Çap 20 ... 60 Arasındaki Borudan Geçen Suyun Anlık Debisi Ölçmek İstiyorum

elektrotex

Üye
Uzun süredir böyle bir ölçmenin hassas ve ucuz maliyetle nasıl yapabilirim diye düşünüyorum..
Piyasada Hazır ürünler var fakat maliyetleri çok yüksek..

Benim aklıma gelen fikirlerden biri Nal şeklinde flanşlı boru hazırlasam bunun üst noktasından geçen suyun hızını 500 veya 1000 palslik enkoderle ölçme yapsam, flanş ve borudaki basınç farklarında hesaplayarak % 0,5 lik bir hassasiyetle suyun debisini ölçe yapabilir miyim sizce .Bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

İlgi ve alakanız için teşekkürederim..

suyun hızını encoderle nasıl okuyacaksın anlamış değilim çözüme ulaşmıssan detayları paylaşırsan memnun olurum açıkçası

yatlarda kullanılan yatın karinasından denize, suya dokunan ve teknenin hızına baglı pals üreten malzemeyi kullanabilirsin ama önce çalışacagın boru çaplarında başka hassas bir cihazla kalibre etmen gerekir. bu imkanın yoksa deneme yanılma yoluyla yaklaşık degerlerle öiçersin...

böyle bir cihaz hali hazırda var ve gayet güzel çalışıyor. 4 tane kolu olan bir pervane boru içinde suyun çarpacağı şekilde duruyor. Magnet olan ve üzeri teflon kaplı olan bu kollar borunun dışındaki sensörü tetikliyor ve litre sayımı yapıyor. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken deneyerek kaç palsin kaç litreye tekabül ettiğini tespit etmek. Kalanı normal olarak litre ölçmüş oluyorsunuz.

Forumda ilgili 3-5 başlık hatırlıyorum .

Defalarca çözülmüş problemlerden oluşu dolayısıyla internette pek çok belge bulunabilir.

Debi Ölçümü, Transmitterleri, Elektromanyetik, Vortex, Termal, Rotametre

Tur başına 500 puls enkoder bu işe ayıp kaçar gibime geldi , kıl kadar boruda damla damla miktar bir şey ölçmeyeceksen .

% 0,5 i 1 litrede 5cc olarak algılıyorum çok kaba bir ölçüm , arkadaşların tarif ettikleri gibi mekanik bir şeyler yapabiliyorsan , kolaylıkla yapabilirsin.

:)bır arkadaşimız yatlardakı hiz kontrolundan bahsetmış bır başka arkadaşimiz boru içinde yanılmıyorsam evlrdekı su sayaçları gıbı kanatlı mekanıkten bahsetmış başka örnek yazmıcam suyun hassas ölçumu için tek çikar çare ızlenecek yol bumudur acaba bence bu olmamalı bır fıkır olarak bır devre kursak suyun içindekı maden veya minerallerı sayacak bır cihazla daha sağlıklı ölçme yapamazmıyız

:)bır arkadaşimız yatlardakı hiz kontrolundan bahsetmış bır başka arkadaşimiz boru içinde yanılmıyorsam evlrdekı su sayaçları gıbı kanatlı mekanıkten bahsetmış başka örnek yazmıcam suyun hassas ölçumu için tek çikar çare ızlenecek yol bumudur acaba bence bu olmamalı bır fıkır olarak bır devre kursak suyun içindekı maden veya minerallerı sayacak bır cihazla daha sağlıklı ölçme yapamazmıyız

Sizin önerileriniz de fena değil. :) Benim bahsettiğim cihaz endüstride kullanılan bir cihazdır. Bildiğim kadarıyla da diğer yöntemlere (Delta P) göre en ucuz ve hata oranı da diğerlerine yakındır. Yani bahsettiğimiz şey olmayan birşey değil.

...maden veya minerallerı sayacak bır cihazla daha sağlıklı ölçme yapamazmıyız

Neden olmasın , beher hacime sayarak kattı isen çalan çırpan zayi olanların çetelesinide tutmuşsan birim hacimde homojen dağılmışlarsa tek tek tutup saymayıda biliyorsan kesin sonuç alırsın.
Özet :
Bir değişkenin başka bir değişkenle ölçülebilmesi için aralarında matematik ilişki kurulabilmesi şarttır.

Yukarıdaki linkde olası yöntemlerin çoğu için geliştirilmiş , uygulama alanına göre pek çok yöntem için cihazlar üretilmiş.
Cihazların adları bile yöntemler hakkında size ip ucu verecektir.
Pek çok sensor kolaylıkla bulunabiliyor.
Hatta yapılabiliyor.
Elektronik kısımları içinde pic atmel MCU programlamak çor çocuk işi oldu.
Demekki istenirse çok şey yapılabilir.

Kod:
Debi Ölçümü - Transmitterleri  
 Elektromanyatik Debimetreler - Transmitterler 
ABB, Model MAG-SM, Remote Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, AC Uyarımlı, Kağıt Endüstrisi İçin Özel Üretim 
ABB, Model MAG-XE, Remote Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.5% Hassasiyet, Genel Kullanım 
ABB, Model COPA-XE, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.5% Hassasiyet, Genel Kullanım 
ABB, Model MAG-XM, Remote Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.2/0.4% Hassasiyet, Genel Kullanım 
ABB, Model COPA-XM, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.2/0.4% Hassasiyet, Genel Kullanım 
ABB, Model COPA-XT, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 2-Telli Loop Powered Kullanım İçin 
ABB, Model COPA-XF, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, Dolum Prosesi İçin Özel Üretim 
ABB, Model FILL-MAG, Elektromanyetik Debimetre, Dolum, İnjeksiyon Ve Batch Proses İçin Özel Üretim 
ABB, Model COPA-XL, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, Düşük Maliyetli Oem Uygulamalar İçin 
ABB, Model MAG-XE/Ex Dizayn, Remote Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.5% Hassasiyet, Ex Saha İçin 
ABB, Model COPA-XE/Ex Dizayn,Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.5% Hassasiyet, Ex Saha İçin 
ABB, Model MAG-XM/Ex Dizayn, Remote Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.2/0.4% Hassasiyet, Ex Saha İçin 
ABB, Model COPA-XM/Ex-Dizayn, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 0.2/0.4% Hassasiyet, Ex Saha İçin 
ABB, Model COPA-XT/Ex-Dizayn, Compact Dizayn, Elektromanyetik Debimetre, 2-Telli Loop Powered, Ex Saha İçin 
ABB, Model Aquamaster, Pilli, Su Endüstrisi İçin Özel Üretim, Elektromanyetik Debimetre 
ABB, Model Aquamaster R, Pilli, Faturalandırma Maksatlı Özel Üretim, Elektromanyetik Debimetre 
ABB, Model Aquamaster S, Pilli, Integral Data Loggerlı, Elektromanyetik Debimetre 
ABB, Model Aquaprobe, Daldırma Tip, Elektromanyetik Debimetre 
ABB, Model Aquaprobe 2, Daldırma Tip, Portatif, Elektromanyetik Debimetre 
ABB, Model Partimag, Yarı Dolu Hatlarda Ölçüm İçin Özel Üretim, Elektromanyetik Debimetre 

Vortex Debimetreler - Transmitterler 
ABB, VT Serisi Compact Tip Genel Kullanım İçin, Vortex Debimetre  
ABB, VR Serisi Remote Tip Genel Kullanım İçin, Vortex Debimetre 
ABB, VT-Ex Serisi Compact Tip Ex Saha Kullanım İçin, Vortex Debimetre 
ABB, VR-Ex Serisi Remote Tip Ex Saha Kullanım İçin, Vortex Debimetre 

Swirl Debimetreler - Transmitterler 
ABB, ST Serisi Compact Tip Genel Kullanım İçin, Swril Debimetre  
ABB, SR Serisi Remote Tip Genel Kullanım İçin, Swril Debimetre 
ABB, ST-Ex Serisi Compact Tip Ex Saha Kullanımı İçin, Swril Debimetre 
ABB, SR-Ex Serisi Remote Tip Ex-Saha Kullanımı İçin, Swril Debimetre 

Corolis Kütlesel Debimetreler - Transmitterler 
ABB, FMC2000-MC21 Serisi, Remote Dizayn, Corolis Kütlesel Debimetre  
ABB, FMC2000-MC23 Serisi, Compact Dizayn, Corolis Kütlesel Debimetre  
ABB, FMC2000-MC26 Serisi, Remote Dizayn, Ex-Saha, Corolis Kütlesel Debimetre  
ABB, FMC2000-MC27 Serisi, Compact Dizayn, Ex-Saha, Corolis Kütlesel Debimetre  

Termal Kütlesel Debimetreler - Transmitterler 
ABB, FMT400-FTS Serisi Compact Dizayn Gazlar İçin, Termal Kütlesel Debimetre  
ABB, FMT500-VT2 Serisi Compact Dizayn Gazlar Ve Sıvılar İçin, Termal Kütlesel Debimetre  
ABB, FMT500-IG Serisi Compact Dizayn Gazlar İçin, Smart Tip, Termal Kütlesel Debimetre  
ABB, FMT700-P Serisi Compact Dizayn Test Ve Kalibrasyon Standları İçin, Termal Kütlesel Debimetre  
ABB, FMT200-ECO Compact Dizayn Hava İçin Ekonomik Özel Üretim, Termal Kütlesel Debimetre  
ABB, FMT200-D Compact Dizayn Sıkıştırılmış Hava İçin Özel Üretim, Termal Kütlesel Debimetre  

Rotametreler 
ABB, 1190 Serisi, Cam Tüplü Rotametreler 
ABB, 3500 Serisi, Değiştirilebilir Cam Tüplü Rotametreler 
ABB, 3600 Serisi, Değiştirilebilir Cam Tüplü Rotametreler 
ABB, 6100 Serisi, Cam Tüplü Purgemetreler 
ABB, 6200 Serisi, Cam Tüplü Purgemetreler 
ABB, 5400 Serisi, Metal Tüplü Rotametreler 
ABB, 3200 Serisi, Metal Tüplü Mini Rotametreler 

Akiş - Debi Bilgisayarları  
ABB, FCU200-W, Su İçin Kalorifik Enerji Akış Bilgisayarı 
ABB, FCU400-S, Buhar İçin Kalorifik Enerji Akış Bilgisayarı 
ABB, FCU400-G, Gazlar İçin Kalorifik Enerji Akış Bilgisayarı

kazımugur arkadaşın dedığı gıbı her sıvı için kalibre edılecek sayıcıyla hassas ölçme mumkun ben bır zamanlar guarz kum tanecıklerını kum saatı gıbı bır hunıden geçırıp saymıştım yaptığım cıhaz bellı nem oranında akışkanlık oranını bulmaktı laboratuvar testı yapılıyordu kumu sayıyorsak:) suyun içindekı mınerallerıde sıvıya gore sayabılırız endustriyel olmaz tabii ama laboratuvar cihazı olarak neden olmasın

Forum istatistikleri

Konular
129,208
Kullanıcılar
451,575
Son üye
ferhat5555

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri