Topraklama hattı olmayan daire

En kolay ve masrafsızı kaçak akım rölesi olarak gözüküyor. Peki bu kaçak akım rölesi bina girişinde ki panoya mı bağlanmalı yoksa daire girişine mi, çünkü binanın belli katlarına kadar topraklama tesisatı mevcut. Yani kaçak akım rölesini bina girişinde ki panoya taktığımız da topraklama yapmamız mümkün olacak ama pratik olan hangisi sizce...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
KAR cihazına topraklama bağlantısı yapılmaz.Bu bakımdan
"aşağıya takarsam topraklama mümkün" sözünün anlamı yok.
daire girişine takmak kullanım açısından pratik olur.
belkide gereksiz açmalar önlenmiş olur.

eğer bir dairede toprak yerine sıfırlama yaparsanız kaçak akım çalışmaz.prize topraklı fiş taktığınızda kaçak akım açar.
Cehaletimi bağışlayın ama tam olarak anlamadım demek istediğinizi, bu cidden önem arzeden bir konu olduğu için biraz daha titiz davranmak zorunda hissediyorum kendimi. Ben binayı yapan kişi ve daha sonrasında elektrik tesisatını yapan kişileri bulup görüştüm. Hararetli bir tartışma yaşadım , adam bana diyor ki o daireye kendinden topraklı priz taktık, bende usta böyle birşey yok adam mı kandırıyorsun dedim. Açıkcası benim bildiğim kadarıyla kendinden topraklı priz diye birşey yok. Neyse konuyu fazla dağıtmayayım, ben kaçak akım rölesi taktırmayı düşünüyorum en pratik çözüm bu gibi gözüküyor. İyi bir marka kaçak akım rölesi alsam bu kaçak akım rölesini apartman girişindeki ana panoya mı taktırayım yoksa daire ana girişine mi? Tekrar hatırlatayım bina ana girişinde topraklama mevcut fakat üst katlarda ki dairelerde (buna benim oturduğum daire de dahil) topraklama hattı yok. En pratiği sizce hangisi?

belkide gereksiz açmalar önlenmiş olur.
Gereksiz açmalar derken eğer benim konu hakkında yazdıklarımdan söz ediyorsan sadece merak ettiğim yada aklıma takılanları birilerinden bilgi almak amacıyla yazıyorum. Ama yok elektrik anlamında söylüyorsan hangi bakımdan gereksiz açmalr önlenmiş olabileceği konusunda ki yorumun hakkında gerçekten en ufak bir fikrim mevcut değil.

Hahahaha
Kendinden topraklı priz ?????
Akşam akşam beni güldürdü bu cümle, ilaç gibi geldi. Acaba nasıl oluyor bu kendinden topraklı priz.
Haaaa ben anladım, prizleri inşaata taşırken elinden toprağa düşürmüştür mutlaka.

Hahahaha
Akşam akşam beni güldürdü bu cümle, ilaç gibi geldi. Acaba nasıl oluyor bu kendinden topraklı priz.
Haaaa ben anladım, prizleri inşaata taşırken elinden toprağa düşürmüştür mutlaka.

Ben o kendini usta zanneden şahsiyetle konuşurken hiç komik gelmemişti bana çünkü herif beni resmen kekliyor ve yalan söylüyorken ve ben herifin boğazına yapışmışken ve de etraftakiler bizi ayırmaya çalışıyorken gerçekten hiç komik gelmedi bana ama, şimdi düşününce böyle yalanlarla kimbilir kaç kişiyi kandırıp haksız kaçan sağlıyorlar. Düşünsenize topraklama tesisatı çekmeyerek hem malzemeden kazanç sağlıyorlar hemde daha az işçilik yapıyorlar. Uyan ey yurdum insanı uyan demekten başka birşey gelmiyor elimden.

Hahahaha

Kendinden sıfırlamalıda olabilir :)

eğer bir dairede toprak yerine sıfırlama yaparsanız kaçak akım çalışmaz.prize topraklı fiş taktığınızda kaçak akım açar.
size tavsiyem bir elektriçiyle görüşüp toprak hattıçektirin.bu tesisat sıfır olmadığı için evinizin her prizine bu hattı çektirmek hem zor olur hemde masraflı ama eğer mutfak,banyo ve salondaki prizleri topraklı yaparsanz daha az uğraşmış olursunuz.yanlız diğer prizleride topraksız prizlerle değiştirin ki yanılma olmasın.(başka biri yanlışlıkla topraklı fiş kullanmasın)

benim yazdıklarımı alıntı olarak almış,bana cevap yazmış gibi olmuşunuz.herhalde yanlışlık yaptınız.

saygılar..

sayın merte6 k.a.r taktırmaya niyetlendiyseniz,dairenin içindeki sigorta kutusuna taktırın ki açtığında aşağıdaki panoya gitme zorunda kalmayın.
tabiki bu k.a.r ehli işi bilen birine taktırın röleyi herhangi bir devreye alamama durumunda arızayı gidersin.paradan kaçmayın ki ucuza yaptırayım diye şu "kendinden topraklı priz" takan arkadaşlardan bulmayın.

yazıktır ki
inşaat yaptıran kişi bir fayansçıya yada bir marangoza verdiği önemi ve parayı elektrikçiye vermiyor.

saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri