Induksiyon Isıtıcısında Mikrokontroller kullanma

serkank

Üye
Pic Kullanarak İnduksiyonlu ısıtıcı yapmaya çalışıyorum

Anladığım kadarıyla İnduksiyonlu ısıtıcılar Bir Bobine yüksek frekans vererek Bobinin arasında kalan metalde bir akım olusturuyor ve buda metalin ısınmasını sağlıyor.

Daha once Farklı bir amac icin kullandıgım ZVS Devresi vardı. Bu devrenin uclarına bir kac sarımlık bir bobin baglayınca 12v 1a ile Bobinin icindeki tornavidayı ısıtabiliyordu.

Bu Bilgilerden yola cıkarak Pic ile yaklasık 10KHZ PWM çıkışı alarak Bir Mosfete verdim
Mosfete 12V 3A bir güç kaynağı bağladım. ve bir kaç turluk bobin taktım

Sonuc olarak Hic birşey olmadı.

Yanlış olan şey nedir ?

inductionheater.jpg

Bobinde manyetik alanı oluşturacak olan ana etki akımdır. Darlington tipi 2N3055(yanlış hatırlamıyorsam) bağlayıp bobine verebilirsin. Ayrıca mosfet'in AC bileşenini de bağlamalısın eğer bir kazanç elde etmek istiyorsan Mosfet'in DC çalışması yetmeyebilir.

Ayrıca mosfet'in AC bileşenini de bağlamalısın eğer bir kazanç elde etmek istiyorsan Mosfet'in DC çalışması yetmeyebilir.

Ac Bileşeni bağlamalısınız derken nasıl bir bağlantı yapmam lazım .? Mosfeti AC yemi bağlamalıyım?

Amacım Aku ile calısıcak kucuk bir ısıtıcı yapmak.

Burada Mosfet DC akımı Saniyede 5 000 kez kapatıp 5 000 kez acıyor. Kare dalga formunda bir AC akım olusuyor.
Normal AC akımdan farkı kare dalga ve 0-12volt arasında olması.

AC bileşen bağlamalısın derken Mosfetin Drain'ine AC baglamalısın anlamında dediyseniz
Su sekilde yapsam olurmu ?

DC akımı , AC akım gibi (-12v) - (0) - (+12V) Kare Dalga formunda Mosfetin Drain'ine bağlarsam olurmu?

Buşekilde olmazsa veya sizi yanlış anladıysam lutfen Birazdaha açıklayabilirmisiniz?

Eğer indüksiyonlu ısıtıcılar ile çalıştıysan ve bir bobin içerisindeki tornavidayı kızdırmayı başardıysan bu işin bu kadar kolay olmadığını, bobin için bir rezonans frekansının gerekli olduğunu ve bu frekansı elde etmek için -Xc yani bir kondansatör bağlama ihtiyacının olabileceğini biliyor olman gerekir diye düşünüyorum.

Öncelikle Paralel rezonans konusunu araştırmanı tavsiye ederim

Eğer indüksiyonlu ısıtıcılar ile çalıştıysan ve bir bobin içerisindeki tornavidayı kızdırmayı başardıysan bu işin bu kadar kolay olmadığını, bobin için bir rezonans frekansının gerekli olduğunu ve bu frekansı elde etmek için -Xc yani bir kondansatör bağlama ihtiyacının olabileceğini biliyor olman gerekir diye düşünüyorum.

İnduksiyonlu ısıtıcılar ile hic calısmadım.

TV Tuplerinde Yuksek voltaj elde etmek icin kullanılan transformatoru surmek icin kullandıgım ZVS Driver vardı. Driverdan Transformatoru ayırıp birkac sarımlık bobin teli ekledim ve tornavidanın ucunu ısıttıgını gordum.

internette biraz araştırdım ve nasıl ısıttıgını okudum. bobinden frekansla gecen akımlar bobin icindeki metalde eddy akımları olusturuyormus. Bende merak edip bunu kendim denemek istedim.

İsmail arkadas araştırıyorum parelel rezonas devresini ama yinede araştırmaya başlamadan aklımda bazı sorular olustu ve sormak istiyorum.

burda 10khz kare dalga kullanıyorum. Fakat birşey var Kare dalgada ile sinus dalgada bobinin enduktif reaktansı degişiyor

Ben burda Rezonans devresi kurdugumda bu devrede sinus akımı kullanmalıyım? Kare dalga kullanılabilirmi?

Dostum merhabalar.. Bende bu konuda baya uğraştım. Bobin ve kondansatöre sadece frekans değil voltajda uygulanıyor. Değişik uygulamalar gördüm. Birazdan mosfetli basit bi devre ve bir kaç tane daha devre linkleri verebilirim. incelersin ayrıca uygulamalarını burdada paylaşırsan sevinirim.

Birazdan linkleri veririm arayıp bulmam lazım. kolay gelsin

AN-9012 induction heating system topology review

Bu kaynakta şekil 5.3' deki seri rezonans devresini çalıştırmıştım. Mosfetleri kare dalga PWM ile sürdüm. Frekans, kapasitör, bobin üçlüsünü iyi ayarlamanız gerekiyor. Rezonans frekansı f=1/(2*pi*kök(LC)).

proje 1

induction-heater-300x220.png

IMG_1382-300x225.jpgIMG_1386-300x225.jpgIMG_1375-300x225.jpgIMG_1384-300x225.jpgIMG_1385-300x225.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_1382-300x225.jpg
    IMG_1382-300x225.jpg
    16.1 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_1386-300x225.jpg
    IMG_1386-300x225.jpg
    16.3 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_1375-300x225.jpg
    IMG_1375-300x225.jpg
    15.8 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_1385-300x225.jpg
    IMG_1385-300x225.jpg
    16.3 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_1384-300x225.jpg
    IMG_1384-300x225.jpg
    19.5 KB · Görüntüleme: 46
Bir mesajda malesef 5 resim eklenebiliyor o yuzden burdan devam.

Bu resimlerde LC rezorans devresini görüyoruz. osilasyon oluşturmak için bobinle birlikte kondansatör kullanılmalıdır.

Projenin linki kaynak şurasıdır. Teknolojik Blog ? İndüksiyon Isıtıcı 2

IMG_1676-300x225.jpgIMG_1690-300x225.jpgIMG_1693-300x225.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,980
Kullanıcılar
451,182
Son üye
SkippeRR

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri