Çok Sekonderli Trafolarda doğrultma

merhaba arkadaşlar elimde çift sekonderli bir trafonun doğrultma devresi var. ben 3 sekonderli bir trafonun sekonderine diyotlar ekleyerek nasıl doğrultma yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. çift sekonderli trafonun doğrultma devresi aşağıda

Sheekil1h.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sorunu tam anlayamadım ama Şimdi öncelikle 3 ucun hangileri kullancaksan onları belirleyip ona göre 2 sekonderli gibi doğrıltma yapabilirsin bide yolladığın devre şeması biraz ilginç aynı işlevi yapan çok daha değişik devreler var zaten ordada iki uç kullanılmış sen nerde kullancaksan yaz çok daha geniş kapsamlı yardımcı olmaya çalışyım (hangi tip devrede nasıl giriş lazım v.s v.s)

arkadasım bende sorunu gorkem arkadas gıbı anlayamadım .ekledıgın resımdekı gıbı trafonun tam ozellıklerını anlatırsan vede elde etmek ıstedıgım gerılımlerı ve almak ıstedıgın akımı yazarsan sana yardımcı olmaya calısırım

şimdi arkadaşlar bizim bir tane 350 kVA gücünde Panel radyatörleri AC ile kaynak yapan bir trafomuz var bu trafonun çıkışında 3 tane ayrı ayrı sekonder var ve bu sekonder sargılarının alt uçları birleşik bir halde ve alt elektroda bağlı - uç. Üst uçlarıda birleştirilmiş ve ve üst elektroda bağlı + uç bende böyle bir trafonun sekonderine diyotlar ekleyerek trafonun DC ile kaynak yaptırmak istiyorum böyle bir şey olurmu olursa nasıl olur arkadaşlar dvre şemasını çizdim kendim bir şey yaptım tarayıcıdan çıkarınca sizede göstereceğim yardımcı olursanız çok sevinirim

DC ile kaynak yapmak konusunda kesinlikle haklısınız.
Bende tam anlamadım ama 3 sekonder dediğiniz sanırım 3 fazlı bir trafonun çıkışı ve bu çıkışlarda 3 fazlı tam yada yarım dalga doğrultma yapılarak + ve - olarak çıkışlar ayni barada birleştirilmiş. Olması gerektiği gibi.
Eğer 3 fazlı doğrultmaç devresi istiyorsanız çizer göndeririz ama 350 kw için en az 3000 amper diyotlar gerekir diye düşünüyorum. Daha küçük diyotları ne kadar paralel bağlarsanız bağlayın ne kadar soğutursanız soğutun kısa sürede yanarlar.

devre semasını gonderırsenız yardımcı olabılırım.ama benım anlattıgınızdan anladıgım sudur.akım kapasıtesını artırmak ıcın trafoarın sekonderlerı paralel baglanmıs vede daha dar bır alandan daha fazla akım alınmaya calısılmıstır.sımdı sız burada dogrulma yapacaksanız vede akımıda ayarlamakta gerekıyorsa cıkısta trıstor kullanmanız bana gore dıyot kullanmaktan daha ıyıdır.cunku yuksek akımlı trıstorler bu ıs ıcın daha uygun dusecektır dıye dusunuyorum.

tara00gg02.jpg

Arkadaşlar buradan devre şemasını indirebilirsiniz . 1.şekil şu anda bizim kaynak makinalarında kullandığımız trafo diyotların bağlı olduğu yerde bir tane bara var onunda resmini göndereceğim. trafonun o baraya 600V 8470A değerinde disk şeklinde silikon diyotlar bağlı 2. şekil benim çıkışına 350 KVA büyüklüğünde AC ile kaynak yapan trafonun devre şeması + ya üst elektrot - ye alt elektrot bağlı ve çıkışında 3 tane ayrı ayrı şekonder var. 3.şekil ise benim bu trafonun çıkışına diyot ekleyerek yapmak istediğim şekil. böyle bir şey olurmu arkadaşlar.bunu başka bir şekilde de yapabilirmiyim. dikkat ederseniz girişlerde 2 fazlı

elektronik67 ' Alıntı:
tara00gg02.jpg

Arkadaşlar buradan devre şemasını indirebilirsiniz . 1.şekil şu anda bizim kaynak makinalarında kullandığımız trafo diyotların bağlı olduğu yerde bir tane bara var onunda resmini göndereceğim. trafonun o baraya 600V 8470A değerinde disk şeklinde silikon diyotlar bağlı 2. şekil benim çıkışına 350 KVA büyüklüğünde AC ile kaynak yapan trafonun devre şeması + ya üst elektrot - ye alt elektrot bağlı ve çıkışında 3 tane ayrı ayrı şekonder var. 3.şekil ise benim bu trafonun çıkışına diyot ekleyerek yapmak istediğim şekil. böyle bir şey olurmu arkadaşlar.bunu başka bir şekilde de yapabilirmiyim. dikkat ederseniz girişlerde 2 fazlı
sımdı bu semaları ınceledıkten sonra senın semanın yanı dıyotlu olan dogru fakat burada mumkunse trıstor kullanırsan akım kontrolude yapabılırsın dıye dusunuyorum
devreyı deneyebılırsın

evet r fazında tristörde birbirine zıt yönde ve birbirine paralel tristörler de
var

Arkadaşım sinüs eğrisi olarak olaya bir daha bakalım istersen:
Orjinal devrede (üstteki çizim) - uç orta noktadan alınmış + uç 2 farklı çıkıştan. Bu durumda ortaya göre sinüs ploariteleri faklı yani 1 tanesi + tepe noktasında iken diğeri - tepe noktasında. Şekildeki gibi diyot bağlandığında ise ilk 180 derecede üst sargının altenansını 2 180 derecede alt sargının alternansını geçiriyor. Sonuç olarak tam dalga doğrultma yapıyor. Voltaj ise kabaca 1 sargı voltajı kadardır. (ince hesaplara girmiyorum)
Uygulamak istediğiniz 3 şekilde 3 sargıdan alttaki 2 tanesini doğru polaritede paralalel bağlamışsınız buna diyot bağlamışsınız + barada bu paralel sargıların yarım alternansını doğrultmuşsunuz + baraya buradan yarım dalga doğrultulmuş gerilim gelir voltaj da sargı voltajlarının yarısı kadardır. Daha sonra üst sargının da doğru polaritedeki uçlarından 1 taneini diğer uçlara paralel bağlayarak - uca ilave etmişsiniz diğer ucuda yine diyot üzerinden + barya eklemişsiniz. Kişisel görüşüm bu size özel bir avantaj sağlamaz çünki bu sargıda da oluşacak gerilimin alternansı diğer 2 sargıda oluşan gerilimin alternansı ile aynı formdadır. En iyi ihtimal ile yarım dalga doğrultmaca bu alternansta eklenerek gücü arttırır fakat voltaj gene yarı votajdır. Çıkış gene yarım dalgadır.
Diğer bir ihtimal de (kötü ihtimal) farklı güçlerdeki gerilim kaynaklarının paralalel bağlanması durumanda gerilim düşümlerinden dolayı oluşan voltaj faklarının kaynak gerilimlerini farklı duruma getirip yüksek voltajlı kaynağın düşük kalan kaynak üzerinden akım geçirmeye çalışarak devreye zarar vermesi ihtimalidir.
Bahsettiğimiz trafonun tek nüve üzerine sarılmış çıkış sargıları olduğunu varsayarak bunları yazdım. Fiziksel olarak farklı nüve yapıları ve elektriksel bazı metodlar ile farklı çıkışlar oluşturulabiliyor. Döyle bir durum varsa konu değişir. Bunlar benim görüşlerim diğer arkadaşların da yorumlarını okuyup tekrar düşünürüz (zamanım yok çizim yapamıyorum)

Forum istatistikleri

Konular
128,887
Kullanıcılar
451,031
Son üye
selim0112

Yeni konular

Geri