Çay molasi:)

arkdaslar çaıstıgım firmada cay molalarında öğle arasında calan zil otomatik değil.onun için ortacı var bıtane onu görevlendirmişler sabah 8 de 10 da cay molasında 12 de öğle arasında süreklı manuel basmak zorunda kalıyor.işletme buyuk bi işletme değil belki ilerde otomatik sisteme gecerler ama bende bişiler katmak istiyorum nasıl bişey yapabılırım? zaman rölesi kullansam ama nasıl bi zman rölesi kullanmam gerekıyo.konmu hakkında bılgısı olan arkdaslardan yardım istiyorum:S

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selamlar.
Biz zaman saati kullanıyoruz Grasslin marka.7 gün programlanıyor ve toplam 40 program alıyor.Yani sabah 8 de çal,ama pazar günü 8 de çalma (tabii zaman saatinin zil çalacağından haberi yok ,çıkış ver anlamında çal dedim :) ) Çok güzel ve kaliteli
Almanların bu kalitesine karşın chan chin chon ların yapmış olduğu,20-30 ytlye satılan saatler var.Digital.Hatta fişlere takılan ve üzerinde priz olanları da var.ve bunlar da 7 gün için programlanabiliyor.
Bir de babadan kalma ,motorlu,üzerinde çentikler olan zaman saatleri var.Bunlardan yine grasslin kullandım ve legrandın aynı monofaze otomat tipinde olan,raya monteli olanlarından kullandım.İkisi de güzel sonuç veriyor.Ama bunların çoğunda gün ayarı olmuyor.Pazar günü de çıkış veriyor pazartesi de.
Yani hiç uğraşmayın,alın bir tane kurtulun.Ortacıdan da bir paket sigara koparmayı unutma :) piyasa düşmesin.

arkadaşım bir zaman saati kullan
24 saati 15 er dakikaya bölmüş bir sürü zaman saati var
onun çıkışınada zilin çalma süresi için zaman rölesi kullanabiklirsin

sayın akkanat iyi hatırlattınız.Çıkışına zaman rölesi bağlayıp 30 san veya 1 dakikaya ayarlarsanız,zırıltı eşliğinde çay içmekten kurtulursunuz

TEKNOLOJİ BU KADAR İLERLEMİŞKEN VE DE BİR ÇOK ALTERNATİF VARKEN:yapılan önerilere şaşırıyorum.arkadaşlar çok basit kullanımı olan ve ben elektrikçiyim diyen herkesin yapabileceği siemens ve benzeri markaların(omron-telemekanik-delta-v.s.) çok ucuz vede küçük logo tabir edilen cihazları var en az sekiz giriş ve 4 çıkışlı bu cihazlarla değil zili çaldırmak oynatırsınız bile.365 gün 24 saat her gün için ayrı ayarlama 10 kasım lar da otm.çalma gibi .basit vede çok fonksiyonlu.üzerinde küçük bir ekranı olanlarıda var.oradan devreyi yapıp takip edebilirsiniz.en basit bilgi alma yeri malzemelerin siteleridir.bu forumunda PLC bölümüne girerseniz daha iyi bilgilenirsiniz..saygılar............

Sayın memati 70;
Siz sanırım özel sektörde çalışmıyorsunuz.Ya da çok büyük bir holdingte çalışıyorsunuz.Arkadaşımız diyor ki,şu anda meydancı zil butonuna basıyor.İleride BELKİ otomatik sisteme geçerler.
Özel sektörde bunun anlamı şudur;bizim patron doğru dürüst bir şey almak istemiyor,her şeye gelince para buluyor,150 milyarlık jeepe biniyor ama,bize bir zaman saati almıyor :)
Demişler ki küçük bir işletmeyiz,öyle çok para veremiyorlar her şeye.Sizin ucuz dediğiniz logo o kadar da ucuz bir şey değil.İşletmelerde 20 ytl lik malzemenin hesabı sorulur.Sırf onu 50 tyeni kuruş daha ucuza almak için,satınalma görevlileri,satınalma departmanları vardır.zile 100 ytl ver,otomatik kapı yaptır,onu al bunu al derken,şu kriz ortamında, bunlar birikiyor ve yekun tutuyor.İşveren de bu yüzden almak istemiyor.
Gelelim olayın ikinci kısmına.Zil günde 3 kere ötecek diye,ben oraya akıllı röle mi bağlayacağım?Bunun için yurt dışına para mı ödemem gerekiyor?Ya da akıllı röleyi yapacam diye kafa patlatan adam ,zil öttürmek için mi uğraşmış bu kadar?Yani kaynakların verimli ve optimum kullanılması diye de bir olay var.
İşin aslı şu ki,zil çalmak için grasslin zaman saati bile çok lüks.Elimizde olanları değerlendirdik.Keşke becerebilsem de,kendim bir şema çizip yollayabilsem arkadaşa.

Sayın m-usta-fa çok haklı biz en hesaplı yöntemleri önermeye çalışıyoruz
sayın sedat bey için bu işin en ekonomik yöntemi 5-10 YTL ye bir zaman saati almak ve zaman rölesi yerinede çıkma bir merdiven otomatiği kullanmak (senserlü lambalar çıkınca merdiven otomatikleri atıl duruma geldi) şahsi görüşüm

selam
sayın akkanat ustam.Merdiven otomatiğiyle zil nasıl kumanda edilecek.Bizdeki merdiven otomatiklerini değerlendireyim.

sayın m-usta-fa
iş yerindeki çalan zil muhtemelen 220 volttur
zaman saatinin çıkışına merdiven otomatiğinin buton ucunu bağlarsanız lamba ucunada zili potansiyometreden zamanı ayarlarsanız sistem çalışır yanlışım varsa düzeltin lütfen

:)
Ben iyice yaşlandım ya.En sağlamı ben 5-10 gün foruma girmeyeyim.
Çok haklısınız.Ben zaman saati yerine merdiven otomatiği bağlamaktan bahsediyorsunuz anladım.Allah Allah diyorum,acaba ek bir devre ile zaman saati olarak kullanılabiliyor mu?
Psikologların takıldığı bir forum bulmalıyım :)
selametle

Forum istatistikleri

Konular
129,330
Kullanıcılar
451,789
Son üye
mwwto

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri