Topraklama gerilim düşümü için kesin çözümmüdür ?!

bir iletkenden geçen akımın değerini onun ucuna bağalanan yük(her tülü elektrik yükü, aktif, endüktif, kapasitif) belirler. Bu yükün gücü neyse çekilecek olan akımda odur. Dolayısıyla akımın toprağa akması gibi bir durum söz konusu olmaz.
Topraklama; trafonun yıldız noktasını toprağa bağlayarak yapılır. Bu topraklanmanın sebebi faz-nötr kısa devresi durumunda nötr hattının faz hattına dönüşmesine engel olmaktır. topraklama yapmak suretiyle nötr hattı toprağa yani potansiyel olarak sıfıra çekilmiştir. Bunun haricinde gerilim düşümü oluşturmaya yönelik bir amacı yoktur. Umarım anlatabilmişimdir.

Anlıyorum mantıklıda geliyor lakin tedaş uzak mesafeli hatlarda hep bu yöntemi uygulayarak nötrü sıfıra yaklaştırıp fazı güçlendirmeye çalışırlar.
Ben galiba denemeden ikna olamayacağım :)

iletkenlerin direnci olduğu gibi topraklamanında bir direnci vardır.Sizin topraklamanız bakır iletkenden daha iyi bir iletken olamayacağına göre iletken dururken topraklamadan akım akmayacaktır.Yani elektrik okadar akıllıdır ki kolay gidebileceği yol varken zor yollarda uğraşmaz.

Akım yüksek potansiyelden düşüğe doğru hareket eder nötr iletkeninde 25 volt varken toprak sıfır dır. Söylediğiniz elbette doğrudur ama burada kaynak nötr dür.

Kablolarda ek varsa mesafe uzak olduğu için gerilim düşmesi olabilir

Ölçü aletini nötr ile topraklamaya deydirdiğinde değer 1.2 olamsı lazım buda sana nötr ile t.lama sağlam olduğunu gösterir. topraklamıyı iyi bağlaman gerekiyor

1,2 dirençmi anlamadım ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Denedim arkadaşlar galvanizli direk topraklamasına nötrü bağlayıp, bağladığım yerden hattı ölçtüğümde Şebeke geriliminin yaklaşık 2 volt arttığını gördüm.

Denedim arkadaşlar galvanizli direk topraklamasına nötrü bağlayıp, bağladığım yerden hattı ölçtüğümde şebeke geriliminin yaklaşık 2 volt arttığını gördüm.

2 V'luk bir artış var demek yanıltıcı olur. Neticede şebeke sürekli dalgalanıyor. Ölçüm hatasından dolayı da bu artışın olması da çok muhtemel.

gerilim düşümü hesabını neye göre yaptınız bilmiyorum ama istediğiniz gerilimi son almaçta göremediğinize göre hesap yalnış olmuş sadece kablo kesitini yukseltin değişmez yerin altında kaldı diyosan asfaltı çoktan attık misali direklerden nötür al dicem ama bu seferde panondaki tiriod tutmucaktır naapcaksın sence

panoda tiriod yok. dolayısıyla hatta 2 adet elektrot daha ekledim ve neticede 2 voltun üzerinde ölçünün arttığını gördüm. fluke ile ölçtüm. topraklamalar ölene kadar problem yaşamam galiba.

gerilim düşümü nedeni akım gecen iltekenin direncinin sıfır olmamasından kaynaklanmaktadır, gerilim düşümünün çözümü topraklama yapmak değildir, sizin dediğinin sıfırlamadır ve gerilim düşümü azaltmak için yöntem bellidir, kablonun kesit alanını büyütüp iç direnci azaltabilirsiniz, daha yakın bir trafo bulmanız da işinizi kolaylaştırır onun haricinde bir çözüm sürekli olmaz diye düşünüyorum, yanlışım olabilir varsa düzeltin arkadaşlar.

gerilim düşümü nedeni akım gecen iltekenin direncinin sıfır olmamasından kaynaklanmaktadır, gerilim düşümünün çözümü topraklama yapmak değildir, sizin dediğinin sıfırlamadır ve gerilim düşümü azaltmak için yöntem bellidir, kablonun kesit alanını büyütüp iç direnci azaltabilirsiniz, daha yakın bir trafo bulmanız da işinizi kolaylaştırır onun haricinde bir çözüm sürekli olmaz diye düşünüyorum, yanlışım olabilir varsa düzeltin arkadaşlar.

Haklısın kardeşim, Elektrotlar işlevini kaybedene kadar çözüm devam eder ve sonra hat elektrotsuz günlerine geri döner.
Ben kesiti büyük almıştım zaten ama % 10 a yakın gerilim düşümü oluyor ama standardı yakalamaya çalışıyordumda bu halde imkansız hepsi geçici çözüm oluyor.

Hocam gerilim düşümünü motorlarda %3, diğer cihazlarda %1.5 standart değerlerine getirmek için, kesiti yükseltmen gerekir. Topraklama ile sistemindeki dediğin bir uygulama ile gerilim düşümü azalmaz. Aydınlatma direklerinin lokal olarak topraklandığını düşünürsek ve her bir direğin de nötrünü topraklarsak, sistemde sıfırlama olur ki bu da 2. yanılgı olarak karşımıza çıkar.
Kolay gelsin.

yapmadığın bişey kalmış,sanırım 125 w sokak lambası kullandın,armatür içlerine uygun güçte kondansatör takarak reaktiften kurtulup gerilim düşümünü bir miktar azaltırsın. faydası olur..........................

Hocam gerilim düşümünü motorlarda %3, diğer cihazlarda %1.5 standart değerlerine getirmek için, kesiti yükseltmen gerekir. Topraklama ile sistemindeki dediğin bir uygulama ile gerilim düşümü azalmaz. Aydınlatma direklerinin lokal olarak topraklandığını düşünürsek ve her bir direğin de nötrünü topraklarsak, sistemde sıfırlama olur ki bu da 2. yanılgı olarak karşımıza çıkar.
Kolay gelsin.

Aslında mantıksızda değil hani, lakin güvenlik daha önemli o yüzden direklerden bağımsız topraklama kullandım.

yapmadığın bişey kalmış,sanırım 125 w sokak lambası kullandın,armatür içlerine uygun güçte kondansatör takarak reaktiften kurtulup gerilim düşümünü bir miktar azaltırsın. faydası olur..........................

150W armatürler vardı kapasitör sözleşmemizde vardı takmamışlar çekilen akımı ölçünce anlıyorsun, 1,8 amper çekim vardı, kabul etmedim 20 mikro farad kondansatör taktırdım tümüne akım 0,9 ampere düştü 200 watt civarında şu an
yani söylediğinizi bildiğim için yaptırdım, yaptırmasaydım gerilim düşümü %25 lere çıkardı.

Forum istatistikleri

Konular
128,288
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri