sigorta atması

!Rf4N

Üye
merhaba arkadaşlar bir sorum olacak yardımlarınızı bekliyorum. Geçen gün bir arızaya gittik gittigimiz yerde yeni bir Mikrodalga fırın almışlar fişe takmışlar ana sigorta atmış ve bir üste oturan komşusununda k.a.k.r atırmış o anda. tuhaf bir durumdu ilk aklıma dengesiz besleme oldugu geldi ama sonra degildir dedim gevşeklik olabileceginden şüpelendim ve sonra sigorta vidalarını falan iyice sıktık prizleri falan sıktık sizce bu üst komşunun k.a.k.r atmasının nedeni dengesiz beslememi yada başkabirşeymi ne olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tahminime göre binada kaçak elektrik kullanımı söz konusu olabilir ama enteresan bir durum..

bence topraklama hattında arıza olabilir.binayı besleyen topraklama yetersiz ise.fırın kaçağı topraklama hattına iletti. topraklama hattı diğer dairelerin toprak hattı ile çakıştı. sonra,üst daireye ait kaçak akım bunu faz kaçağı olarak algıladı ve devreyi kesti .ben böyle düşünüyorum

fatissa 26 arkadasımın dedıgı gıbı topraklamada ıkı dairenın topraklamaları aynı hattan yapılmıs ayrı ayrı topraklanması lazım

Kaçak akım atmaya devam ediyormu yoksa bir sefere mah-
sus mu atmış onu bilmek gerekir birseferse tesadüf de geç
ama sürekliyse ozaman düsünmek gerek

Selam,
Bina iki daireli mi.? Değil ise diğer dairelerde de K.A.K.R si varsa onlarında atmış olmalısı gerekir. Toprağa kaçak olmuş K.A.K.R leri de bu kaçağı görüp enerjiyi kesmiş. Durumda bir gariplik yok. Gariplik o priz de yada cihazda diye düşünüyorum.

Arkdaşlar sıfırlama söz konusu olabilir mi her hangi bir dairede...

Selam,
Bina iki daireli mi.? Değil ise diğer dairelerde de K.A.K.R si varsa onlarında atmış olmalısı gerekir. Toprağa kaçak olmuş K.A.K.R leri de bu kaçağı görüp enerjiyi kesmiş. Durumda bir gariplik yok. Gariplik o priz de yada cihazda diye düşünüyorum.

arkadaşlar nasıl bir mantık kurdunuz anlayamadım. toprak hattı ortaktır ama faz ve nötr hatları ayrı ( yani her dairenin faz ve nötr hattı ayrı KAR dan geçer) yani bir dairedeki arıza ve ya kaçak diğer daireyi bağlamaz, bence arıza blok ana şalterinin ayaklarındaki gevşeklik veya ana nötr barasınındaki gevşeklikten aynaklanmaktadır diye düşünüyorum.

Peki bina topraklaması yetersiz veya dengesiz beslemeden de kaynaklanan bir durum olamaz mı yada takumasato79 arkasımızın dedigi gibi gevşek biryer olabilir mi gerçi heryeri kontrol ettik ama atladıgımız yerler de olabilir bugün bir daha şikayet geldi orada üst kattaki (yani altkataki mikrodalga fişini takıp üst kattaki oturan komşusu) buzdolabının altını temizlemek iiçin buzdolabını çekmişler ve gene siigorta atmış alt kattakine birşey olmamış bu sefer sonra bizden bir eleman gitti buzdolabının fişini takıp çalıştırdıgını söyledi gerçekten enteresan bir durum:D

üs dairenin nötür hattı ile senin söz ettiğin dairenin nötür hattı biyerlerde örneğin buatta birleşmiştir yani senin anlıcan iki dairenin nötürleri birbirine değerse kar atar bi tesisatı incele istersen

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri