çift renkli led

grafitix

Üye
merhaba arkadaşlar yaptığım bir pic uygulamasında 2 renkli led kullanmak istiyorum ama picten sadece her led için sadece 1 çıkış veriyorum yani pic ten sinyal geliyor ise led kırmızı yanacak gelmiyor ise yeşil yanacak ama bunun için röle kullanmak istemiyorum bunun yerine içinde no nc bulunduran yani röle gibi çalışan bir entegre var mı

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bu çok basit bir şekilde yapılabilir. Bir not kapisi işini görecektir. Ledler ortak katotlu ise birinin anoduna not kapısı bagla ve not kapisinin girişiyle diger ledin anoduyla ortakla. Sonra bu ortaklanan ucu picle sur. Pic 1 verirse not kapisinin cıkısı 0 olacagi icin not kapisina bagli olan led yanmayacak ve digeri yanacaktir. Pic 0 verirse bu sefer de Pic'e direk bagli olan led yanmayacak not kapisina bagli led yanacaktir. Kapi ile yapman da sart degil not kapisi gibi calisan bir transistorler de yapabilirsin. Pic cikisi ledleri surmeye yetmezse ikisini de transistorler surersin. Birini pnp digerini npn transistore baglar transistorlerin baselerini ortaklar ve pic'e goturursun. Kolay gelsin

Son düzenleme:
arkadasim ledler icin cikislari cogullayabilirsin .bunun icin picin cikisina 74hc 573 entegresini baglansir vede picin bir cikisi ilede bunu izinlersen senin 16 outputun olacaktir,74hc 573 u incelersen sorunun cevabini kolayca alacaksin

Evet port çoğullamak daha mantıklı. Yada iki ad transistorlede çözersin. Bence portunu çoğulla.

Forum istatistikleri

Konular
129,028
Kullanıcılar
451,287
Son üye
BURAK DURĞUN

Yeni konular

Geri