Tek eksen kızak yardim

Herseyi yapabilirsin sadece dediin kosullarla motori surmek icin ne kullanacaksik micro islemci plc pic cnc gibi gibi
Hangisi ile pozisyonlayacaksin

Son düzenleme:
Merhaba plc ile pozisyonlara yapacam.ancak 4.5 m/dk yol gitmem için motor güç hesabını nasıl yapabilirim?

Oncelikle ne kadarlik bi agirlik olacak.. bunu, genel olarak bilmeniz gerekli...akabinden internette fizik konularindan dondurme kuvveti konusunu ve surtunmesiz yuzeylerede hareket konusunu incelemeniz lazim, daha once yapmis oldugum bir kac hesap vardi...onlari bulamadim. Bunlatda excel ortamindaydi..Eger bulursam tekrar cevap yazarim... dakikada ki ilerlemeyi dondurmeyi yaptirdigin motor ucuna baglayacagin kasnak veya neyse ona gore hesap etmelisin...mesela motora direk bagli kasnagin hesabini yaparsak..Capi 25mm olsun pi x D = 78.54mm yani motorun 1 tur dondugunde 78.5mm gidiyor
Senin istedigin deger 1 dak. 4.5mt bunu mm cevirdim 4500mm 1 dak 60 saniye
4500mm / 60 = 75mm sn ilerleme...motorun 1 sn de mesafe 78.5 ise bunu 75 bolersek
75 / 78.5 = 0.9549 cikar buda motor tam bir tur atmiyor.
Burdan yola cikarakbu motoru step veya servo motor olarak dusunursek dakikada 1500 devir yapsa..devir bolu ilerleme miktari..
1500 x 78.54= 19.0985 motorun sn deki turu cikar, buda senin istedigin hizlari yakalamana yeter.. zaten sen plc veya kontrolorden hizi ayarliyacaksin bu senin max hizi olacaktir...
Burdan sonrasin hareket ettirilen seyin agirligindan motora dogru gerekli guc mikrari hesaplanmasi gerekir...yuk dedigim agirlik konusuna gelmekte.. gerisini sana birakiyorum bana da ogret... olurmu yapamassan birlikte yapalim...ama dene...
Hiz ve mesafe hesaplari dondurme kuvvetinden hareket edene dogru, kuvvet guc hesaplari ise yukden dondurme kuvvetien dovru hesap edilir..
Yanlisim varsa lutfen duzeltin....

Son düzenleme:
Merhaba ilginiz için teşekkürler araba üzerindeki yük 0.5kg civarında.ben de tam olarak motor gücü hesabında takıldı zaten.devir hesabı tamam ancak hızı arttırmak icin kullandığım kasnak ve vida somundan dolayi yükün nekadar artacağını hesap edemedim dediğiniz konuyu arastircam.

Mesafen 700mm kisa agirlik 0.5kg...vidali mi somuna gerek yok yapacagin isi kayis kasanakla cozersin..ucuz hizli kolay ve hassas olur..

Onu düşündük ama ortam sıcaklığı biaz yüksek bir problem olur mu? Sıcaklık 80,90 dereceleri buluyor

Kayisi celik telli olucak sicakliga karsi degerlere bakmak lazim... vidali mildede yagin kuruma durumu olur onuda dikkate al

Durup durup uyduruyorsun doğru dürüst anlatmıyorsun.
Zincir dişli kullan , ya da bırak işi bilen bir firmaya yaptır.

Sayın kazımugur durup durup uydurmuyorum ancak müşterinin talebi doğrultusunda seçenekler degisiyor. İşi bilen firmadan da teklif aldık tabiki müşteriye yüksek geldi,oyuzden alternatif arıyorum.ben otomasyoncuyum mekanikçi değilim,sabırla cevap veren arkadaşlara saygılar...

az sakin olun ramazandayiz ..çelik halat kullanim sekli var bosluksuz onunlada kullanabilirsin....bu ne is gorecek onuda yazarsaniz ona gore tecrubelerimizi iletme firsati buluruz...yada her yazismadan sonra bir kosul daha ortaya cikicaktir..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri