İndüksiyon Isıtma Sürücü Devresi

allah aşkına şu üstat sıfatını lütfen kullanma,bende senin gibi geçim derdiyle uğraşan bir elektrikçiyim.indüksiyon konusuna meraklısın seni burda ısıttığın civatanın fotolarıyla görmek isteriz.amatörde olsa bir şeyler yapsan ve bizlerle paylaşsan iyi olur.

110 volt gerilimde devrenden yaklaşık 500 amper akım dolaşır buda istediğin ısıtma için az.ancak civata hafif pembeleşir.en az 1500 amper olmalı.ayrıca q faktörü diye bir şey var.ac devre özelliği onada dikkat etmen lazım.

Bu arkadaşlar bu alanda yardımcı olurlar,
indüksiyon uygulamalı birçok ürünleri mevcut,

MEGA Mühendislik-Otomasyon-Elektrik-Elektronik

dostum amatör ruha gölge düşürme lütfen bizde link vermeyi biliyoruz
çok önemli bir şey yapmış edasıyla davranmamanın lüzumu yok
bu başlıkta önemli olan amatör biçimde civata ısıtmaktır.
yoksa bizde biliyoruz firma linki vermeyi
konuya senin bir katkın olsun lütfen

konuyu siz açmadığınız için bu cevabım size değil zaten siz niye üzerinize alındınız , burada önemli olan yardımlaşmadır, sizin üslübunuz uygun değil ( [COLOR="Red"]çok önemli bir şey yapmış edasıyla davranmamanın lüzumu yok[/COLOR]),,,

arkadaşım o zaman ben şöyle cevap vereyim forum açılırken türkiyenin en büyük mesleki gelişim platformu yazıyor hiç gördünüzmü bilmem bu konu üzerine ilk araştırmaya başladığımdan beri herkez hazırdan bana indiksiyon ocağı satma çabası içinde fakat ben bu sistemi kullanmak için yapmıyorum mantığı öğrenme çabası içindeyim manyeto,tyildizak,tosun2008 bu arkadaşlar teorikte sıkılmadan benim sıkıcı sorularımı bir aydann fazla süredir cevaplamakta be cevaplarda forumda sonra böyle bir işle uğraşanlara ön ayak olacağını düşünüyorum rusların indiksiyon üzerine 20 nin üzerinde forumu varken paylaşımları yenilir yutulur gibi değil bizler hala bir topik altında bir amatör proje yayınlayamadık bunları göz önünde bulundurursak manyeto arkadaşın verdiği cevap sizi kırmak veya rencide etmek için değildir yinede yardımcı olaya çalıştığınız için teşekkür ederim

http://www.offtop.ru/gauss2k/v7_625902_all_.php?of991=960f6105201e4ea066466bf5da37e0c5 sitesinden alıntıdır

sürücü ve tank devresi

4046 entegresini 11 nolu bacağını18kohm 12 nolu bacağındaki direncin değerinide 39kohm olarak aldım bunuda diğer devrelerdek örnekledim aynı mantıkla 80khz şemalar vardı bizim şemamızda frekans dörde bölünmüş sadece geri besleme 20khz ye adapte edilmiş ben şemaları bu şekilde yorumladım

gelelelim tank devresine frekansımız 20khz tank devresinde 20khzye uygun kombinasyonu yakalamak için nedendir bilmiyorum çoğunluk iş bobinlerini 1,5uh almış bende geleneği bozmayıp f=1/2pi.kökl.c den yola çıkarak 42.3uf gibi bir kondansatör değeri hesapladım doğruluğu tartışılır bunu q faktörü falan deyip 40ufye çekmeyi düşünüyorum internette bulduğum güvenilirliği tartışılır bobin hesaplama programına göre 8tur bobin iç çapı 50mm bobin uzunluğu 91mm tel çapı 6mm sarınca 1,5uh çıkıyor bunu borudan veya dolu bakır tel ile sarmam arasındaki fark nedir hangisi daha doğru sonuç verir farklı tank devresi önerileriniz varsa tartışıp doğruluğuna inandığımız üzerine yoğunlaşayım diyorum

http://www.offtop.ru/gauss2k/v7_625902_all_.php?of991=960f6105201e4ea066466bf5da37e0c5 sitesinden alıntıdır

besleme devresi

bu şemadaki oto trafoları ile geriilimi düşürmek bana pek mantıklı gelmedi bu trafolar Şebeke ile bobin arası hiçbir izalasyon sağlamıyor düşünün ki testler esnasında kendimi topraktan izole ettim simetrik 220v var yani 440v dc ile çarpıldığımı düşünmek bile istemiyorum birde choke yazan trafo espirisini anlamış değilim bu simetrik 220v elde etmek için alternatif bir öneriniz varmı

arkadaşlar çok soru sordum ama kusura bakmayın soruları mümkün olduğunca forumda sormaya çalışıyorum amatör bir çalışma iyi veya kötü sonucu görene kadar paylaşımlara buradan devam edeceğim şu an geldiğim aşama o sürücü ve osc katı malzemelerini siparişini verdim igbt siparişini verdim tank kodaansatörlerini daha almadım sebep daha tam anlamıyla değerlerin doğruluğundan emin değilim bobinide endüktans metresi olan bir arkadaş bulduğum gibi saracağım bulamazsam programın veriilerine güvenmek zorunda kalacağım alternatif bir şema bulamzsam besleme için oto trafoları sardıracağım birde şu choke yazanı çözmem gerekecek bu ben bu konu için biraz fazla amatör kaldım ama bulabildiğim kaynaklar ve elektro teknik bilgim bu kadar bobinlere boş boş bakıyorum hiç bir bilgim yok

Vermiş olduğunuz web sayfasında Konuyla ilgili herhangi bir bilgiye rastlayamadım.

hocam malesef bende raastlayamadım hanii müşterilerden talep gelse zaten alıp satabileceğim firma çocuk oyuncağı buraya bir konu açarım indiksiyon ocağı alımı diye en az 10 firma bir gecede iletişime gecer benim üzüldüğüm konu burası mesleki gelişim sitesiydi şu an bu konuda sadece dört kişi bişileri yorumluyor eleştirip analiz ediyoruz tabiki çapımız kadar sadece bu gün açılan ödev isteklerine bile cvp daha fazladır ben bu konuyu açalı günler geçti allah aşkına bu forumda hiçmi elektrik elektronik mühendisi yokkimseden hazır şema gibide bişi istemiyorum bulduklarımı teyid etmek için burada paylaşıyorum ama bu tipşeylere ilgi yok bitmiş baştan sona forumda ilerlemeleri paylaşılan alın legal hobi cnc bir tane gösterin veya basit bir indiksyon olayı en azından sinyalleri incelemek için yapılabilecek bişi yok piclerle ilgili paylaşımlar yerinde bile saymıyor resmen geri gidiyor neden hata bende hatam ne adam gitmiş dört yıl mühendislk okumuş sana neden gate trafosu nasıl sarılır anlatsın burada sormak hata bu gece 03 civarı bir öğrenci sorumlu olduğu sınav için bir konu açmış sorulardan birisi kontaktörün bobin sembolü ben bu soruyu o saatte görmeme rağmen forumda haklarını savunan elektrik öğretmenlerinin cevap vereceğini düşünerek saat 15 kadar cvp vermedim şu an 1044 kişi online 146 kayıtlı kullanıcı hadi pazar gündüz saati kadir gecesi ramazan oruçluyuz 1 tane teknik öğretmen görmedimi bu konuyu gördü zamanıyla öğretmen olan mühendis için sayfalar doldurur yeni yetişen için bir sembol göndermez hepsinden allah razı olsun diyorum forumun basit bir eml mezunu vede bildiğimiz sıradan bir üyesi olaraktan forumun üye sayısına olan katkılarına teşekkürü bir borç biliyorum

arkadaşlar malzemeleri aldım ama bir noktada takıldım iş bobini benim hesabıma göre 1.5uh değerini yakalamak için çap6mm malzemeden bobin iç çapı 50mm bobin uzunluğu 91mm 8spir sardığımda denk gelmesi lazım fakat bunu boruylamı sarmalayım yoksa dolu bakır tel ilemi

merhaba ilhan_mkp_ilhan
bence öncelikle bir osilaskop şart sinyalleri mutlaka görmen lazım
ayrıca deneme yaparken hemen yüksek gerilimle işe başlama bir varyak bulup düşük gerilimle testlerini yap.ayrıca tank devresi kondansatörleri yüksek akıma dayanmalı birde bobini içi boş bakır boruyla yapmalısın malum gücü arttırınca bobin ısınmaya başlayacak .bobini soğutman gerek bobin çapı ve spir önemli fakat ilk anda önemli değil.çünkü senin sistem rezonans frekansını otomatik bulan bir sistem. ama ısıtmayı yapacak asıl etken tank akımı.
işlerim müsait olunca sana daha fazla yardımcı olurum.

şimdilik kolay gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…