ethemozr

Üye
Hocam Lise son sınıf öğrencisiyim malum bu sene her derstten performans ödevi veriyorlar. Bizim performans ödevi PLC SİSTEMLERDİ ve şöyle bir devre verdiler fakat çizemedim yardımcı olursanız çok sevinirim...

ÜÇ MOTORUN FARKLI KONTROLÜ
-I0 butonu ile 1.motor çalışacak-10 saniye sonra 2.motor ve 20 sn sonra 3.motor çalışmaya başlayacak-1.motor 30 saniye sonra devreden çıkacak-1.motordan 5sn sonra 2.motor ve 10 sn sonra 3.motor devreden çıkacak-1.motor çalışırken yeşil duruyorken kırmızı lamba yanacaktır._normal ve acil olmak üzere iki stop butonu olacaktır.

zamanlayıcı sayıcı veya karşılaştırıcılarla yapabilirmiyiz ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
q0.0 motor1
q0.1 motor 2
q0.2 motor 3
q0.3 yeşil
q0.4 kırmızı

sayıcı kullanmadım gereksiz bence
V4.0 STEP 7 MicroWIN programında yazılmıştır.

Ekli dosyalar

• plc çalışma.rar
    1.8 KB · Görüntüleme: 79
q0.0 motor1
q0.1 motor 2
q0.2 motor 3
q0.3 yeşil
q0.4 kırmızı

sayıcı kullanmadım gereksiz bence
V4.0 STEP 7 MicroWIN programında yazılmıştır.

Hocam çok teşekkr ederim inş. işime yarar dosyayı şu an açamıyorum programın bilgisayarımda olmadığından dolayı rica etsem program upload adresi verebilirmisiniz ?

step7 simulator programı var ama step7 microwin v4.0 kurulu değil

Hocam çok teşekkr ederim inş. işime yarar dosyayı şu an açamıyorum programın bilgisayarımda olmadığından dolayı rica etsem program upload adresi verebilirmisiniz ?

step7 simulator programı var ama step7 microwin v4.0 kurulu değil

Siemens Industry Online Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting adresinde disket işareti var ona tıklayın

hocam devreyi çalıştıırdım fakat 10 saniye sonra 1 motor devreye girmiyor start a basar basmaz giriyor ve 2. motorda butuna bastıktan sonra giriyor devrede bir yanlışlık var ?

Hocam benim yaptığım program bu kendi yaptığm ama çalıştıramadım sizin yaptığınızda bi yanlışlık var sanırım sizin kafanızı biraz yoracağım ama özür dilerim bu yüzden :(

Ekli dosyalar

• 2AWL1.rar
    1.7 KB · Görüntüleme: 18
tekrar güncelledim fakat benim programda bir sorun yok zaman ayarlarını sizin sorunuzu anladım şekilde yazdım..
zamanlarda sorun olursa üzerlerinde zamanlarla oynarsınız. istediğiniz şekle gelir..
sizin yazdınız programı inceledim o olmaz.. zaten derlemde de olduğu haliyle sorun verdi..
bütün programların ana temel mantığı az komutla çok iş yaptırmak.. komut sayısı her zaman minumumda tutulmaya çalışılırki performansı iyi olsun..

tmm hocam şu anda çalıştı zamanları ayarladım çok teşşekkür ederim assembly dilinde ( ileri geri buton kontrollü 99 display sayıcı ) + ısıs programı yardımcı olabilirmisiniz ? Buton girince karışıyor :( :( :( :(

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri