Tost makinesi rezistans gerilimi nasıl bulunur?

ahmetkacar

Üye
Merhaba, tost makinesinin rezistanslarından biri yarılarak çalışmaz hale geldi. Bunu değiştirmek istiyorum ancak 110Voltluk mu 220Voltluk mu almalıyım bilemiyorum. Kabloların gittiği yerleri kolaylık olsun diye göstermeye çalıştığım foto ve çizimleri ekliyorum. Elimde basit bir dijital avometre de var, bir ölçüm yapmamı isterseniz yapabilirim diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

11.jpg13.jpeg111.JPGInked12_LI.jpg

digerini saglam olani da sök saglam olandan iki tane alirsin rezistans satanlar bilir ikisini de degistir
Evet diğerini de değiştireceğim fakat dışarı alışverişe gitmem yakın zamanda mümkün görünmüyor, online halledebilirsem çok iyi olacak. yanıtınız için teşekkürler.

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=tost makinesi rezistansı

Merhaba. Eğer rezistansa bağlı çıkan ve rezistanstan ayrılmış kabloları yaylı muhafaza borusu içinden doğru takip ederek bunu çizmişseniz 3. resimdeki çizdiğiniz çizime göre 110-115 voltluk 2 seri bağlı rezistanstır, ancak seri bağlı olarak şebekede çalışırlar. Yanlışlıkla tek başına şebekeye bağlı kalırlarsa yanarak zarar görürler. Markaya göre, örneğin INOX markasının 220-230 ; 110-115 voltluk tost makinesi rezistans seçenekleri linkteki gibi bulunuyor. Makineniz hangi markaysa onu yazıp rezistansın watt gücüne göre online olarak da satın alırsınız.

Not: Arçelik tost grill için size referans olabilecek bazı ölçüm sonuçları; tek rezistans ucundan ölçümde 13.4 ohm, fişten ölçümünde ise 27.7 ohm çıkıyor, demek ki 2 adet 110 volt rezistans bu tasarımda yer alıyor, ama 750 mi 1000 watt mı olduğundan çok emin değilim, çünkü ürün etiketi düşmüş. Uyumluluk için eski-yeni şeklinde değil ikisini mutlaka birlikte değiştirin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=tost makinesi rezistansı

Merhaba. Eğer rezistansa bağlı çıkan ve rezistanstan ayrılmış kabloları yaylı muhafaza borusu içinden doğru takip ederek bunu çizmişseniz 3. resimdeki çizdiğiniz çizime göre 110-115 voltluk 2 seri bağlı rezistanstır, ancak seri bağlı olarak şebekede çalışırlar. Yanlışlıkla tek başına şebekeye bağlı kalırlarsa yanarak zarar görürler. Markaya göre, örneğin INOX markasının 220-230 ; 110-115 voltluk tost makinesi rezistans seçenekleri linkteki gibi bulunuyor. Makineniz hangi markaysa onu yazıp rezistansın watt gücüne göre online olarak da satın alırsınız. Kolay gelsin.
Merhaba, yaylı muhafaza içinden geçen kabloların biri kahverengi biri mavi desenli, hem renklere dikkat ettim, hem hareket ettirerek denedim, görsellerde renk ayrımı pek belli olmuyor.
Ben de az önce çalışan rezistansın ohm değerini ölçtüm, 14.5 gibi bir değer çıktı, makinenin 1800 Watt olduğunu ve seri bağlı olduğunu biliyoruz; P=V^2/R formülünde yerine koyarak 900*14,5=V^2
V=114Volt
diye sağlamasını yaptığımı düşünüyorum, umarım komik değildir. Çok teşekkürler yanıtınız için, 110 Voltluklardan sipariş vereceğim.

Ekli dosyalar

• 12.jpg
    12.jpg
    172.9 KB · Görüntüleme: 28
Eğer rezistanslar seri bağlı ise yani 110V ise tost makinası hiç ısınmaz.
Paralel bağlı ise sağlam taraf ısınacaktır.

Eğer rezistanslar seri bağlı ise yani 110V ise tost makinası hiç ısınmaz.
Paralel bağlı ise sağlam taraf ısınacaktır.
Şimdi hemen tekrar denedim, ikisi de ısınmıyor. Ürün 1800 wattlık, 900 Wattlık rezistans bulamadım, 110 Voltluk 750 watt ve 1000 Wattlık var, bir problem olmaması için 750wattlığı tercih etmeliyim sanırım.
Yanıtınız için çok teşekkürler

Şimdi hemen tekrar denedim, ikisi de ısınmıyor. Ürün 1800 wattlık, 900 Wattlık rezistans bulamadım, 110 Voltluk 750 watt ve 1000 Wattlık var, bir problem olmaması için 750wattlığı tercih etmeliyim sanırım.
Yanıtınız için çok teşekkürler
Olmaz
İki adet eşit rezistans almalısın.

Olmaz
İki adet eşit rezistans almalısın.
Belirtmeyi unutmuşum, şu an çalışan rezistans da çok eskimiş, parçalanmaya başlamış o yüzden iki adet alıcam. 1000 wattlık ya da 750 wattlık iki adet aynı. Uyarınıza teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,530
Kullanıcılar
450,520
Son üye
darkness60
Geri