Termosifon yerine Şofben kullanabilir miyim?

poyyraz

Üye
Arkadaşlar tesisat ve elektrik işinden hiç anlamıyorum. Üstadlar lütfen yardım edin. Evde bozulan termosifonun yerine ani su ısıtıcı takarsam sorun yaşar mıyım? Şu andaki sistem; termosifondan tek noktadan çıkan sıcak su borusu 3'e ayrılıyor. Biri duşa, diğerleri tuvalet musluğu ve mutfak musluğuna gidecek şekilde boru hattı döşeli. Hiç bir şeyi değiştirmeden termosfionu çıkarıp şofben taksam ne olur? (Evim tek katlı. Tek yaşıyorum. Musluklar ve banyo aynı anda kullanılmayacak)

olmaz. yeni termosifon almanız lazım.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Söylediğinizi dikkate alacağım. Neden olmadığını söylerseniz sevinirim. İnternette arattığımda şofbenler aynı anda bir kaç musluğu besleyemez yazıyor. Benim böyle bir ihtiyacım yok. Evim tek katlı. Basınç problemi yine de olur mu?

Arkadaşlar tesisat ve elektrik işinden hiç anlamıyorum. Üstadlar lütfen yardım edin. Evde bozulan termosifonun yerine ani su ısıtıcı takarsam sorun yaşar mıyım? Şu andaki sistem; termosifondan tek noktadan çıkan sıcak su borusu 3'e ayrılıyor. Biri duşa, diğerleri tuvalet musluğu ve mutfak musluğuna gidecek şekilde boru hattı döşeli. Hiç bir şeyi değiştirmeden termosfionu çıkarıp şofben taksam ne olur? (Evim tek katlı. Tek yaşıyorum. Musluklar ve banyo aynı anda kullanılmayacak)
Klasik şofbenler başarisiz olur. 9000w ve basınç sorunu yaşanmayacak monofaze şofbenler mevcut su sisteminizde ihtiyaciniza cevap verecektir..
Ancak ister klasik ister 9000w şofben alin termosifon için kullanılan mevcut elektrik baglantisini kullanamazsınız. Gerekli çapta kablo, sigorta değişikliklerinin yapılması gerekir.

Bu iş için ani su ısıtıcısı banyo şofbeni kullanmak çok daha ekonomik ve uzun ömürlüdür. Ben sıradan bir sofbene Ali express den aldığım bir akış şalteri ve kontaktör ilave ederek , merkezi su ısıtıcısı olarak kullanmaktayım. Ülkemizde satılan sofbenlerin neredeyse tamamı akış şalteri içermiyor. Bu nedenle pek kullanışlı değiller
Bildiğim kadar sadece Veito markasının 7 ve 9 KW monofaze akış şalteri modelleri var. Bir arkadaşım Veito kullanıyor. Kendiniz akış şalteri ilave etmeyi yapamayacaksınız Veito alın. Akış şalteri ilave edebilecek veya makul bir arkadaşınıza yaptırabilecek imkana sahip iseniz; hatta ikinci el eski model şofbenler daha sağlam oluyor. Şofbeni 50- 100 ₺ gibi fiyatlara akış şalteri ni ise 100-150₺ gibi fiyatlara temin edebilirsiniz.
Geçenlerde ikinci el eşyalar satan bir dükkanda İhlasin eski model bir şofbeni vardı kaç lira diye sordum; 30₺ olur dediler, yedek olsun diye aldım. Komple temizliğini ve bakımını yaptım. Sadece diyafram contalari bozulmuş. 20₺ ye yenilerini aldım. Yedek olarak hazırladım. Sizede tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,043
Son üye
jdkfhbbhf

Yeni konular

Geri