Tef Mezunlarına Bulgaristan Gabrovo Teknik Üniversitesinde Mühendislik Tamamlama

Hülya Hanıma telden ulaşamıyorum ancak bu hafta YÖK e gideceğim, izlenimlerimi paylaşırım. Tek endişem toplam 40 gün kalıpta bu eğitiin uzaktan şeklinde yorumlanması olur. Çünkü yurd dışı üniversitelerin YÖK denkliğinde uzaktan öğretimler STS ye bile alınamdan direk reddediliyor.

Designer ; senden güzel haberler bekliyoruz... Bakalım son durum ne olacak... Ben daha dün mail attım. Mühendislik tamamlama programına denklik verilmemektedir diye bir mail gönderdiler ama tabii detayını pek bilemiyorum...

Designer ; senden güzel haberler bekliyoruz... Bakalım son durum ne olacak... Ben daha dün mail attım. Mühendislik tamamlama programına denklik verilmemektedir diye bir mail gönderdiler ama tabii detayını pek bilemiyorum...

Gabrovo için mi sordunuz? Aslında ÖSYM ile yerleşince tamamlama yapmış olmuyoruz. Yeniden okul okumak gibi oluyor. Aldığımız dersleri saydırıyoruz.

Gabrovo için mi sordunuz? Aslında ÖSYM ile yerleşince tamamlama yapmış olmuyoruz. Yeniden okul okumak gibi oluyor. Aldığımız dersleri saydırıyoruz.
Gabrovo Teknik için ÖSYM ile yerleşme söz konusu değil çünkü parayı veren kayıt yaptırıyor. Okula özel öğrenci gibi kayıt yaptırıp daha önce aldığın dersleri saydırarak almadığın derslerin farkını da iki dönem başında parasını yatırırsan ve dersleri geçersen de mezun oluyorsun.
Ama bütün yıl boyunca derslere sürekli devam sözkonusu olmadığı için ÖSYM bu eğitim şelkini Uzaktan eğitim olarak görüyor ve STS ye bile girmemize izin vermiyor. Red ediyor.

Bu riski bilerek göze alan ve okuyup mezun olan Türkiyede ÖSYM nin denkliğini alamasa da, özel sektörde bu diplomayı tanıyan firmalar mutlaka olacaktır.
RİSK; KAZANDIRIR YADA KAYBETTİRİR...

yurtdışında mühendislik tamamlama ile ilgili diğer bilgileri de içerdiğinden konu tekrar açılmıştır, bilgilerinize...

enim bildiğim kadarıyla bulgaristandaki verilen mühendislik tamamlama eğitimi uzaktan eğitim kapsamına giriyor ve yök bunu kesinlikle kesin bir dille reddediyor. zaten okulda devam zorunlulğu yok. yani uzaktan eğitim kapsamına giren bu tür eğitimlere denklik vermem diyor. ayrıca bu okullara gidip mühendislik tamalama yapıpta denkilk alan daha hiç duymadım. bildiğim kadarıyla gabrovo ve sofya üniversitelerin yökün tercih klavuzundada yer almıyor. bu yüzden ösym ile yerleşme durumuda yok. eğer klavuzda yer almış olsaydı belki denklik sorunu ortadan kalkabilirdi. ama yökün böyle birşey yapacağını zannetmiyorum. en iyisi tamamlama için bulgaristanı düşünüyorsa biraz daha düşünsünler, çünkü sonuçta orada bir ylılız ve paranız gidecek. Ayrıca Biri o arkadaşın dediği gibi özel sektörde çalışma imkanıda olcağını zannetmiyorum çünkü, yök denkliği olmadan mühendisler odasına kayıtta yapamıyorsun. Özel sektörde çalışsanda sonuçta mühendissin bir çok konuda sadece formalite için olsa bile imza yetkinden yararlanılıyor. bu tür işlerin şansa bırakılmaması gerktiğini düşünüyorum ben, ama yönledirmek gibi olmasın, herkes sonuçta istediğini yapabilir.

Son düzenleme:
AB de tanınan diploma almak YÖKün tanımamasından daha iyidir. Türkiyede tanınan kaç tane mühendis gerçekten mühendis onu sormak lazım. Zaten ben YÖKe bile başvurmucam. Bu konuda sıkıntım yok. Amacım tatmindir. Buraya AB'den de mühendis gelse YÖK onuda tanımıo zaten :). Dersimi alırım keyifle bitiririm. Yurtdışında iş başvurusunda bulunurum. Duvarıma asarım. Çok sorun değil. Ha tanınmayacağının söylentiside bir dedikodudur aynı zamanda. İsteyen herkes YÖKteki sınava girebilir. Bu konuyu başvurmadan önce araştırdım. Araştırmam olumsuz olasydıda başvururdum. Gitmenizi tavsiye ederim.TEF mezunusun zaten tanınmıyosun. Bu daha kötü bir durum bence. En azından ben buyum dersin. Komplekse gerek yok. Rahat olun. Babalar gibi bitirin dönün. Br daha karşınıza böyle birşey çıkmaz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben bulgaristanda elektronik mühendisliği bitirdim. Vede sınavsız (ÖSS'siz) gitmiştim. YÖK 2008le 2009 da herkeze denklik verdiler.2009 da ne oldu bilmiyorum birden herşey değişti ve ÖSSsiz gidenleri STS sınavına tabii olacağını açıkladı. Bu durumun sizinle alakalı olup olmayacağını bilmiyorum. Birde bu bahsi gecen üniversite (Gabrovo üni.) cokta iyi bir üni. olduğunu sanmıyorum. Karar vermeden önce iyice araştırın derim.Başka imkanlarınız varsa onlarıda değerlendirmeye alın.

AB de tanınan diploma almak YÖKün tanımamasından daha iyidir. Türkiyede tanınan kaç tane mühendis gerçekten mühendis onu sormak lazım. Zaten ben YÖKe bile başvurmucam. Bu konuda sıkıntım yok. Amacım tatmindir. Buraya AB'den de mühendis gelse YÖK onuda tanımıo zaten :). Dersimi alırım keyifle bitiririm. Yurtdışında iş başvurusunda bulunurum. Duvarıma asarım. Çok sorun değil. Ha tanınmayacağının söylentiside bir dedikodudur aynı zamanda. İsteyen herkes YÖKteki sınava girebilir. Bu konuyu başvurmadan önce araştırdım. Araştırmam olumsuz olasydıda başvururdum. Gitmenizi tavsiye ederim.TEF mezunusun zaten tanınmıyosun. Bu daha kötü bir durum bence. En azından ben buyum dersin. Komplekse gerek yok. Rahat olun. Babalar gibi bitirin dönün. Br daha karşınıza böyle birşey çıkmaz.

Arkadaşlar mezun varsa denklik alıp almadığını ve bildiklerini bizimle paylaşabilir mi?

Yurtdışında tamamlama eğitimi diye bir şey yok arkadaşlar. Burada aldığınız dersleri yurtdışında hangi üniversiteye giderseniz gidin Avrupa kredi sistemine göre saydırabiliyosunuz. Bu Bulgaristanda olsa farklı bir ülkede olsa böyle. Siz ordan tamamlama almıyosunuz. Direk lisans diploması alıyosunuz ve hangi üniversiteyi bitirirseniz bitirin YÖKe başvuru yapıp denklik alıyosunuz. YÖK isterse sizi sınava tabi tutar isterse tutmaz. Bu sınıvda ahım şahım bişey değil. Bilmediğiniz konular hakkında dedi kodu yapıp insanları yanlış yönlendirmeyin bence. Bazı arkadaşlar daha nasıl bir belge alacağını bile bilmiyor ve sertifika alacam sanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri