S7 1200 Tia Portal V13

avast

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Arkadaslar merhaba, ben tek buton ile Set ve Reset yapmak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz ?

Start basıldığında Set olacak
Aynı starta basıldğında Reset olacak.

2 buton ile yani input ile yapabiliyorum fakat tek buton ile bir türlü işin içinden cıkamadım:)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tia Portal kullanıyorsanız onu hiç kullanmadım ; diğer siemens yazılımlarını da kullanmayalı yıllar oldu ; baya paslıyım anlayacağınız ; sadece tek butonla set ve reset yapılan röle bütün PLC yazılımlarında impuls röledir . Ladder diyagramınızda butona seri bunu bağlayıp devreyi kapatabilirsiniz.

Slm.
Bir çok kişi bu tip işleri counter kullanarak yapar. Ben function block olarak buton durumlarına ve hafıza durumlarına bakarak bir push puton çalışması yapıp onu function olarak kullanıyorum. yani bir kere yapıp daha sonra db olarak çağırıyorum.
Ekte bir örnek yaptım sizin için Simülatörde denendi sorunsuz çalışıyor.
Yalnız push button reset kısmına sürekli emergency sinyali gelmesi gerekiyor harici reset için yaptım.

Tia v13 sp1 de oluşturulmuştur. Ayrıca Xps olarak yazdırdım.

Tüm Forumdaş'larıma Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• kontrol kalemi 3 push button.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 43
  • push button xps.rar
    124.1 KB · Görüntüleme: 23
Bu şekilde yapabilirsiniz. Sorunsuz çalışmaktadır.
start-stop tek buton.png

Bu şekilde yapabilirsiniz. Sorunsuz çalışmaktadır.Ekli dosyayı görüntüle 29702
Yukarıdaki döngü bir cycle içerisinde oluşmaktadır. Yükselen kenar cycle bitimine kadar 1 diğer cyclede 0 olacaktır Butona bastığınız anda ms'ler içinde ilk cyclede önce m0.0 set olduktan sonra anında reset yapacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Geri