6x(3x1x150)+3x(1x150) (N)2XH

Ayrıca konuyla alakalı olarak tartısma demeyımde bılgı alısverısının baslangıc sebebıne donersek şöyle bir celişki cıkıyor ortaya;

1- zaten reduksıyon faktoru kotu olması nedenıyle fazla olarak cekılecek kablo mıktarını secmek yerıne, reduksıyon faktorunu duzeltmeye gıderek hem fazla kablo malıyetını ve uygulanacak ıscılıgı dusurmek daha mantıklı degılmıdır sizce?

2- birde şöyle düşünelim; mevcut reduksıyon faktoru kotu olan kablo kanalına 6x1x150 + 3x1x150 kesitli iletken cekılmesıyle dahada kotuleştırmeye gıdılmeyecekmıdır?

5 yıllık şantiye şefliği hayatım boyunca devamlı malıyet ve ıscılık kıstasları arasında kalarak şirketim ve çalışan işçilerimin cıkarlarını goze alarak kararlar vermeye calısmısımdır ki sanırım bundada basarılı olmusumdur(yoksa sırketım yurtdışına gondermezdı herhalde). yukarıda bahsettıgımız kablo kesıtını arttırmak yolu ıle gıdılen bu cozum yerıne benım sunmaya calıstıgım cozum hakkında bılgınız nedır saygıdeger meslektasım...

tekrar ıyı calısmalar dılerım, selamlar...

Sn ToLiveIsToDie
Cevap_1: Redüksiyon faktörü neden kaynaklanır ısınmadan ve döşeme ile ilgili manyetik alan etkileşiminden. İkinci faktör döşenme kurallarına riayet edilirse sıfırlanabilir. Ancak şartlar olumsuz ise yer altından boru içinden geçiş yapıyorsanız ısınmanın ve etkilerinin önüne geçemezsiniz. 1 kablo yerine kesitin yarısı iki kablo kullandığınızda zaten ısınma porbleminizi azaltmış hatta yok etmiş oluyorsunuz dolayısıyla ısınmanın diğer kabloya etkisinden bahsetmek mantıksız olur.Bunu anlamak için hesaba dahi gerek yok düz mantıkla kavranılabilinecek bir olay. İşin işçilik ve maliyet konusuna gelirsek haklısınız zaten tüm işlerin kalitesinin içine eden mevzu budur.

Cevap_2: Cevap 1'de izah ettim.

Son açıklamalarınızla ilgili cevabım profilimde mevcut bakabilirsiniz,yorumumu ise cevap_1'in son cümlesinde okuyabilirisiniz.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayın meslektasım;

kablo ısınması, secılecek kablo kesıtı, işçilik ve maliyet analizi konularında hemfikiriz sanırım. yalnız reduksuyon faktoru ıle ılgılı yakın zaman ıcerısınde projeyle beraber bır acıklamaya daha yapmak ısterım. Suan marmaray projesıyle ılgılı toplantımız var gelınce tekrar gorusmek uzere dıyorum...

Iyı calısmalar...

sayın meslektasım;

kablo ısınması, secılecek kablo kesıtı, işçilik ve maliyet analizi konularında hemfikiriz sanırım. yalnız reduksuyon faktoru ıle ılgılı yakın zaman ıcerısınde projeyle beraber bır acıklamaya daha yapmak ısterım. Suan marmaray projesıyle ılgılı toplantımız var gelınce tekrar gorusmek uzere dıyorum...
Iyı calısmalar...

Son mesajımı iyi okumamışsınız belli. Size işlerinizde başarılar dilerim.

Sn ToLiveIsToDie
Siz şimdi kalktınız olayı hiç alakasız bir noktaya getirdiniz. Benim baştan beri izah ettiğim olay net ve belli ! büyük kesitte 1 adet kablo kullanmak yerine aynı kesitin yarısı 2 adet kablo kullanmanın avantajını anlatmaya gayret ediyorum. Başta mualif olduğunuz konuyda buydu geriye dönüp okursanız. Bir önceki ve daha daha önceki mesajlarımda aynı olayı ispatlıyorum. Bana 1 tane tek damar 300'lük kablo ile 2 tane tek damar 150'lik kablonun değerlenirmesini yapın. Aşırı akımda 1 tane tek damar 300'lüğün ısınması ile aynı devrede iki tane tek damar 150'lik kablonun mukayesesini ısınmasını gösteren bir örnek gösterin. İki adet tek damar 150'lik yerine tek damar 300'lük çekmek şu nedenlerden dolayı avantajdır mantıklıdır diye ispat edin o zaman sizi anlayayım. Hani çok kablo olursa işçilik zor olur demiştinizya başa dönüp yazılanların hepsini iyice okuyun savunduğunuz şeyin ne olduğunu iyice irdeleyin.

saygıdeger meslektasım hala aynı seyler uzerınde tartısır dururuz! soylemelıyımkı konu hakkındakı son mesajım olacaktır!!!

bastan berı savundugum konu reduksıyon faktorunun kablo kesıtıyle alakalı olmadıgıdır. benımde kullandıgım " kabloların sıralanma seklıne gore reduksıyon faktoru rakamı" tablosunu koymussunuz foruma tesekkurler. anlatmak ıstedıgım o tablodakı reduksıyon faktorunun bulunmasıyla kablo kesıtının alakasının olmadıgıdır. ki yazılarımda hıcbır zaman 3(1x120)+1x70 kablo yerıne 3x120/70 yapılması gereklıdır dıye yazmıyordur. aynı konuyu az once marmaray projesı esnasında elektrık sorveyorlerıyle tartısmısımdır. ve yapılacak projede hıcbır sekılde tumlesık yanı 3x120/70 gıbı kabloların kullanılmaması aksıne tek tek kablo cekılmesının gereklı oldugunu savunmusumdur.

yıne soyluyorum; reduksıyon faktoru hesaplanması yanı tablosundan secılecek degerlerın kablo kesıtıyle alakası yoktur, tam tersıne kablonun akım tasıma sırasındakı sıcaklık hesaplamasında reduksıyon oranı kullanılmaktadır.

saygıdeger meslektasım hala aynı seyler uzerınde tartısır dururuz! soylemelıyımkı konu hakkındakı son mesajım olacaktır!!!

bastan berı savundugum konu reduksıyon faktorunun kablo kesıtıyle alakalı olmadıgıdır. benımde kullandıgım " kabloların sıralanma seklıne gore reduksıyon faktoru rakamı" tablosunu koymussunuz foruma tesekkurler. anlatmak ıstedıgım o tablodakı reduksıyon faktorunun bulunmasıyla kablo kesıtının alakasının olmadıgıdır. ki yazılarımda hıcbır zaman 3(1x120)+1x70 kablo yerıne 3x120/70 yapılması gereklıdır dıye yazmıyordur. aynı konuyu az once marmaray projesı esnasında elektrık sorveyorlerıyle tartısmısımdır. ve yapılacak projede hıcbır sekılde tumlesık yanı 3x120/70 gıbı kabloların kullanılmaması aksıne tek tek kablo cekılmesının gereklı oldugunu savunmusumdur.

yıne soyluyorum; reduksıyon faktoru hesaplanması yanı tablosundan secılecek degerlerın kablo kesıtıyle alakası yoktur, tam tersıne kablonun akım tasıma sırasındakı sıcaklık hesaplamasında reduksıyon oranı kullanılmaktadır.

Redüksiyon faktörü demek kablonun akım taşıma kapasitesini olumsuz yönde etkileyen düşüren faktör demektir. Hesap ve uygulama sonucu kablodan çekilebilinecek gerçek akım değeri tespit edilmiş olurki birden fazla kablo çekildiğinde bu farklar birikir ve bir veya iki kablo daha ilave etme gerekliliği ortaya çıkabilir buda toplam kesit ihtiyacının değişmesi demektir.
Gerek sürveyanlardan gerek verdiğim örneklerden edindiğiniz bilgilerle doğru sonuca varmanızdan memnun oldum. Saygılar sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

bir zamanlar, bu teknik adam kendini Edison mu zanıodu ???

Birçok kimse,bu aradaşımızın forumlarda vermiş olduğu bilgilerden halen yararlanmaktadır.
Forumda yasaklanmış olması ayrı konudur.Bilgiye ihtiyacı olan sizin gibi gençlerin,daha say-
gılı olması gerekir.

sn. cafercan forumda emeği geçmiş insanlara bu şekilde yazmanız bence uygun değil sn.teknikadam 41 geçmişde verdiği bilgilerle bizlere çok katkısı oldu şu an yasaklı olması onu eleştirme hakkını size vermez

ts 212 standardı kaldırıldı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,051
Kullanıcılar
451,323
Son üye
yunusemredoruk

Yeni konular

Geri