RS232 İSİS VE ARES ÇİZİMİ

ogzcndyr

Üye
Merhabalar rs232 haberleşme portu ile ilgili devre yapmam gerekiyordu. Sağolsun kudret abi devrede yardımcı oldu ancak elinde ares çizimi yokmuş ares çizimini ise ben yaptım. Bu benim ilk ares çizimim ne kadar doğru bilmiyorum. Zamanınızı ayırıp kontrol ederseniz çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• Proje Ödevi.rar
    239.4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Gördüğüm eksiklikleri söyleyeyim.
ilk olarak isis çizimi tam olmalı ki pcb de sıkıntı az olsun
1 iside besleme katını göremedim, pic ve max 232 nin besleme bağlantıları yok
transistörlerin beyzlerini şaseye çeken dirençlere gerek yok
ledlere kılıf atanmamış
sanırım otomatik çizim özelliğini kullanmamışsın
pcb de c1,2 smd
yollar eksik
yollar çok ince
malzemeler çok geniş alana dağılmış
besleme kstı ve entegre beslemeleri yok
max232 13,14 de veropin yada tblock koyabilirsin
şimdilik gördüklerim bunlar

Teşekkürler elimde ares çizim kitabı var dediklerini yapabildiğim kadar yapmaya çalışcam. Baktım hiç olmuyor yapabilecek birilerini aramaya çalışıcam :) Bu gece biter heralde çizim yarın sabah yenisini uplaod ederim. Bu arada sizce bu devre kaç saat sürer dün bunu 1.5 saatte yaptım.

transistörlerin beyzlerini şaseye çeken dirençlere gerek yok demişsiniz yani orda direk - yemi çekmeliyim yoksa devrede mi bir yanlışlık var ?

Son düzenleme:
pic çıkışı tek dirençle tr beyzine girersen yeterli olur

Gördüğüm eksiklikleri söyleyeyim.
ilk olarak isis çizimi tam olmalı ki pcb de sıkıntı az olsun
1 iside besleme katını göremedim, pic ve max 232 nin besleme bağlantıları yok
transistörlerin beyzlerini şaseye çeken dirençlere gerek yok
ledlere kılıf atanmamış
sanırım otomatik çizim özelliğini kullanmamışsın
pcb de c1,2 smd
yollar eksik
yollar çok ince
malzemeler çok geniş alana dağılmış
besleme kstı ve entegre beslemeleri yok
max232 13,14 de veropin yada tblock koyabilirsin
şimdilik gördüklerim bunlar

usta bu sefer otomatik çizim yapmayı denedim bu hiç olmadı galiba yeni çizim aşağıdaki linkte;

Ekli dosyalar

• rs232 proje odevi.rar
    64.3 KB · Görüntüleme: 5
:) , yukarıdaki sıkıntıları düzelmediğin için eksiklikler oluyor. otomatik çizimde design rule managerden power ve signal i bottom copper seçip kalınlığı 30-40 th arası ayarlarsan daha yakışıklı olur.

:) , yukarıdaki sıkıntıları düzelmediğin için eksiklikler oluyor. otomatik çizimde design rule managerden power ve signal i bottom copper seçip kalınlığı 30-40 th arası ayarlarsan daha yakışıklı olur.

usta aklıma yeni birşey geldi ben bu max232 devresini ayrı yapıcam sonra rs232 devresini tek çizicem belki o zaman yapabilirim. 3 saat sonra atarım uygulamayı tekrardan bir umut geldi bakalım öyle denicem :) Eğer ikisinide yaparsam birbirine kablo ile bağlarım.

DEVRE TAMAMDIR ŞUNU BİR KONTROL EDERMİSİNİZ EKSİK GEDİK VAR MI? BİR HOCAMIZ ÇİZDİ SAĞOLSUN BİRAZDA DEĞİŞİKLİK YAPMIŞ AMA BENİM U2DEN YANİ MAX232 DEN 13-14 BACAKLARINA DB9 PORT BAĞLAMAM LAZIM BU NASIL OLUCAK VE ARKADAKİ KATMANI KALDIRINCA ORTAYA YEŞİL ÇİZGİLER ÇIKIYOR BUNUN SEBEBİ NEDİR? HOCANIN VERDİĞİNİ DİREK PLAKETE GEÇİRMELİ MİYİM?

Ekli dosyalar

• rs232 Seri Portu İle Led Yakma.rar
    95.8 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
128,334
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri