Redüktör Hız Kontrolü?

Herkese merhabalar ben redüktörün hızını plc yardımıyla kontrol etmek istiyorum . Bunun için sürücü kullanmam gerek sanırım başka bir yolu var mı? Ayrıca hız bilgisini nerden alacağım ayrıyeten bir de enkoder mi kullanmam gerek? BU konuda tecrübeli arkadaşlar nasıl ypacağım, hangi yolları izleyeceğim hakkında genel bir bilgi verebilir mi acaba?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Redüktör derken herhalde motor hızını kastettiniz. Motorun hızını ya sürücüyle ya da redüktörle değiştirebilirsiniz. Hız bilgisini kullanıyorsanız direkt ekrandan veya PLC üzerinden sürücüye gönderebilirsiniz. Enkoder şart değil, Eğer dönüş miktarını kontrol etmek istiyorsanız enkoder kullanabilirsiniz. Ama dönüş miktarı gibi bilgileri de plc üzerinden zaman vererek te halledebilirsiniz.

Redüktör derken herhalde motor hızını kastettiniz. Motorun hızını ya sürücüyle ya da redüktörle değiştirebilirsiniz. Hız bilgisini kullanıyorsanız direkt ekrandan veya PLC üzerinden sürücüye gönderebilirsiniz. Enkoder şart değil, Eğer dönüş miktarını kontrol etmek istiyorsanız enkoder kullanabilirsiniz. Ama dönüş miktarı gibi bilgileri de plc üzerinden zaman vererek te halledebilirsiniz.
Hocam bildiğim kadarıyla redüktörlü motor dev/dk yı düşürüyor yani hızı. Ama sabit kalıyor hız atıyorum max 100 dev/dk oluyor. Ben bu 100 dev/dk yı kontrol etmek istiyorum 50 dev/dk ya da 80 dev/dk yapabilir miyim istediğim zaman? Ayrıca teşekkürler diğer bilgiler için. Encoder kullanmadan hız bilgisini direk olarak sürücüden alıp ona göre bir kontrol şekli düzenlemem gerek sanırım?

Eğer hız otomatik olarak değişmeyecek ise hızı sürücü üzerinden veya sürücüye bir pot bağlayarak ayar da yapabilirsiniz.

Redüktör hızınız redüktör oranı ile ilgilidir.
Örn: 1/20 redüktör takılıysa, Motor Hızı 50Hz 1500d/dk için;
Motor 50Hz 1500 d/dk dönerse redüktör ucundan hızı 1500/20=75 d/dk alırsınız.
Motor hızını ayarladınız 30 Hz de 900d/dk döner. Redüktör ucundan hızı 900/20=45 d/dk olarak alırsınız.

Redüktör hızınız redüktör oranı ile ilgilidir.
Örn: 1/20 redüktör takılıysa, Motor Hızı 50Hz 1500d/dk için;
Motor 50Hz 1500 d/dk dönerse redüktör ucundan hızı 1500/20=75 d/dk alırsınız.
Motor hızını ayarladınız 30 Hz de 900d/dk döner. Redüktör ucundan hızı 900/20=45 d/dk olarak alırsınız.
Tamamdır buna göre bildiğimiz sürücü ile motor kontrolü yapacağız yani ben de bunu soruyordum. Hız bilgisini direk sürücüden alacam wild_for arkadaşımızın dediğine göre öyleyse. Encoder kullanamama gerek yani değil mi?

Tamamdır buna göre bildiğimiz sürücü ile motor kontrolü yapacağız yani ben de bunu soruyordum. Hız bilgisini direk sürücüden alacam wild_for arkadaşımızın dediğine göre öyleyse. Encoder kullanamama gerek yani değil mi?
AC motorlarda devir sayısını değiştirmek için Frekansı değiştirmek gerekir. Sürücüler bu işi yapar..
Yani evet Sürücü kullanmak zorundasınız...
Eğer devir çok hassas ise Sürücüden alacağınız devir biligisi sorunlu olabilir. Sürücü verdiğinizi geriye size verir.
Örn: 1480 dev/dak bir motora ratio orani 20 olan bir redüktör bağlı ise;
1480/20 = 74 d/dak. bu motoru direk 50 Hz çalıştırırsanız alacağınız devirdir.
Sürücü ile Frekansı 40 yaparsanız... 74/50=1,48....... 1,48*40=59,2 d/dak. olur....
Anlaşıldığı üzere bu şekilde sürücüyü kaça ayarlarsak hangi deviri elde edeceğimizi hesaplayabiliriz.
AMA; Gerçekte bu değerler hiçbir zaman tam böyle olmaz. Ufak farklar olur.
Gerçek devir bilgisini hassas bir şekilde almak istiyorsanız Encoder kullanmalısınız...

Eğer sistemdeki yükün redüktörü zorlamazsa hızın değişmez. Enkoder kullanmana gerek kalmaz. Yük redüktörü zorlayacaksa o zaman enkoderden aldığın bilgiye göre motor sürücüsünden hızı ayarlayacaksın.

AC motorlarda devir sayısını değiştirmek için Frekansı değiştirmek gerekir. Sürücüler bu işi yapar..
Yani evet Sürücü kullanmak zorundasınız...
Eğer devir çok hassas ise Sürücüden alacağınız devir biligisi sorunlu olabilir. Sürücü verdiğinizi geriye size verir.
Örn: 1480 dev/dak bir motora ratio orani 20 olan bir redüktör bağlı ise;
1480/20 = 74 d/dak. bu motoru direk 50 Hz çalıştırırsanız alacağınız devirdir.
Sürücü ile Frekansı 40 yaparsanız... 74/50=1,48....... 1,48*40=59,2 d/dak. olur....
Anlaşıldığı üzere bu şekilde sürücüyü kaça ayarlarsak hangi deviri elde edeceğimizi hesaplayabiliriz.
AMA; Gerçekte bu değerler hiçbir zaman tam böyle olmaz. Ufak farklar olur.
Gerçek devir bilgisini hassas bir şekilde almak istiyorsanız Encoder kullanmalısınız...
Çok hassas bir ölçüme gerek yok hocam. Peki sürücüde verilen hozı nasıl kullanabiliirm. PLc ya da ekranla modbus haberleşme mi yapmam gerekliyor?

PLC'nin sürücüye gönderdiği hız bilgisini gerçek hız kabul edeceğiniz için tekrar sürücüden okumanın bir esprisi yok aslında, Ama illa sürücüden okumak isterseniz; ya haberleşme ile okuyacaksınız, yada sürücü analog çıkışından aldığınız bilgiyi PLC analog girişine girerek okuyacaksınız..

Forum istatistikleri

Konular
128,434
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri