Rüzgar Türbinim için fiyat-performans aküyü arıyorum, deneyiminize ihtiyacım var.

Rica ederim, naçizane bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Güç formülü; P(watt)=V(volt)xI(akım) şeklindedir. 2 ad. 500 watt 1000 watt olarak formülde yerine konunca akım değeri; 1000/12=83Ah teorik akü kapasitesi eder. Tabi bu kapasitede, hatta 100Ah bir akü bu ısıtıcıları bir saat rahatça çalıştırır diye düşünürseniz olmaz. Hem bu kapasitenin hepsini akü ömründen dolayı kullanamazsınız hem de zaten aküler belli bir değere (akü kapasitesi oranına) kadar deşarja izin verirler. 10HR ya da 20HR diye akü üzerinde belirtilir. Bu da yüzde 10-20 oranıdır. Yani 100Ah lik aküden sağlıklı olarak 20Ah (20x12=240 watt) den fazla yük çekilmesi önerilmez. Çekilen akım değeri arttıkça kapasitenin de daha azını kullanabilirsiniz.

Çözüm olarak aküye de fazla yatırım yapmak istemiyorsanız, akıllı hibrit invertör alarak regüle edilen rüzgar türbini akımını önceleyip kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Her ne kadar sattıkları ürünü dahi tanımayan satıcılar olsa da bunu invertör satıcılara ve işin ehli mühendislere danışmak lazım.

Akü sayısı vermek zor, 1-2 saatte tüm akü kapasitesini sömürecek bir tüketim aküleri kısa sürede kullanılamaz hale getirecektir.

O halde şöyle bir mantık yürüttüm (her ne kadar 200Ah'lık akülere şu anda bu paraları veremeyecek olsam da...) iki adet 500W'lık ısıtıcı 85 Amper güç çekecek. Her akünün ömrünü koruması açısından da 20ah'lık enerji çekilmeliyse eğer, buna göre (en az) 200Ah'lık 4 akü gerekecek. Zira 85ah/4=21 Amper ediyor. Fakat muhtemelen yine 6 adet 200ah'lık akü gerekiyor en sağlıklı çalışma için (85/6=14Amper) ama bu benim boyumu aşıyor dediğim gibi! Doğru mu hesapladım gerçi, onu da bilmiyorum :))

Sizin de dediğiniz gibi, hiç aküye bulaşmadan şimdilik Türbini direkt İnverter'e bağlayıp anlık rüzgar gücüyle çalıştırmayı denesem iyi olacak. Zaten kış aylarında rüzgar neredeyse kesintisiz esiyor burada. Siz de bundan bahsettiniz değil mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bahsettiğim yüzde yirmi olayı deşarj akımı. Hesaptaki gibi sırf deşarj sınırını aşmayayım deyince 400Ah gibi akü kapasitesi gerekli.
Rüzgar üretimi tüketimin üzerinde olabilirse dbir regülatör üzerinden doğrudan ısıtıcılara verilebilir diye düşünüyorum. Burada dikkat edilecek konu fazla akım çekildiğinde pervanelerin frenleme etkisine maruz kalmalarıdır. İhtiyacın 1,5-2 katı gibi bir üretim oluyorsa belki hissedilmeyebilir.

Bahsettiğim yüzde yirmi olayı deşarj akımı. Hesaptaki gibi sırf deşarj sınırını aşmayayım deyince 400Ah gibi akü kapasitesi gerekli.
Rüzgar üretimi tüketimin üzerinde olabilirse dbir regülatör üzerinden doğrudan ısıtıcılara verilebilir diye düşünüyorum. Burada dikkat edilecek konu fazla akım çekildiğinde pervanelerin frenleme etkisine maruz kalmalarıdır. İhtiyacın 1,5-2 katı gibi bir üretim oluyorsa belki hissedilmeyebilir.
En iyisi bu şekilde bir deneme yapmak. Görmek için başka çare yok gibi görünüyor. Tekrar teşekkürler yorumlarınız için.

Isıtma için gereken ısı gerçekten yüksek watt oluyor. Eğer iyi bir yalıtımınız varsa başka tabi. Çünkü en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Kanatimce üç ufo tipi ısıtıcı deyince bu yalıtım olayını da hesaba katmak gerekir. Çünkü saatte 2400W gibi enerji sarfiyatı olan bir ısıtıcı yalıtım durumuna göre sürekli mi çalışacak, yoksa her saat 30 dakika çalışıp termostatı atacak mı bilmek gerekir. Sürekli yanacağına göre bir varsayımda bulunsak, üç tanesi 7200W gibi bir güç çeker. Bu enerjiyi üretmek için de daha fazla üretim kapasitesi olan sisteme ihtiyaç vardır. Sürekli rüzgar olan bir bölgeyse yeterince büyük bir türbinle ısıtma sağlanabilir. Bana sorarsan şömineli (önü camlı) soba daha ucuz. Ben öyle yaptım, odun fazla dayanmıyor ama kömür koyunca 2-3 saat içeriyi iyi ısıtıyor.;)

Akü ilavesi ile çalışırsa sorunuza gelince yine rüzgar rejimine bağlı bir durum. Yani rüzgar olmadan kaç saat çalışmasını isterseniz yukarıdaki 7200W'ı o sayı ile çarpmak gerekiyor. 2 saat için 15Kw güç, onun da akü karşılığı 30000/12=2500Ah eder. Yaklaşık 12V 200Ah 12 adet akü eder.

Isınma için ufo tipi ısıtma yerine verimi daha yüksek klima ile ısınma daha avantajlı olabilir. Tabi bu sefer de klima ücreti işin içine giriyor. Her ne şekilde olursa olsun işin kilit noktası iyi bir yalıtım yapılması.
Selamlar ben ruzgar enerjisi konusunda biraz mağdur oldum, bana yardim ederseniz minnetar olurum. Sistemim 3 kw ruzgar türbini, şarj kontrol cihazi, 7.2 kw inverter, 4 adet 100 amper 12 volt jel aküyü seri olarak kurdum, evimde bir adet ampul acik biraktim ve uc gun sonra elektrik kesildi, ruzgar turbini aldigim yer 4 adet gunes paneli kurmami teklif etti, ruzgar var neden doldurmuyor diyorum, yüksek voltajda bos akuleri dolduramaz, aküler köpük direnci oluşturur dedi. Neyse 340 watt lik 4 adet güneş panelini de bagladik, akuler dolmaya ve elektrik gelmeye basladi. Fakat bazen gündüz biraz elektrik kullanilsa akuler dolu olsa dahi, sabaha çıkmıyor sistem, bulunduğumuz yer cok ruzgar alan bir yer, olmasına ragmen, gece akuleri neden doldurmuyor, sistemde bir buz dolabi, 8 adet kamera ve internet icin süper box var. İnverterden anlik harcanan elektrik 75-90 watt arasi görünüyor, akulerim toplamda 4800 watt ken neden sabaha çıkmıyor, ayrica gece esen rüzgar ile, ruzgar turbinim neden akuleri doldurmuyor. Bir keresinde takip ettim, aksm karanlık oldu inverter panel bağlantısının kesildiğini gosterdi, o sırada ruzgar turbini oldukca hızlı dönüyordu, sarj kontrol den baktim 52.3 volt ta bes amper de falan şarj ediyordu, yaklasik yarim saat sonra baktim, voltaj düşmeye baslamis. Daha da yukselmesi gerekmezmiydi. Sonuçta turbin sarj ediyordu. Bu sorunu nasil çözebiliriz, lutfen yardımcı olurmusunuz, simdiden teşekkürler.

İnverter normalde ayarlanan belli bir gerilimde (volt) aküleri devreden çıkarmalıydı. Ya da bu işi şarj kontrol cihazı yapabilir (cihazların görsellerini ve marka modellerini paylaşınız). Sürekli ya da aküleri dolduracak rüzgar varsa güneş paneli gerekli değil. Siz 90 watt tüketim var diyorsunuz da inverterin sarfiyatı ne kadar belli değil?
Rüzgar türbininin kontrol edilmesi gerekir. Şarj için biraz daha yüksek gerilim gerekir. Akü başına en az 13.6 volt.

İnverter normalde ayarlanan belli bir gerilimde (volt) aküleri devreden çıkarmalıydı. Ya da bu işi şarj kontrol cihazı yapabilir (cihazların görsellerini ve marka modellerini paylaşınız). Sürekli ya da aküleri dolduracak rüzgar varsa güneş paneli gerekli değil. Siz 90 watt tüketim var diyorsunuz da inverterin sarfiyatı ne kadar belli değil?
Rüzgar türbininin kontrol edilmesi gerekir. Şarj için biraz daha yüksek gerilim gerekir. Akü başına en az 13.6 volt.
Elimde fotoğraf ve video var ama burada yukleme yapamadım, internet hizim yeterli değil, inverterim 7.2 kw tommatech, ruzgar türbini 3kw windua, aküler agromot 12 volt 100 amper, öncelikle ruzgar türbini şarj kontrol cihazıyla akuleri şarj ediyor, aküler invertere bağlı, güneş panelleri de invertere bağlı, o benim takip ettigim kadarıyla ortalama 49-54 volt arasi sarj ediyor. Peki bu voltajlarda neden akuleri sarj edemiyor, sizin yaptığınıza göre en az 54.4 volta ulaşırsa sarj edebilir. Akulerin toplami 48 volt, bu voltajlarda sarj etmesi mümkün degilmidir.

Son düzenleme:
Anlaşılan inverter akıllı tipte ve solar şarj cihazı entegre/içinde. Rüzgar türbininden/alternatöründen gelen 3 adet kablonun girdiği (böylece ac akım dc akıma çevrilir) şarj kontrol cihazı doğrudan akülere bağlanmış. Önerim öncelikle bu şarj cihazının rüzgar olduğunda akülerden ayırıp açık devre gerilimini/volt ölçün. Normalde panellerden gelen gerilime yakın olmalı (eğer doğru tasarlanmışsa). Bu cihazın yapısını bilmiyorum. Muhtemelen içinde bariyer diyotlar vardır(?). Eğer öyle ise bu kabloları da doğrudan aküye bağlamak yerine artı ve eksiye dikkat ederek panellerden gelen artı ve eksi kablolarla birleştirerek invertere giriniz. Böylece gündüz paneller enerji üretirken ve/veya rüzgar varken üretilen enerji aküleri şarj edecektir. İnverterde belli volt'un altında (deşarj) veya aküler tam dolduğunda belli volt'un üstünde (şarj) devreyi kesecek gerilim değerlerini kontrol ediniz!

Anlaşılan inverter akıllı tipte ve solar şarj cihazı entegre/içinde. Rüzgar türbininden/alternatöründen gelen 3 adet kablonun girdiği (böylece ac akım dc akıma çevrilir) şarj kontrol cihazı doğrudan akülere bağlanmış. Önerim öncelikle bu şarj cihazının rüzgar olduğunda akülerden ayırıp açık devre gerilimini/volt ölçün. Normalde panellerden gelen gerilime yakın olmalı (eğer doğru tasarlanmışsa). Bu cihazın yapısını bilmiyorum. Muhtemelen içinde bariyer diyotlar vardır(?). Eğer öyle ise bu kabloları da doğrudan aküye bağlamak yerine artı ve eksiye dikkat ederek panellerden gelen artı ve eksi kablolarla birleştirerek invertere giriniz. Böylece gündüz paneller enerji üretirken ve/veya rüzgar varken üretilen enerji aküleri şarj edecektir. İnverterde belli volt'un altında (deşarj) veya aküler tam dolduğunda belli volt'un üstünde (şarj) devreyi kesecek gerilim değerlerini kontrol ediniz!
Turbinden gelen uc tane uc yerleri fark etmeksizin sarj kontrol cihazına bagli, şarj kontrol cihazi da arti ve eksi uclariyla akulere bagli, akuler birbirine seri olarak bagli, daha önce voltmetre ile sistem bagli iken üzerinden olcum yaptım ve ekrandaki deger kadar gösterdi, ekrandaki deger ise akulerin voltajiyla herzaman aynı gösteriyor. Sizin öneriniz arti eksi uclari akulerden söküp, inverterin pv 2 girisine baglamam yönünde degilmi, sanırım doğru anladim, inverterde pv 1 baglantilari güneş panellerinden geliyor, gunduz ortalama 100-140 watt arasi sarj ediyor. İnverterin sarj baslangic voltaji yanlis hatırlamıyorsam 80 volt idi. Yani ruzgar turbini eger 48-52 volt civari bir voltaj üretiyorsa gercekten, bu inverter ile sarj edebilmeyi saglayacakmidir acaba.

Rüzgar türbini 48 volt'luk mudur? Doğrudan akülere bağlamak iyi bir tercih değil. İnverterin iki ayrı panel girişi varsa ikinci girişe bağlayabilirsiniz. Modelini veya bağlantı görselini paylaşabilir misiniz? Yukarıda yazdığım gibi 48 volt akü 48 volt besleme ile şarj edilemez! Zaten 4x12.60=50.40 volt eder. Muhakkak bir kaç volt üzerinde güçle şarj edilebilir. Panellerin açık devre voltajı 12 volt sistemler için 18-21 volt, 24 volt sistemler için 36-42 volt civarındadır.

IMG_20230804_124457.jpg
IMG_20230722_150949.jpg

Ben gemide çalışıyorum, bu fotoğraflari yazin çekmiştim, etiket bilgileri yeterli olur sanirim, sizden alacagim tavsiye ile, ya eve gidince yada gitmeden bir tanıdığım da rica ederek uygulama yapacağız.

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri