vestel wmk 800 t başla + bitti yanıyor

fox41

Üye
Vestel wmk 800 t çamaşır makinasını çalıştırdıktan 3 veya 5 dakika sonra başla + bitti ledleri yanmaya başlayıp makine arızaya geçiyor.benzer konulara baktığımda arızanın ısıtıcı veya sensör arızasından kaynaklandığı belirtilmiş.bir diğer benzer konuda ise arızanın ana kart üstündeki triyaktan kaynaklandığı ve triyak değişimi ile sorunun çözüldüğünden bahsedilmiş....benim arızanın nereden kaynaklandığını nasıl anlarım eğer ısıtıcı veya sensör arızasıysa kart üzerindeki ısıtıcıya ait uçları çıkarsam ısıtıcı devrede olmamasına rahmen normal çalışırmı? yada arızayı direk karttamı arayayım ..şimdiden vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

rezistans uçlarını ayırıp rezistansı ölçtüm 30 ohm gösteriyor.sensöre gelince ısıya göre çalıştığına göre ölçme şansım olmadı ancak makine ilk önce ısıtma yapıp sonra sensörün devreye gireceğini düşünürsek rezistansta sağlam göründüğüne göre arıza otomatikman kartta gibi görünüyor.değerli ustalar eğer arıza kesin karttan diyorsanız hangi parça veya parçalar arızalanmış olabilir...

Abicim voltaj hatasi olabilir. Birde sana tavsiyem vestelin urettigi en kötü makina wmk ile wms serisi o yuzden kurtulmaya bak. .. saygilar

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Selamlar
başla +bitti : ısıtıcı/ntc hatası
Isitici ve ntcyi
Kablolari kontrol yapman lazim.
Ana kartda isitici rolesini kontrol yapman lazim.
Kolay gelsin!

Vestel wmk 800 t çamaşır makinasını çalıştırdıktan 3 veya 5 dakika sonra başla + bitti ledleri yanmaya başlayıp makine arızaya geçiyor.benzer konulara baktığımda arızanın ısıtıcı veya sensör arızasından kaynaklandığı belirtilmiş.bir diğer benzer konuda ise arızanın ana kart üstündeki triyaktan kaynaklandığı ve triyak değişimi ile sorunun çözüldüğünden bahsedilmiş....benim arızanın nereden kaynaklandığını nasıl anlarım eğer ısıtıcı veya sensör arızasıysa kart üzerindeki ısıtıcıya ait uçları çıkarsam ısıtıcı devrede olmamasına rahmen normal çalışırmı? yada arızayı direk karttamı arayayım ..şimdiden vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

bir önceki mesajımda ısıtıcı rezistans ve ntc hakkında gerekli bilgiyi vermiştim. ısıtıcı ohmajı 30 ohm ntc de ise kısa devre türü bir durum yok kablolar ise normal görünüyor...kart üstünde RL1 RL2 RL3 röleleri mevcut ısıtıcı rölesi bunlardan hangisi şemasıda yokki bakalım..
forumlarda araştırırken bendeki çamaşır makinasının kartının resmini bir başka arkadaşımız eklemiş link aşağıda ilginizi bekliyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...estel-wms-1000t-hazir-bitti-isigi/sayfa2.html

Son düzenleme:
bu konuya cevap verecek ustalar neredesiniz?? bari kartı test etmek için ne yapmam gerekiyor ? sabit konuda ki dökümanlarda benim makinanın test etmek prosedürünü göremedim yada yok ..yardım bekliyorum .VESTEL WMK 800 T model makina

arızaya cevap verecek kimse yok heralde neyse belki çözerim ..1.5 mikrofaratlık kapasite yarı değerine düşmüş dolayısıyla yenisini aldım taktım ancak daha makinada deneme şansım olmadı inşallah düzelirde tekrar bilgi veririm .başka arkadaşlarında işine yarıyabilir

arkadaşlar kapasite yi değiştirdikten sonra makine denendi normal çalışıyor.1.5 mf 275 volt yerine 1.5 mf 400 volt takıldı.

arkadaşlar kapasite yi değiştirdikten sonra makine denendi normal çalışıyor.1.5 mf 275 volt yerine 1.5 mf 400 volt takıldı.

merabalar arkadaşım aynı camasır makinası ve aynı sorunla karşı karşıyayım acaba nasıl çözdün neyi değişmem lazım kartımı yoksa rezistansımı

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri