Uzun yaşayan bir pil için ne yapmalı?

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Laptop'unuzun ve cebinizin pilinin uzun yıllar ayakta kalması için onu nasıl kullanmalısınız?

9XgMbZ.jpg

Lityum iyon pillerini şarj etmeyle ilgili çok şey söyleniyor. Örneğin bir öneriye göre şarjı % 40 ile % 80 arasında şarjlı tutmak pil ömrünü uzatıyor. Peki pilinizin ömrünü uzun tutmak için ne yapabilirsiniz?

Lityum iyon piller eski, nikel kadmiyum tabanlı pillerden farklı olduğundan söylenenler kafa karıştırabiliyor.Lityum iyon pilleri yanlış şarj etmenin onların ömrünü kısalttığı doğru.Çoğu lityum iyon pil, normal şartlarda birkaç sene hizmet verecektir ancak hatalı şarj alışkanlıklarınız bu süreyi kısaltabilir.Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak elinizde.

İşte yapmanız gerekenler:

1. Yüzeysel deşarj edin: Pilinizi her seferinde sonuna kadar bitirmek yerine, şarjı tamamen bitmeden şarj edin. Yapılan araştırmalar, yüzeysel deşarjların pil şarj döngüsü sayısını artırdığını gösteriyor. Örneğin yüzde 50'ye düşen şarjı iki kere şarj etmeniz, tamamen biten bir pili bir kez şarj etmenizden daha az zarar verir.

2. Tamamen şarjlı biçimde bırakmayın: Lityum iyon pilleri yüzde 100 şarj etmeniz şart değildir. Dahası yüzde 40 ile 80 arası şarj olmayı tercih ederler. Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, buna dikkat edin.

aqd9N2.jpg

Sıcaklığın verdiği hasar geri döndürülmüyor...

3. Ayda bir tam deşarj edin:
Bu, kulağınıza çelişkili bir öneri gibi gelebilir. Ancak piliniz, çok sayıda yüzeysel deşarjın ardından kalibrasyonunu kaybedebilir. Bu yüzden üreticiler, kalan pil değerinin doğru görünmesi için ayda bir tam deşarj etmenizi, yani sonuna kadar kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

4. Serin tutun:
Sıcak bir pilin yaşam ömrü, soğuk olana göre çok daha hızlı tükenecektir. Bu yüzden laptop standı gibi bir çözüme başvurmanız faydalı olabilir.

Bu ipuçlarını uygulayarak pilinizin yaşam döngüsünü uzatabilirsiniz. Ancak bu işi çok da abartmayın; çünkü piliniz en fazla birkaç sene içinde zaten ömrünü dolduracak. Örneğin şarj adaptörünüz olmadığında zaman zaman % 0'a kadar düşürmenizde sakınca yoktur.

Alıntıdır.Kaynak:

http://www.chip.com.tr/haber/uzun-yasayan-bir-pil-icin-ne-yapmali_47011.html

Bu konuda çeşitli çeşitli rivayetler duydum. :)
Benim kafama takılan pil teknolojisini imal edenler bizim kadar düşünemiyorlar mı?

Laptop'unuzun ve cebinizin pilinin uzun yıllar ayakta kalması için onu nasıl kullanmalısınız?

9XgMbZ.jpg

Lityum iyon pillerini şarj etmeyle ilgili çok şey söyleniyor. Örneğin bir öneriye göre şarjı % 40 ile % 80 arasında şarjlı tutmak pil ömrünü uzatıyor. Peki pilinizin ömrünü uzun tutmak için ne yapabilirsiniz?

Lityum iyon piller eski, nikel kadmiyum tabanlı pillerden farklı olduğundan söylenenler kafa karıştırabiliyor.Lityum iyon pilleri yanlış şarj etmenin onların ömrünü kısalttığı doğru.Çoğu lityum iyon pil, normal şartlarda birkaç sene hizmet verecektir ancak hatalı şarj alışkanlıklarınız bu süreyi kısaltabilir.Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak elinizde.

İşte yapmanız gerekenler:

1. Yüzeysel deşarj edin: Pilinizi her seferinde sonuna kadar bitirmek yerine, şarjı tamamen bitmeden şarj edin. Yapılan araştırmalar, yüzeysel deşarjların pil şarj döngüsü sayısını artırdığını gösteriyor. Örneğin yüzde 50'ye düşen şarjı iki kere şarj etmeniz, tamamen biten bir pili bir kez şarj etmenizden daha az zarar verir.

2. Tamamen şarjlı biçimde bırakmayın: Lityum iyon pilleri yüzde 100 şarj etmeniz şart değildir. Dahası yüzde 40 ile 80 arası şarj olmayı tercih ederler. Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, buna dikkat edin.

aqd9N2.jpg

Sıcaklığın verdiği hasar geri döndürülmüyor...

3. Ayda bir tam deşarj edin:
Bu, kulağınıza çelişkili bir öneri gibi gelebilir. Ancak piliniz, çok sayıda yüzeysel deşarjın ardından kalibrasyonunu kaybedebilir. Bu yüzden üreticiler, kalan pil değerinin doğru görünmesi için ayda bir tam deşarj etmenizi, yani sonuna kadar kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

4. Serin tutun:
Sıcak bir pilin yaşam ömrü, soğuk olana göre çok daha hızlı tükenecektir. Bu yüzden laptop standı gibi bir çözüme başvurmanız faydalı olabilir.

Bu ipuçlarını uygulayarak pilinizin yaşam döngüsünü uzatabilirsiniz. Ancak bu işi çok da abartmayın; çünkü piliniz en fazla birkaç sene içinde zaten ömrünü dolduracak. Örneğin şarj adaptörünüz olmadığında zaman zaman % 0'a kadar düşürmenizde sakınca yoktur.

Alıntıdır.Kaynak:

http://www.chip.com.tr/haber/uzun-yasayan-bir-pil-icin-ne-yapmali_47011.html

Mesela bu 2. maddede anlatılan %40 ile %80 arasında olma durumunu gerçekten kayda değer bir ömür artışı sağlıyorsa (laptoplar için konuşuyorum) pc den kontrol edilebilir gibi geliyor bana.

Bu konuda çeşitli çeşitli rivayetler duydum. :)
Benim kafama takılan pil teknolojisini imal edenler bizim kadar düşünemiyorlar mı?

Mesela bu 2. maddede anlatılan %40 ile %80 arasında olma durumunu gerçekten kayda değer bir ömür artışı sağlıyorsa (laptoplar için konuşuyorum) pc den kontrol edilebilir gibi geliyor bana.

Merhaba.Evet,bu konuda pil ömründe önemli olan saykıl (Şarj ve deşarj) döngüsünü,laptop içine yüklenen "BatteryCare" benzeri pc (laptop) programlarıyla,bu batarya ömrünün,(saykıllarına direk müdahele edilerek) kontrollü olarak daha fazla da uzatabileceği efsanesi (iddiası),Bilim ve Teknik Dergisi'nin "Ctrl+Alt+Del" bölümünde 6-7 yıl önce bu dergide de yayınlanmıştı.Ben de açıkçası buna körü körüne inanarak bunu ayrıca forumda da paylaşmıştım bildiğiniz gibi.Ancak laptopumla birlikte bu küçük programı,tam 4-4.5 senedir devamlı kullanmama rağmen,lityum-iyon batarya ömrü,yine 4-4.5 senede başlangıçtaki deşarj süresi olan 3-3.5 saatten,sadece 20 dakikalık bir deşarj süresine de düşmüş oldu netice olarak da.Yani tam manasıyla ben pek bir faydasını görebildim desem yalan söylemiş de olurum bu konuda.Geçen gün bir yeni bataryayı HP laptopuma satın alarak taktım.(Dolar kuru yüzünden geçen sene 80 t. idi,şimdi ise ayni batarya için 100 tl. ödedim)

Bir de son batarya üzerine olan son ar-ge,araştırma-geliştirme çalışmalarından da takip edebildiğim kadarıyla,bu %40 veya %80 doluluk veya % 100 doluluk,% 0 boşlukta kalan şarj seviyesinden tamamıyla de muaf olan,ömrü için bunlardan hiç etkilenmeyen,yeni bir li-iyon batarya türünün de bilim adamlarınca imal edilebildiği bilgisini,geçenlerde daha yeni okudum.Ancak verilen bu ön bilgilerde,bu bataryaların ilk satın alınma fiyatlarının,ömrünü yıllara göre,kendiliğinden daha kısa sürede kısaltabilenlere göre çok daha yüksek olabildiği şeklindeydi bu haber.Kolay gelsin.

Sn [MENTION=221255]binbaşı[/MENTION] Kimilerini gördüm laptop pilini hiç kullanmıyor sürekli fişe takılı kullanıyor bunun pek faydalı olacağını düşünmüyorum.Belki şu yapılırsa ömrü uzayabilir mesela ayda bir hafta yada iki ayda bir hafta kullanarak ne derece katkısı olur? Tabi pilsiz laptop unda elektrik kesintisinde anakartı veya diğer donanımları yakabilir birde bu ihtimal var.

Evet,çok haklısınız,sn veysel28.Ayrıca bu konuyu daha önce forumda,nick name'i sn.scorpion eyes (Elektrik müh.) olan bir üye ile, ayni konu başlığı altında da tartışmıştık.Bu konuda üreticiler,teknik elemanlar tarafından tavsiye edileni de,bataryanın komütasyon (Bir koruma diyodu) vazifesi de görebildiği,tıpkı devreye paralel bağlanan bir koruma diyodu görevini de yapabildiği şekliyledir zaten.Yani pilsiz kullanımı hiçbir şekliyde bu laptopların sağlığı açısından hiç tavsiye etmiyorlar.Zaten ben de 4-4.5 senedir pilsiz olarak,hiç 220 volt ac. adaptör sadece bağlı iken direk olarak da çalıştırmadım,bu tavsiyelerine uyarak.

Söylenen ve gerçek olduğu da denemelerle (Tecrübelerle) doğruluğu da artık anlaşılanı,laptop bataryasının serin yerde takılmadan bekletilmesinde bu ömrünün daha fazla da uzayacağı şeklindedir.Ancak siz bu laptopu devamlı şarja bağlı iken (Otomatik şarj sistemi zaten kesiyor) kullanmanızla veya pc'den ayırıp ayrı bir yerde yine saklamanızda (Saklama çok serin yerde olursa ancak bu batarya ömrü de artıyor,ama laptopun çalıştığı sıcaklıkta,yani normal oda sıcaklığında,ayni şartlarda saklanırsa sonuç olarak bir şey değişmiyor) sıcaklık sabiti ayni olsa bir şey de değişmiyor sonuç olarak.Yani bu durumda (Ayni oda sıcaklığı gibi) ömürde de bir değişiklik olmuyor.O nedenle laptopa devamlı takılı kullanmak,laptopu aşırı piklerden (bataryasız kalma sonucu oluşan aşırı voltaj riskinden) direk de koruyacağından, kanımca laptopa devamlı takılı olarak kullanmak da daha sağlıklıdır.Ben de senelerce sadece laptopa takılı olan şekliyle emniyet amacıyla da bu nedenle kullandım.

Serin yerde saklamak genel olarak li-ion pil türü başta kalıp,lityum-polimer,kurşun-asit,Ni-Cd,NiMH,vb.tüm bataryaların,içlerindeki mevcut kimyasal reaksiyonlarını hızlandırdığından dolayı ömürlerini daha kısaltmış oluyor.Çünkü soğukta hiç reaksiyona girmeyen veya çok yavaş giren bazı kimyasal reaksiyonlar (Özellikle dışarıdan ısı isteyen,endotermik olanlar) sıcaktayken,bu kimyasal bileşenlerde yer alan yüklü atomlar (Anyon ve katyonlar) daha hızlı da hareket ettiklerinden dolayı,her türden pilin iç kimyalarına da normal gerçekleşmesi gerekenden daha fazla zarar veriyor sonuçta.Yani ısı enerjisi,moleküllerdeki bu yuklü radikal köklerin hareket enerjisini,bu da doğrudan,iç yapıdaki bu kimyasal reaksiyonları gereğinden çok fazla olarak hızlandırmış oluyor.Bu durum da pillerin ömrünün beklenenden daha az olmasına yol açıyor,bunun doğal bir sonucu olarak.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri