Siemens yazılım start veriyor buton vermiyor

berkay411

Üye
S7 1200 1211C model plc nin I0.1 girişine buton bağlı Q0.0 çıkışı ise motora bağlı, butona basınca I0.1 ışığı yanıyor ama Q0.0 aktif olmuyor. Tia portalda ise I0.1 i aktif edince Q0.0 aktif oluyor ama Tia portaldan aktif ettiğim zaman Plc üzerinde ki Giriş ışıkları yanmıyor. Çıkış Q0.0 ışığı yanıyor. Neden böyle olabilir ?
Fotoğrafta start butonuna basılmış halde plc görüntüsü mevcut.

Ekli dosyalar

• sorun1.png
    sorun1.png
    10.1 KB · Görüntüleme: 49
  • sorun2.jpeg
    sorun2.jpeg
    349.7 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
i0.0 yerine q0.1, i0.1 yerine de q0.2 çıkışlarını kullan ve allahım ben ne yapmışım diye üzerinde biraz düşünün.

i0.0 yerine q0.1, i0.1 yerine de q0.2 çıkışlarını kullan ve allahım ben ne yapmışım diye üzerinde biraz düşünün.
Demek istediğinizi tam olarak anlamadım I0.0 girişi stop I0.1 girişi start ve Q0.0 motor olacak şekilde. Tia portaldan I0.1 girişini aktif edince motor çalışıyor Q0.0 ışığı yanıyor fakat plc üzerinde ki I.01 girişi ışığı yanmıyor. Butonların belki bağlantıları yanlış olabilir I0.0 ışığı devamlı aktif yanıyor ve butona basınca ışık sönsede motor çalışmaya devam ediyor. Bununla ilgili neler yapılabileceğini öğrenmek istedim.

Demek istediğinizi tam olarak anlamadım I0.0 girişi stop I0.1 girişi start ve Q0.0 motor olacak şekilde. Tia portaldan I0.1 girişini aktif edince motor çalışıyor Q0.0 ışığı yanıyor fakat plc üzerinde ki I.01 girişi ışığı yanmıyor. Butonların belki bağlantıları yanlış olabilir I0.0 ışığı devamlı aktif yanıyor ve butona basınca ışık sönsede motor çalışmaya devam ediyor. Bununla ilgili neler yapılabileceğini öğrenmek istedim.
i0.0 ile i0.1 fiziki girişlerdir. siz bu fiziki girişleri merkerlar ile tetiklemeye çalışıyorsunuz. fiziki girişler ancak dışarıdan verilen elektrik sinyali ile tetiklenebilirler. yani role bobini tag'lerinde fiziki girişleri kullanmazsınız. illa role bobini taglerini kullanacaksanız ya Q çıkışlarını ya da M özel hafıza alanlarını kullanın.

bi de bunu deneyin bakalım:

mikd.png

i0.0 ile i0.1 fiziki girişlerdir. siz bu fiziki girişleri merkerlar ile tetiklemeye çalışıyorsunuz. fiziki girişler ancak dışarıdan verilen elektrik sinyali ile tetiklenebilirler. yani role bobini tag'lerinde fiziki girişleri kullanmazsınız. illa role bobini taglerini kullanacaksanız ya Q çıkışlarını ya da M özel hafıza alanlarını kullanın.
Diyagramı dediğiniz şekilde düzenlediğimde, istediğim şekilde çalıştı teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri