s5 plc sorunu

52Ordu

Üye
115 cpu942 modul maiknye start verdiğimde stop konumunda kalıyor.cpu nun üzerindeki anahtarı RN den ST ye Sonra RN ye aldığımda çalışıyor.bu sorunu nasıl giderebilirim.yardımlarınızı bekliyorum:confused:

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ilk önce şunu sormak isterim. Plc programının yedeği var mı? Plc üzerinde eprom var mı? Plc bir çok sebepten stopa geçebilir. İlk aklıma gelen rack problemi. Rack üzerindeki kartlar yerine tam oturmamış olabilir veya zamanla gevşemiş olabilir. Bunları kontrol etmek lazım. DİKKAT ET Elinde yedek program veya eprom yoksa kartlarla fazla oynama hele cpu yu hiç yerinden çıkartma sonra program siler hiç çalıştıramazsın makineyi.

Programlama cihazın varsa online olup bstack-ustack sorgulaması yapıp sw veya hardware problemi olup olmadığını görebilirsin....

arkadaşlar progamın yedeği yok.haberleşme kaplosu var ama bende programı olmadığı için upload da yapamıyorum.yanlız dikkatimiçeken batary low konumundaki ışığın yanması.acaba pilimi bitiyor.pilini söksem sorun olurmu.pilin yenisini aldıracağım sorun olmaz ise

Evet batarya bitmiş.Acilen elektriği kesmeden yenile ve lowbat dügmesini aşagı yukarı hareket ettirip resetle...(sarı led)

Anlattığın durumda geçmiş tecrübelerime dayanarak CPU'nun stopa geçmesinin sebebi 24V. bir anlık çöküyor olabilir. Şaseye bir kısa devre, mesela çıkışlardan birisinin kısa devre olması gibi bir durum araştır derim.

pil ile alakası yok. başlangıç anında 24 v çökmesi ya da cpu arızası ya da modüllerden birinin arızası olabilir. i-stack veya b-stack dan bakılabilir ama tecrübeniz yoksa buradan da çok fazla yardım alamayabilirsiniz.

arkadaşlar progamın yedeği yok.haberleşme kaplosu var ama bende programı olmadığı için upload da yapamıyorum.yanlız dikkatimiçeken batary low konumundaki ışığın yanması.acaba pilimi bitiyor.pilini söksem sorun olurmu.pilin yenisini aldıracağım sorun olmaz ise

bataryanın bitik olması programı silmez sadece tmr ve dm değerlerini siler eğer elinde varsa bence input ve output kartlarını değiştir derim

arkadaşlar S5 PLC nin programını bulabileceğim yada satınalabileceğim yer varmı.siemensi aradım başka yere yönlendirdi orayı aradım bakayere yölendirdi böyle böyle 10 telafon görüşmesi yaptım programı alabileceğim birine ulaşamadım.

programı upload yapsam daha kolay sonuca ulaşırım.yazılımı silinir diye plcye müdahale edemiyorum.

115 cpu942 modul maiknye start verdiğimde stop konumunda kalıyor.cpu nun üzerindeki anahtarı RN den ST ye Sonra RN ye aldığımda çalışıyor.bu sorunu nasıl giderebilirim.yardımlarınızı bekliyorum:confused:

Beyler;Arkadaşın söylediği gibi sorun makina devreye alınırken----çalışırken tesadüfü zamanlarda değil----Yani OB 34'ün iş yaptığı Stop>run,enerjikesildi>enerji geldi durumlarında olması yüksek ihtimal ,zira zaten batlow ledinin ışıldadığını yazmış.Bu durumda bence evvela lityum pili yenilemeli ve arızayı resetledikten sonra ileri bakmalı.Ayrıca belirtdiğiniz şeylerde (slot arızası,gevşemiş modül,arızalanmış slot geçiş kablosu vs.)makina genelde çalışırken arasıra tesadüfü zamanlarda ortaya çıkar.Pilin bitmesi halinde enerji kesilirse veya cpu slotdan çıkarılırsa programda gider........Kolay gelsin!

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,312
Son üye
ErkanGlc

Yeni konular

Geri