İtme yaptırmak için özel bir motor var mı?

.. el yapımı mıknatıs..

Bir kaç cm uzaklık... 1-2 kg .... zor yaparsın.
Hatta soruya bakarak yazabilirim ki yapamazsın.
Çünkü bilmiyorsun.
Kibar değilim , lakin , bilmeyene bilmediğini söylemenin başka yolu yok , siyasetçi olsaydım sayın diyerek başlayabilirdim ama değilim.

Magnetik alan şiddeti uzaklığın küpü ile ters orantılıdır !!!

Önerilere kulak ver iş yapacaksan mini pnomatik kullan.
Yok eğlence içinse bildiğin gibi devam et..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hidrolik için gerekenler fazla maliyetli , ancak büyük güçler için göze alınır.
Basınçlı hava temini çok daha kolay ve ucuzdur.
Aynı şekilde pnomatik elemanlarda ucuzdur.

En basitinden bir " motor + somun + vida " da doğrusaldır.
Ya da silecek motorunun kafasına biyel kolu ..

Tabii her halükarda bir selenoid ile ( işe yarasaydı ) kıyaslanacak kadar ucuz değiller.

Lineer motor diye bir şey var. 24 V 600N torku var

Lineer motor ile Selenoid arasında nasıl bir fark var acaba?
Fırçasız motorun çok kutuplu statoru nu düzleyip, rotorun bir kutbunu bıraksak olmaz mı?

Uğraşacak vaktiniz varsa marş motorunun yapısına bakın, marş motoru üzerindeki selenoid hem marş dişlisini volana oturtur hemde elektriksel kontak görevi görür.

Saygılarımla....

Yorum yapan herkese teşekkürler. mail ile bilgi veren roboweb.net sayesinde en uygun çözümün selenoid olduğunu öğrendim. Eskiden amatör elektronilçiydim parça bilgim yeterli olmadığı için bu şekilde ifade etmeye çalıştım.

Motorlar dönme hareketi veriyor. Benimse doğrusal bir itme hareketine ihtiyacım var. Güç verildiğinde milini 1- 2 kg kuvvetle birkaç cmlik mesafeye itecek bir motora ihtiyacım var. Bu şekilde çalışan bir motor var mı?
Aslında istediğim, basit bir elektromıktatıs gibi bir şey. Bobine elektrik verildiğinde (bobinin merkezindeki)demir nüve karşıda duran paleti öekiyor. Nüveye değen paletin hareketi doğrusal olduğu için düz bir itme - çekme işi görür.
Bu işi yapan özel motor var mı?

Var kardeşim Hemde hayallerinin ötesinde 1 Mt kadar 1 iki ton itme kuvveti olanlar bile var ben sana bir kod yazayım
10 Cm hareket boyu
45 kg kaldırma kuvveti belki daha fazla.
24 Vdc ile çalışıyor
kendi içerisinde limit switchleri ve encoderi var. yani sana pozisyonunu bile verebiliyor. :)

TA2P Lineer aktüatör diye internete arattır nereden alacağınıda görürsün. 300 400 tl gibi bir fiyatı var.
ta2p.jpg

Var kardeşim Hemde hayallerinin ötesinde 1 Mt kadar 1 iki ton itme kuvveti olanlar bile var ben sana bir kod yazayım
10 Cm hareket boyu
45 kg kaldırma kuvveti belki daha fazla.
24 Vdc ile çalışıyor
kendi içerisinde limit switchleri ve encoderi var. yani sana pozisyonunu bile verebiliyor. :)

TA2P Lineer aktüatör diye internete arattır nereden alacağınıda görürsün. 300 400 tl gibi bir fiyatı var.
Ekli dosyayı görüntüle 27786
Bilgi için teşekkürler. Benim şimdiki ihtiyacım için böyle bir şeye gerek yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,483
Kullanıcılar
452,050
Son üye
mformehmet

Yeni konular

Geri