röle ile şok cihazı

arkadaslar resimdeki gibi devre kurdum. aslında devreyi kurmaktaki amacım rölenin bobinini yine röle üzerinden anahtarlayarak röle içindeki hareketli parçanın sürekli hreket etmesini sağlamaktı. Devre tahmin ettiğim gibi çalıştı ama gösterdiğim iki ucu elleyince bayağı elektrik çarpıyor. Sizce bu nasıl oldu ben anlamadım. Adaptör normalde çarpmıyor
7-8 voltluk adaptör. Bu devre yi kurdum çok kötü çarpıyor. Ben anlamadım niye böle oluyor

resmini açamadım ama sözlerinden anladığım kadarı ile bobinden geçen akımı sürekli olarak anahtarlıyorsun, buda bobinlerin davranış özelliği nedeni ile üzerinden geçen voltajı yükseltmesine sebeb oluyor, örneğin florasan lambalardaki balast denen kutu içerisindede sarılı bir bobin vardır ve florasan lambanın ihtiyaç gösterdiği yüksek voltajı bu şekilde sağlar

evt bobini sürekli anahtarlıyorum yani bi açılıp bi kapanıo
resmi bi daha upload ettim:
ads_z.png

Benzer bi devreyi bende kurmuştum, bobinler enerjisi kesildiğinde bi anlık pik voltajı(çok yüksek gerilim) üretiyorlar, devredede her an açma kapama yapıldığı için bobin şok dalgaları üretiyor. bunu engellemek için bobin uçlarına ters olarak diyot bağlamalısın

E.M.K oluşuyor bu bazı durumlarda 500-1000 volta kadar çıkabılıyor bunda önlem röle veya kontaktor bobinlerıne paralel kondansator atarlar çin malı kontaktorlerde yok maalesef buda kontrol etmek için yarı ıletkenlı cıhazlarda buyuk hasarlar verıyor bu konuda baya savaşim oldu sonunda başardım:)

ters elektro motor kuvveti

bobinin doğası gereği.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri