İkinci ev yapımı spindle projem.

Suat bey Gokhan peker abimiz rulmanin pozisyonu icin dogru soylemekte. Ve bu pozisyon cok onemli basima gelen seyi iletmek isterim. benim proje icin skf 7208 begap bep degil skf rulman aradim buldum 25 usd dediler gittim rulmanin amblaji bi tuhaf şüphelendim almadim SKF merkezini aradim fiyat sordum liste fiyati 105 euro indirimli fiyati 52 euro nasil oluyo dersin kopya orjinal degil orjinal olandan siparis verdim 2 gun sonra bendeydi.. aldigim bayi sag olsun montaj ve yaglama icin merkez skf dan bir arkadasin bilgilerini verdi kontak kurdum dokuman gonderdi dokumanda yaglama ve pozisyon bilgisi mevcuttu. Bu tip bi iste kesinlikle manuallerle hareket etmek lazim derim amator veya hobi olarak dahi olsa yapilan isler icinde ayni hassasiyeti gostermek lazim..

Son düzenleme:
Bir sey daha fark ettim sizdirmazlik icin yag kecesi donmeye karsi ne kadar dayanikli olsada isi bu degil bunun icin viton kullanmak lazim eger 6000 7000 devir ustuyle kesinlikle cift yanakli ve teflon olmali. ...

kesici kisma yakin olan ok arkada kalan ders donmesi lazim.. mesaja cevap verirken kontrol edip yazdim Yanlis olmamasi icin bana gonderilen ornege bakarak cevapladim ( bol keseden sallanmamis bil bilgidir:) ) gokhan peker abide kontrol ederse sevinirim...

Model yanlış anlaşılmış olabilir. Aşağıdakilere göre tekrar yorumlarsanız memnun olurum.

Üstteki tek rulmanın hemen altında bir dalgalı yay var. Rulmanın hemen üstünde de bir burç var. Burcu sıkmadan önce mengeneyle alttan ve üstten baskı oluşturuyorum. Böylece dalgalı yay içe doğru eziliyor ve burç aşağıya kayıyor. Sistem sıkılmış oluyor yani. Tam bu noktada burcu sıkıyorum. Sıktıktan sonra dalgalı yayın gerilimi tüm şaft ve rulmanları yukarıya doğru itiyor. Rulmanlarda ve pens tutucusunda hiç bir zaman boşluk olmayacak yani.

Gelelim angular contact (kısaca AC diyelim) rulmanlarına (birisi bunun Türkçe karşılığını söylerse sevinirim). Aşağıda çift sıralı bir AC rulmanı var. Senin tezini doğruluyor. Yani ben iki tane tekli rulmanlardan bir tanesini ters çevirdiğimde aynısı oluyor. Bunu yabancı bir mühendis arkadaşımdan daha duymuştum ama mantıken yükün bir tanesine değil de ikisine birden binmesi için ikisini de aynı hizada takmıştım.

double-row-angular-contact-ball-bearings-fag-jpg.19232

spindle_new3-jpg.19231

Ekli dosyalar

• spindle_new3.JPG
    spindle_new3.JPG
    95.8 KB · Görüntüleme: 204
  • Double-Row-Angular-Contact-Ball-Bearings-FAG.jpg
    Double-Row-Angular-Contact-Ball-Bearings-FAG.jpg
    24.4 KB · Görüntüleme: 198
Suat bey Gokhan peker abimiz cok rulamn pozisyonu icin dogru soylemekte. Ve cok onmeli basima gelen seyi iletmek isterim. benim proje icin skf 7208 begap bep degil skf rulman aradim buldum 25 usd dediler gittim rulmanin amblaji bi tuhaf supelendim almadim SKF merkezini aradim fiyat sordum liste fiyati 105 euro indirimli fiyati 52 euro nasil oluyo dersin kopya orjinal degil siparis verdim 2 gun sonra bendeydi.. aldigim bayi sag olsun montaj ve yaglama icin merkez skf dan bir arkadasin bilgilerini verdim gonderdi dokumanda yaglama pozisyon bilgisi mevcuttu. Bu tip bi iste kesinlikle manuallerle hareket ermek lazim derim amator veya hobi olarak dahi yapila isler icinde ayni hassasiyeti gostermek lazim..
begap, bep b vs. Bu modeller arasındaki farkları bilmiyorum. Biraz araştırmam lazım.

Bu arada 7208 pahalıymış hakikaten.

Suat bey kardesim insallah yazdiklarimla bilmislik gibi olmuyordur.. oyle anlasilmasini istemem, benden cok daha bilgili abilerimiz var kazim bey abi gokhan bey abi mehmet bey antayadan ahmet gibi... oncelikle modelle ilgili bi sorun yok alttaki sirtli diye tabir ettigimiz rulmanin amaci yanal yuklere dayanmak.... paso verildiginde yanal yukler kesme ucu ve buna bagli rulman ve rulman duvarlarina bir kuvvet uygulamakta..bir cok arkadasimiz yerli yabanci zaten ustten yukari cektiriyoruz somunla neden bu rulmani kullanalim diyorlar.. Biz ust kisimdan ne kadar iyi kontra yapsakta mesele somunun siki olmasi degil yanal yuku sirtli rulmanin % 40 veya 35 derecelik acili yuzeylere dagitarak uzun sureli calismasini ve gerekli gorevi yerine getirmesini sagliyo...72 serisi rulman sabit donmede donen mil uzerinde yanal yuk varsa kacinilmaz kullanmak zorundasi. bu konunun ilerledigi nokta otomotiv sektoru teker poryalaridir. Bir konuda rulmanin somunla cektirilmesi kadar, rulman mil uzerine capa 0.02 mm buyultulerek delikte de ise 0.02 mm kuculterek rulmani 45 ile 50 derece isitarak yerlestirmek lazim cakmak cok yanlis ama bir cok kisi yapiyor :))) bir bilgi istanbul tuzlada serbest bolgede spinner alman cnc tezgah firmasi uretim yapmakta cnc torna fabrikasini bu yil basinda gezdigimizde, rulman montaji olan yerin ayri bir bolum oldugu ve sicakligi 24 saat surekli olarak 22.5 derece gibi bir degerde tutulmasi ve rulmanlarin depolandigi yerlerinde farkli yerlerler oldugunu gorduk ozellikle cnc torna ayna rulmanlari cok ozen gosteriyorlardi. Spindellarin tum rulmanlarini islemleride burda yapilmaktaydi ikinci bir konu yay bir spindle da cikan isin hassasiyeti nedeniyle sikistirma yayla yapilmamali diye dusunuyorum profesyonel hic bir spindelda gormedim. Ben olsam uygulamam (bayrampasada spindel tamir edenlerde de gormedim ama sorabilirim) tabi bu benim yorumum sen istediuii yapmakta ozgursun. Bunun yerine yukariya 62 serisi kaliteli bir rulman ve ust kisma somun ile sıkıp , somun uzerine setiskur yapilabilir...bu sekilde 12500 devirleri gorursun.. ayrica 75 85 derecelere kadar cok rahat calisir, makina saati devir tutmak cok onemli bir spilden calisma saati birde makina calisma saati bu sekilde yaglama zamanlari takip edilebilir. Senin sisteminde sirtli rulmanlari yaglama yapilacak delik goremedim bunu eklemek lazim ve en alta viton koymak lazim..buarada viton 10 ila 20 tl civari iken teflonlarinda fiyat ciddi ciddi ucmakta...
Musait animda bende bi cizim eklerim..
Yazdiklarimi mobil bir cihazdan yazdigim icin eksiklik ve yazim hatasi oluyor cok pardon

Son düzenleme:
Viton dediğiniz aşağıdaki ise benim keçe dediğim de bu. Aynı şeyden bahsediyormuşuz.

Tipleri ayni ama ozellikleri farkli bence bu tip islerde sekle degilde nitelige bakmak lazim

Hangi nitelikleri aramalıyım? Benim kullandığım şafta değen kısımda 2 tane yanak var.

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri