çoook çalışmak gerekiyor...

Cevabınız teknik konularda ise hiç çekinmeyin , tartışmaktan zevk alırız çünkü bir şeyler öğreniriz .
Gerçi başka türlü olsa da yazın fark etmez , forum demek fikirlerin özgürce söylenebildiği alan demektir.( milli ve manevi değerlere sövmeden saldırmadan.. )

Ben size cevap vermekten vazgeçtim ama sadece cevap vermekten vazgeçtim bunu biliniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri