çakmaklık voltajını stabil hale getirme

fthkrnflyr

Üye
Merhaba arkadaşlar. Aracım için 6-32v giriş ve 5V 3a çıkış veren hızlı şarj devresi aldım. Çakmaklık voltajı stabil olmadığı 1a-1.5a civarı şarj ediyor. Evde 12v smps ile denediğimde 3a ile şarj ediyor. Sorun araçtaki voltajın stabil olmamasıymış. İlla 12v olmasına gerek yok. Şarj devresi 6-32v arasında çalışıyor. Voltajı 12v zener diyot ile sabitlemeye çalıştım ama araba çalışırken de çalışmazken de sabitlemedi. Bu voltajı nasıl sabitleriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Aracın motoru çalışmazken de mi hızlı şarja geçmiyor? Çalışırken voltaj devire göre oynar!

Anlamadığım için soruyorum:

Araç voltajı dalgalanıyor mu yani?
Aracın motoru çalışmazken de mi hızlı şarja geçmiyor? Çalışırken voltaj devire göre oynar!
Voltaj devre göre oynuyor mu? şarj gerilimi değerleri hariç nasıl bir oynama oluyor voltajlarda? Kaç Volt arasında oynuyor mesela?

Devir yükseldikçe 14.6 volt'a kadar akü gerilimi, daha doğrusu alternatörün ürettiği ve konjektörden doğrultularak çıkan DC gerilim bu seviyelere çıkar. Zaten aksi durumda aküyü şarj edemezdi! Söz konusu cihaz da gerilimi sabit görmeyince kendisini adapte edemiyor olabilir.
Ayrıca şarj edilecek telefon doluya yakınsa da yüksek akımla şarj etmeyebilir.

oynuyor derken, çalışmazken sadece aküden besler çalıştırınca alternatör uyartımı ile şarj voltajına sabitlemesi lazım

bu hızlı şarj devresi patates olmasın? şöyle , link veya resim filan görsek.

Anlamadığım için soruyorum:

Araç voltajı dalgalanıyor mu yani?

Voltaj devre göre oynuyor mu? şarj gerilimi değerleri hariç nasıl bir oynama oluyor voltajlarda? Kaç Volt arasında oynuyor mesela?
ölçü aletinde voltaj dalgalanması araç çalaşırken çok az görünüyor çalışmazken görünmüyor. bu yorumu başka grupta yaptılar. (smps ler çıkış kontrollü olduğu için stabil çıkış verebiliyor demek ki arabadaki voltaj tam regüleli değil) şeklinde yorum yapıldı. 6-32v ile kastı da muhtemelen bu aralıkta ama regüleli voltaj olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,763
Kullanıcılar
450,836
Son üye
mg660

Yeni konular

Geri