schneider XBTN401 panel Fuji WSZ PLC haberleşmesi

RS232 ve RS485 birbiri ile uyumlu değildir. Ama schneider standartların dışına çıkıp kendi ürününe özgü birşey yapmış mıdır bilemem, PLC tecrübem yok.

Standartlara tam uyum varsayarak konuşursak, RS232 ile RS485 birbirine direkt kablo ile bağlanamaz. RS232'de ayrı ayrı "receive" ve "transmit" hattı var. Ama RS485 de dengeli (balanced) bir hat var ve receive/transmit aynı hatlar üzerinden yapılıyor. Bir nevi USB gibi.

Arada bir dönüştürücü devre koyarak ancak bağlantı yapılabilir. RS232/RS485 dönüştürücü diye aratabilirsiniz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Teşekkür ederim Sn. @window_s bey

Datashet inde rs232-485 yazıyor 232 ile yola çıkarsak ilk linkteki baplantı olacaktır sanıyorum.
Evet İlk linkteki bağlantıyı deneyeceğim. Sonucu yazarım buradan. İlginiz için sağolun.

Sn. @taydin bey panel de Rs242 de 485 te var. Sizin bağlantı kablosu ile ilgili bir öneriniz varmı acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba.

fuji kablosu manuallerde program yükleme kablosu olarak geçiyor. Modbus(rs-485) için işe yaramama ihtimali var.

WSZ serisi fuji plc üzerinde DB-9 (rs-232 seri port) ve hemen yanında üç pinli bir rs-485 port görünüyor.

Ekteki fuji pdf dosyasının 124. sayfasının en altında bu pin gösterilmiş.

Bu port (üç uçlu olan RS-485 portu ) üzerinde yukarıdan aşağıya doğru D+ ile D- uçları belirtilmiş.

Panel tarafındaki porttada D+ (B 5 ve 18 nolu pinler) ve D- (A 4 ve 6 nolu pinler) gösteriliyor. Ekteki Xbtn401 telemecanique pdf dosyasının 28 sayfasında 4 ve 5 nolu uçlar RS-485 uçları olarak belirtilmiş.

Her iki cihazdan D+ ile D+ ve D- ile D- 'leri karşılıklı birleştirirseniz modbus rs-485 haberleşme için gerekli altyapı hazırlanmış olacak gibi geliyor.

Yanılmıyor olmak ümidiyle...

Bide bu linkte verilen pdfler de işinize yarayabilir belki.
http://www.kontekotomasyon.com.tr/urun_detay.asp?marka=1&akategori=6&kategori=9&id=6&lng=tr

Ekli dosyalar

• Fuji WSZ Manuel advanced uygulamalar_2.pdf
    6 MB · Görüntüleme: 4
  • xbtn401 telemecanique hmi panel.pdf
    2.6 MB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Slm arkadaşlar.
Sn. @huh
Evet mini din olan soket (plc nin üzerindeki standart port) yükleme portu olarak geçiyor ve sadece fuji protokolü ike çalışa biliyormuş. Bunu öğrenmiş olduk. Diğer sizin bahsettiğiniz port ise ayrı bir kart olarak satılıyor dün onu da aldım. Ve sizin söylediğiniz gibi bir kablo yapıp bağladım. Görünen oki portun da panelinde haberleşme işıkları çok hizli blink yaparak yanmaya başladı yani haberleşme var.
Fakat hala istediğim registerleri okuyamıyorum. Register de ????? İşarrti var .
Plc tarafı ok. Zaten fatek ile aynı imiş cpular birebir aynı pazartesi Hmı tarafına bakacağım.
Aramızda Schneiderin vijeo designer litle ile modbus uygulaması yapan bir akadaş varmı acaba. ? Sanırım bundan sonrası panel ile çözilecek

Slm. Arkadaşlar sorunu dün çözdük. Çok şükür.
Kablo bağlantısı şu şekilde
Protokol Modbus RTU Rs232

Hmi D-SUB 25. Plc D-Sub 9
Pin 2 TxD ----------------------------Pin 3 RxD
Pin 3 RxD ----------------------------Pin 2 TxD
Pin 7 Sg-------------------------------Pin 5 Sg
Pin 8 -12 Pin 7- 8
Kısadevre Kısadevre

Fuji Wsz Tarafı. Haberleşme portu Cb 25 Harici modül Rs232 kanalı.Port 1
Baudrate 19200. Even party Data lenght 8 stop bit 1
Adress 1 port 1 modbus RTU

Panel tarafı ayar kısımları aynı sadece modbus equempmet eneable ve slave adress 1 olmalı
Ben modbus tarafına pek hakim değilim tırmaladım biraz sürücüler ile panel ayrı portlara bağkayak çözdük nihayetinde. Herkese selmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri