Uzmanlık Sorusu

motorların yaptığı aynı yöne hareketten dolayı bi tarafı ileri iterken diğer tarafı geri çekiyor
anlayamıyorum ??
y ekseninde 2 motor mu var sizde ??
2 motor aynı hareketinde nasıl oluyor da birbirine zıt çekiyor ??

ben güç verdiğimde motorlardan hafif oynama oluyor ama ikisi de aynı yöne doğru oluyor gönyeyi bozmadığını düşünüyorum artık fakat o güç vermeden sonraki ufak hareketin olmaması gerekli..

Eğer motorları mirror (solidworksteki aynalama düşünün) şeklinde koyduysanız benim gibi biri ileri çekerken diğeri geri çekecektir. (Yani motorların biri sürekli ters istikamette çalışmak zorunda eksenin ileri hareket etmesi için)

ben vidalı mil kullanıyorum.. ileri geri hareket için aynı yöne dönmesi yeterli..

komparatör koyup en fazla ne kadar hareket oluyor bir bakarmısın

Motorların dönüş yönüne göre rengi değişen led bağlayabilirsen izlenebilir gibi geliyor. Youtube'da bir cnc görmüştüm. Her eksendeki motor için led koymuş, Yeşil,Kırmızı ve Mavi renklerde.. Motor ileri gidince parlak mavi, geri gidince sönük mavi şeklinde yanıyordu. Diğer eksenlerde aynı şekilde.

ben vidalı mil kullanıyorum.. ileri geri hareket için aynı yöne dönmesi yeterli..

Ben y motorlarının x köprüsüne sabit olup, bu motorların kremayer üzerinde hareket eden bir mekanizmayı canlandırdım kafamda o yüzden pardon. Bu durumda sizin motorlarınızın yaptığı bu hareket aynı ve ekseni de aynı yöne ittiği için herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum.

komparatör koyup en fazla ne kadar hareket oluyor bir bakarmısın
0.02mm hareket ediyor. Suruculerde guc varken yani ilk gucunu alip motorlara bir hareket sagladiktan sonra mach3 de defalarca reset e basmayla kimildamiyorlar. Ama ne zaman ilk suruculere guc verip sonra reset e basinca sanki motor mili elektrik yuklu bobine hareket ediyor gibi. Umarim anlatabilmisimdir :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

0.02mm hareket ediyor. Suruculerde guc varken yani ilk gucunu alip motorlara bir hareket sagladiktan sonra mach3 de defalarca reset e basmayla kimildamiyorlar. Ama ne zaman ilk suruculere guc verip sonra reset e basinca sanki motor mili elektrik yuklu bobine hareket ediyor gibi. Umarim anlatabilmisimdir :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynen oyle oluyor. Yakin oldugu step'e hareket ediyor.

3D yazılarda ilk önce sıfır - başlangıç noktasına üç eksen de hareket ediyor. Diğer hareketler bundan sonra yapılabiliyor. CNC'de benzer bir yapı sanırım pek kullanılmıyor. Size de çözüm olabilir mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,258
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri