Örnek Otomatik Kumanda Projeleri

Arkadaşlar Merhaba;

Uzun süredir yazamıyorum... Bir arkadaş özelden "Kumanda senaryosu verebilir misiniz E-Planda alıştırma yapayım" diye mesaj atmış. Bu vesile ile şu anda uğraştığım işin projesini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yapılacak işten bahsedeyim: Odun Talaşı kurutma işlemi. "Mevcut Talaş Besleme Sistemi" yazılan yerden Aspiratör ile alınacak talaş Yanma odasından gelen sıcak hava ile Döner Tamburda kurutularak (Nemi istenilen seviyeye indirilip" kuru talaş silosuna gönderilecek... Toplam 11 Adet motordan oluşan bu sistemin (1 motor ihtiyaç olur ise bağlanacak) öncelikle akış şemasını çizdim. Sonra Güç devresini.

Bu çizimleri yayınlıyorum isteyen biraz kumanda çalışsın. Ben de bir süre sonra (fırsat oldukça) kumanda devresini de göndereceğim. Sistemin doğru çalışabilmesi için AK1 olarak adlandırdığım "Ayar Klapesinin" TC3 olarak adlandırdığım "Tambur Çıkış Sıcaklığından" aldığı sinyal ile klape motorunu "YÜZER KONTAK, ORANSAL" bir şekilde çalıştırması gerekiyor. Sıcaklık ihtiyacı oldukça klape kapanacak yanma odasında oluşan sıcak hava daha çok emilerek kurutma artacak. Sıcaklık ihtiyacı azaldıkça klape açılacak atmosferden soğuk hava emilecek kurutma azalacaktır. Yanma odasına hava basan yanma havası aspiratörüne de hız kontrol koydum ancak bu sekonder havadır. Asıl işi klape yapacaktır. (Kazana mal girişi ayarlı değil kepçe ile kabuk atacağız). Sıcaklık ihtiyacı kurutulacak talaşın giriş nemine ve miktarına göre değişecektir. Etüv ile çıkan talaşın nemini ölçüp bir ayar tuttururuz çok olmadı çıkışa bir nem ölçer koyarız...

Not: Sistem daha devreye alınmadı ben de üzerinde çalışıyorum. Bizim "Besleme Çarkı" dediğimiz elemanlar piyasada "Hava Kilidi" diye bilinir...
Sorulara cevap veremezsem kusura bakmayın, aşırı yoğunluk var...

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam bana soru çözümünde yardımcı olur musunuz projem de var aslında

Merhaba köprü vinç uygulaması yapıyorum herhangi bir buton basılı iken başka bir komut çalışmamalı
yani sağa giderken kanca inmemeli bunu en basit nasıl çözebilirim

Merhaba köprü vinç uygulaması yapıyorum herhangi bir buton basılı iken başka bir komut çalışmamalı
yani sağa giderken kanca inmemeli bunu en basit nasıl çözebilirim
Elektriksel kitleme konusunu araştırın
Yukarı kontaktör ün A1 i aşağı kontaktörün Nc sine girip aşağida tam tersi yaparsanız diyerinin enerjisi kesilmeden çalışmaz

Hangi proglamla çizildi bu

Ustam kolay gelsin. Bende fabrikanın birinde elektrik bakımda çalışıyorum. Kendimi fabrika bünyesinde bulunan otomasyon bölümüne aldırmaya çalışıyorum. Fakat çok fazla eplan tarzı çizim programları bilmemi istiyolar. Sizin kullandığınız programın ismini öğrenebilir miyim acaba?

Paylaşım için teşekkürler. Mobil asansör sisteminde bazı detaylar ve bilgiler çok işime yaradı.

Çok yararlı oldu teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…