Öğrenciyim...

Mezaristan

Üye
S.a,
Meslek lisesi elektrik çıkışlı olup elektrik teknikeri mezunuyum. Şuanda da DGS ile geçiş yaparak elektrik elektronik müh. okuyorum. Mesleğimi seviyorum. Elektrik elektronik adına yapılan çalışmaları görünce mesleğime olan ilgim dahada artıyor.
Mühendislikte ilk senem bitmek üzere bu konuda neler tavsiye edersiniz?
3.sınıfta elektrik veya elektronik diye bölüm seçiyoruz. Bu konuda da hangi bölümü tavsiye edersiniz. Bana göre elektronik daha zevkli ama dgs ile geçiş yapıp ve meslek çıkışlı olduğum için mezun olamam diye :) elektrik seçeyim diyorum. Gerçi lys ile gelenlerde epey zorlanıyor. Herhalde bölümden kaynaklanan bir şey. neyse...
?

Elektriğin amelelik devri artık geçen yüzyılda kaldı ; artık ne şakır şukur kontaktörlü devreler ; ne de rotoru sargılı ASM ler ve dirençleri var piyasada. PLC ve inverterler ve bu cihazların haberleşmeleri konusunda sen daha işe yeni başlayacakken kendini deli gibi eğit derim ; tabi ki PLC nin girişine iki dijital input bağlayıp basit bir program yazmayı herkes biliyor ama kalkıp analog bir işlemciyi analog modüle bağlayıp program yazmak ; bir master PLC ye bir sürü SLAVE PLC bağlayıp bunları haberleştirmek bizim gibi sonradan bu işi öğrenenleri acayip kasıyor ; öğrenmek lazım bu mevzuları ; iyi ekmek var bu işlerde bence :)

:)
Bölüm gerçekten zevkli bir bölüm. Bide öyle bir bölüm ki alanı baya geçiş. Benim düşüncem daldan dala atlayıp her birinden yarım bilgi almaktansa tek bir alanda kendini geliştirmek o işin ustası olmak. PLC hakkında hiçbir bilgim yok. Sadece nedir diye bakmıştım.
Şöyle bir durumda var her geçen gün gelişmekte ola bir bölüm. Her seferinde üzerine yeni bir şeyler daha ekleniyor. Biz diyot kondansatör v.s nedir ne işe yarar diye anlamaya çalışırken adamlar işi artık eğlence sırf zevkine olsun diye uğraşıyor yeni yeni şeyler çıkarıyor. Burda da temeli atarken üst katlarada bakmak lazım :) ki yetişebilesin.

Doğru düşünüyorsun ; herşeyden anlayan elektrik mühendisi yerine bir konuda uzman elektrik mühendisi olmak senin kariyerin açısından daha hayırlı olur bence.Doktorluğu parça pinçik bin bölüme ayıran zihniyet bizim işimizde en az onlar kadar zor bir anlayabilse iş daha kolay olacak.

S.a,
Meslek lisesi elektrik çıkışlı olup elektrik teknikeri mezunuyum. Şuanda da DGS ile geçiş yaparak elektrik elektronik müh. okuyorum. Mesleğimi seviyorum. Elektrik elektronik adına yapılan çalışmaları görünce mesleğime olan ilgim dahada artıyor.
3.sınıfta elektrik veya elektronik diye bölüm seçiyoruz. Bu konuda da hangi bölümü tavsiye edersiniz. Bana göre elektronik daha zevkli ama dgs ile geçiş yapıp ve meslek çıkışlı olduğum için mezun olamam diye :) elektrik seçeyim diyorum. Gerçi lys ile gelenlerde epey zorlanıyor. Herhalde bölümden kaynaklanan bir şey. neyse...
?

Merhaba.Elektrik kanunlarını,prensiplerini,ilkelerini tam öğrendiyseniz elektroniğe tam geçiş yapmak,anlamak ve bu temelin üzerine bina inşa etmek sizin için çok daha kolay olacaktır.Bu nedenle elektriği tam öğrenemeden de elektroniğe geçerek elektrik prensiplerini,elektrik kanunlarını elektronik bilimi üzerine uygulamanız,bütünleştirmeniz daha güç olur.

Bu nedenle öncelikle elektriği tam öğrenin,elektronik devrelerin çalışması da elektrik devrelerinin ayni prensiple,ayni kanunla,daha küçük (Kompakt) şekilde bir arada çalışmasıdır,çok fazla farklı da değildir.Çok farklı olsaydı eğer,elektrik-elektronik müh.liği şeklinde birleşmiş bir mühendislik dalı da yaygınlaşıp okutulmazdı,ikisi prensip olarak çok farklı olsaydı ayrı ayrı okutulurdu mutlaka.Çünkü teknolojinin ilerlemesi sayesinde aralarındaki bu sınırlar çok azalmış ve biri diğerinin sınırları içerisine tam olarak da girebilmiştir.Birini diğerinden çok ayrı düşünmemek de,yaşadığımız bu çağda olmazsa olmazlardan biri olabilmektedir.

Günümüzde PLC (Programlanabilir lojik kontrol) konusu da son derecede önemlidir,her yerde yaygındır,uygulaması çoğalmıştır.Bu nedenle sizin de bunu mutlaka öğrenmeniz gerekir.Elektronik bölümünü,eğer elektrik temelinize tam olarak güveniyorsanız,belirli bir seviyedeyim,bunu seçersem bu temelin üzerine elektroniği inşa edip bir kat daha çıkabilirim diyorsanız eğer,rahatça seçebilmeniz de mümkün olacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bilgilendirdiğiniz için çok sağolun. Teşekkürler.

S.a,
?

Elektronik bölümü dersleri daha zordur. Elektrik bölümü matematik açıdan bakarsan daha kolaydır, ama uygulamaya yönelik daha çok bilgiye ihtiyaç vardır.

yazılan cevapları hiç okumadan kendi yorumumu yapıyorum değerli kardeşim. öncelikle 3 yıldır Bakım onarım mühendisi olarak çalıştığımı ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. mezunu olduğumu belirtmek isterim. zamanında abilerimi ablalarımı hocalarımı dinlemeyip pişman olduğum ve kendimce doğru olan fakat yanlışlığını meslek hayatına atıldıktan sonra gördüğüm birkaç şeyden bahsedeyim müsadenle. ilk olarak PLC konusunu ele alalım. öğrenciliğimde en severek, ilgi duyarak, bir saat devamsızlık yapmadan derslerini takip ettiğim konuydu PLC. evet hala ilgiliyim hala o alanda uzmanlaşmak istiyorum ancak bu alanda uzmanlaşmış isim yapmış uygun fiyatlara bu işi yapan kısacası sektörü çoktan ele geçirmiş bir çok firma var. ben düz lise mezunu PLC yazılım firması SAHİBİ olan adam biliyorum. geçtim. gelelim elektrik işine. elektrik işinde şu şekilde güzel fırsatlar yakalayabilirsin. ya bazı belgeleri alarak kendini yetkilendirerek dışardan hizmet verebilirsin ya da inşaatlarda elektrik şantiye şefi olarak güzel paralara (ama gece gündüz h.sonu olmadan) çalışabilirsin. son olarak benim keşke dediğim hocalarımı zamanında dinlemediğim konuya geliyorum. NETWORK uzmanlığı ya da YAZILIMCILIK. Cisco setifikası diye bi olay var. network communications dersi aldığım süreçte hocamız ki saolsun çok değerli bir insandır, bize Cisco sertifika sınavlarında çıkan sorulardan vizeler finaller uygulamıştı. ve bize de dedi ki bu sertifikanın seviyeleri var bu dersi geçtiyseniz ilk seviye sertifikayı rahatlıkla alırsınız ki buna sahip Türkiyede sadece 5-10 bin insan var. eğer biraz daha çalışıp yönelip en üst seviye sertifikayı alırsanız daha mezun olmadan size operatör firmalaraından network firmalarından korkunç maaşlarla teklifler yağmaya başlar. ancak o dönem benim son dönemim olduğu için mezuniyet askerlik derdine düşüp bunu kulak ardı ettiğim için yönelemedim. kariyer.net ilanlarına bakıyorum şimdi ve keşke diyorum. diğer revaçta olan sektör ise yazılım sektörü. iş ilanı dolu ancak işe alacak adam bulamıyorlar çünkü yok. .NET ASP HTML JAVA C++ ne olursa olsun bir programlama dilini ana dilin gibi bilirsen yine havada kapılırsın. Böyle yani müstakbel meslektaşım. benden tecrübe ve gözlem aktarması senden tercih etmesi. umarım faydalı olabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri