Şalter kapalı olduğu halde sayaç ilerliyor

Endekse göre iki katı geldi. Şu an memlekette olduğum için bahsettiğiniz okumaları gidince yapabilirim. Ancak şöyle bir durum var. Ben bu sorun başıma gelince görselde görüldüğü üzere komşuma sayacın sigortasını kapattırdım ve kapatınca sayaç ekranı kapandı. Yazı ve rakamlar görülmüyor. Bu durumda sözünü ettiğiniz okuma nasıl yapılacak?

Sayacın altındaki siğorta , sayaç giriş siğortası olmalı enerji kesilince sayacın ekran kapanmıştır .
Tam hatırlamıyorum otomatik görüntü kapanma özelliği var olabilir .
Sayaç Luna marka mavi yuvarlak butona basıp endex okuması yapılabilir .
Sayacın kablosu bağlı olmasa bile sayaç pilden enerjilenir okunur . ( videodaki gibi )
Sayacın içinde pil vardır siğortadan kesik bile olsa ekranda endex gözükür okunabilir
Sayacın içindeki pili bitse bile sayaç okuyucu okur . ( ekran vermiş olduğunuz foto gibi gözükür )
Sayaç yanıp çipine zarar gelmişse okunmaz , zarar gelmemişse okunur .
Sayaç teste gönderilir .

Sayaç fotoda mühürsüz gözüküyor .
Üst kısımda mühür varmı ? veya sayaç pano iç kısımda sayaç önünde .

Endekse göre iki katı geldi.
Faturası ip ucu verir . endex ve fiyatlandırılması ...
Fatura kullanılan enerjinin bir ay gerisidir .
İki kat gelen fatura .
Kendi adınıza sözleşme yaptınızmı ?
Yapılmamışsanız sayaç sistemde kesik gözüküyor olabilir .

Kullanım gözükürse 2 kat fatura parası gelebilir .

Sonuç .
Gelen fatura içeriği ?
Sayaç testi yapılmalı .

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayacın altındaki siğorta , sayaç giriş siğortası olmalı enerji kesilince sayacın ekran kapanmıştır .
Tam hatırlamıyorum otomatik görüntü kapanma özelliği var olabilir .
Sayaç Luna marka mavi yuvarlak butona basıp endex okuması yapılabilir .
Sayacın kablosu bağlı olmasa bile sayaç pilden enerjilenir okunur . ( videodaki gibi )
Sayacın içinde pil vardır siğortadan kesik bile olsa ekranda endex gözükür okunabilir
Sayacın içindeki pili bitse bile sayaç okuyucu okur . ( ekran vermiş olduğunuz foto gibi gözükür )
Sayaç yanıp çipine zarar gelmişse okunmaz , zarar gelmemişse okunur .
Sayaç teste gönderilir .

Sayaç fotoda mühürsüz gözüküyor .
Üst kısımda mühür varmı ? veya sayaç pano iç kısımda sayaç önünde .

Endekse göre iki katı geldi.
Faturası ip ucu verir . endex ve fiyatlandırılması ...
Fatura kullanılan enerjinin bir ay gerisidir .
İki kat gelen fatura .
Kendi adınıza sözleşme yaptınızmı ?
Yapılmamışsanız sayaç sistemde kesik gözüküyor olabilir .

Kullanım gözükürse 2 kat fatura parası gelebilir .

Sonuç .
Gelen fatura içeriği ?
Sayaç testi yapılmalı .

Sayaç panoları mühürlü biz açamıyoruz. O nedenle mavi tuşa basamıyoruz.

Sayaç kendi üzerime sözleşmesi. İlk ay 115 kwh harcamışız gelen fatura 260 tl ki bunun 70 tl si falan sayaç açma bedeli. İkinci ay boş evde 215 kwh civarı 330 tl geldi.

İşletmeye bildirin, durmu söyleyin tespit için mühürün söküleceğini bildirin ve iyi bir elektrikçi kontrol etsin. Normalde panoda herhangi bir müdahale yapıldığında bildirmeniz halinde işletmeden gelip tekrar mühür yaparlar.

Sayaç panoları mühürlü biz açamıyoruz. O nedenle mavi tuşa basamıyoruz.

Sayaç kendi üzerime sözleşmesi. İlk ay 115 kwh harcamışız gelen fatura 260 tl ki bunun 70 tl si falan sayaç açma bedeli. İkinci ay boş evde 215 kwh civarı 330 tl geldi.

Foto tam baktım sayacın önünde şeffaf plastik var sayaç dediğiniz gibi mavi butona ulaşılamıyor .
Sadece okuyucu tarafından optik port üzerinde okuma yapılabiliyor .
Benim sayaç panosunun önünde şeffaf plastik yok .
Elektrik dağıtım firması için daha iyi ama abone endex takibini yapamıyor .
Sayaç panosu plastik olanlarda gördüm sizin gibi sayacın önü kapalı .
Çözümü mavi buton yerine kalem girecek kadar delik açılmış abone okuma yapabiliyor .
Yasalmı ? derseniz zaten tüm panoların önü tam açık .

Sizin sayaç panonuz mühürlümü alt tarafında sonumu kaybolmuş durumda üst kısım fotoda gözükmüyor mühür varmı ? yoksa zaten sökülecek durumda oluyor .
Yoksa mühürlemesini yaptırın ve alt üst somunlarını tedarik edip taktırın .

Faturaları ( kaç adet ise ) özel bilğileri perdeleyip fotosunu yayınlamanız .
ve sayacınız tam fotosu iki mühürleme yeri fotoda çıksın .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ....

sayaç.png

20240712_112416.jpg

20240712_112531.jpg
sayaç (1).png

Son düzenleme:
Endeks yanlış okunmuşta olabilir.Benim 260 ₺ lik fatura 260000 ₺ olarak gelmişti.;)

Foto tam baktım sayacın önünde şeffaf plastik var sayaç dediğiniz gibi mavi butona ulaşılamıyor .
Sadece okuyucu tarafından optik port üzerinde okuma yapılabiliyor .
Benim sayaç panosunun önünde şeffaf plastik yok .
Elektrik dağıtım firması için daha iyi ama abone endex takibini yapamıyor .
Sayaç panosu plastik olanlarda gördüm sizin gibi sayacın önü kapalı .
Çözümü mavi buton yerine kalem girecek kadar delik açılmış abone okuma yapabiliyor .
Yasalmı ? derseniz zaten tüm panoların önü tam açık .

Sizin sayaç panonuz mühürlümü alt tarafında sonumu kaybolmuş durumda üst kısım fotoda gözükmüyor mühür varmı ? yoksa zaten sökülecek durumda oluyor .
Yoksa mühürlemesini yaptırın ve alt üst somunlarını tedarik edip taktırın .

Faturaları ( kaç adet ise ) özel bilğileri perdeleyip fotosunu yayınlamanız .
ve sayacınız tam fotosu iki mühürleme yeri fotoda çıksın .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ....

Ekli dosyayı görüntüle 108875

Ekli dosyayı görüntüle 108882

Ekli dosyayı görüntüle 108883
Ekli dosyayı görüntüle 108885

Teşekkürler yanıtınız için. Şu an memlekette olduğumdan dediğiniz şeyleri yapamıyorum. Önümüzdeki ay eve dönünce yapabilirim.

Elektrik panosu şu şekilde, 23 numara benim:
sayac.jpg

Üstten mühürlü görünüyor. Bu durumda başkaları tarafından açılamaz diye düşünüyorum. Aşağıdaki somun ise hep mi öyleydi yoksa sonradan mı düştü, ona dikkat etmedim açıkçası.

İlk ay faturası elimde yok ama tüketim değerleri şöyle:
Aktif: 54 kwh - Puant: 26 kwh - Gece: 34 kwh

Ev boş olan ay tüketimi ise şöyle:
Aktif: 90 kwh - Puant: 45 kwh - Gece: 78 kwh. (Sizler kadar elektrik bilgim olmadığı için böyle bir şey nasıl olabiliyor hala anlamadım)

Ev boş ay faturası:
fatura.JPG

4 temmuzdaki son toplam endeks 1224 kwh imiş. 5 temmuzda komşum fotoğraf attı aşağıdaki görselde olduğu gibi 1239 olmuş boş evde. 15 kwh çok aşırı bir rakam.
86178812-fc6f-467a-af5a-a7ccb114d588.JPG

İzninizle şu soruları da sorayım:
1- Ev şalteri zaten kapalı. Bir de ben 15 kwh kullanımı görünce komşuma sayacın şalterini de ayrıyetten indirttim. Bu durumda hala tüketim olmaz değil mi? Yani sayaç ilerlemez?

2- Sayacın önünde koruma olduğundan mavi tuşa basamıyoruz. Peki sayacı test etmek için şöyle yapsak. Ekrandaki değeri okusak sonra şalteri indirsek (ekran kapanıyor haliyle) daha sonra da 15 dk sonra falan şalteri açıp ekran geri gelince tekrar değeri okusak ve aradaki farkı görsek? Fark varsa sayaç bozuk diye mi yorumluyoruz o halde?

3- Benim durumumda sorun yüksek ihtimalle sayaçta mıdır? İnternetten benzer sorunları araştırdığımda sayacında bir sorun tespit edilmediği ve tüketimin normal olduğu yönünde rapor çıkanlar mevcut. Peki böyle bir şey çıkarsa buradan ne anlamalıyız? Sorun başka bir yerde midir? Öyleyse o sorunu nasıl çözeriz, yetkili teknik personeller yardımcı olurlar mı?

4- Sorun sayaçta ise değiştirildiğinde düzelir mi? İlk oturduğum ay sayaç normal beklenen değerleri verirken, sonraki ay nasıl böyle olabiliyor? Sayaç bir anda bozulabiliyor mu böyle?

Not: Bir de şu bilgileri vereyim. Komşumla (kendisi apartman yöneticisi aynı zamanda) bu durum üzerinde konuşurken şundan da bahsetti. Apartman ortak gideri her ay 1000 tl civarındayken bu ay nasıl olduysa 2200 falan gibi fahiş bir rakam gelmiş. Ekstra bir kullanım olmadığını söyledi. O da bu durumu bildirmiş sonuç bekleniyor. Ayrıca başka bir komşuya da 20-30 tl civarı gibi çok düşük bir fatura geldiğini de belirtti. O komşu da böylesi düşük bir değeri tuhaf karşılamış çünkü çok daha fazla tüketim yapıyormuş. O da sanırım bu durumu dağıtım merkezine bildirmiş.

Not 2: Ortak gider sayaç raporu gelmiş. Sayaç normal denmiş. Şimdi benimki de böyle olursa diye canım sıkıldı.

Sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.:)

Son düzenleme:
Teşekkürler yanıtınız için. Şu an memlekette olduğumdan dediğiniz şeyleri yapamıyorum. Önümüzdeki ay eve dönünce yapabilirim.

Elektrik panosu şu şekilde, 23 numara benim:

Üstten mühürlü görünüyor. Bu durumda başkaları tarafından açılamaz diye düşünüyorum. Aşağıdaki somun ise hep mi öyleydi yoksa sonradan mı düştü, ona dikkat etmedim açıkçası.

İlk ay faturası elimde yok ama tüketim değerleri şöyle:
Aktif: 54 kwh - Puant: 26 kwh - Gece: 34 kwh

Ev boş olan ay tüketimi ise şöyle:
Aktif: 90 kwh - Puant: 45 kwh - Gece: 78 kwh. (Sizler kadar elektrik bilgim olmadığı için böyle bir şey nasıl olabiliyor hala anlamadım)

Ev boş ay faturası:

4 temmuzdaki son toplam endeks 1224 kwh imiş. 5 temmuzda komşum fotoğraf attı aşağıdaki görselde olduğu gibi 1239 olmuş boş evde. 15 kwh çok aşırı bir rakam.

İzninizle şu soruları da sorayım:
1- Ev şalteri zaten kapalı. Bir de ben 15 kwh kullanımı görünce komşuma sayacın şalterini de ayrıyetten indirttim. Bu durumda hala tüketim olmaz değil mi? Yani sayaç ilerlemez?

2- Sayacın önünde koruma olduğundan mavi tuşa basamıyoruz. Peki sayacı test etmek için şöyle yapsak. Ekrandaki değeri okusak sonra şalteri indirsek (ekran kapanıyor haliyle) daha sonra da 15 dk sonra falan şalteri açıp ekran geri gelince tekrar değeri okusak ve aradaki farkı görsek? Fark varsa sayaç bozuk diye mi yorumluyoruz o halde?

3- Benim durumumda sorun yüksek ihtimalle sayaçta mıdır? İnternetten benzer sorunları araştırdığımda sayacında bir sorun tespit edilmediği ve tüketimin normal olduğu yönünde rapor çıkanlar mevcut. Peki böyle bir şey çıkarsa buradan ne anlamalıyız? Sorun başka bir yerde midir? Öyleyse o sorunu nasıl çözeriz, yetkili teknik personeller yardımcı olurlar mı?

4- Sorun sayaçta ise değiştirildiğinde düzelir mi? İlk oturduğum ay sayaç normal beklenen değerleri verirken, sonraki ay nasıl böyle olabiliyor? Sayaç bir anda bozulabiliyor mu böyle?

Not: Bir de şu bilgileri vereyim. Komşumla (kendisi apartman yöneticisi aynı zamanda) bu durum üzerinde konuşurken şundan da bahsetti. Apartman ortak gideri her ay 1000 tl civarındayken bu ay nasıl olduysa 2200 falan gibi fahiş bir rakam gelmiş. Ekstra bir kullanım olmadığını söyledi. O da bu durumu bildirmiş sonuç bekleniyor. Ayrıca başka bir komşuya da 20-30 tl civarı gibi çok düşük bir fatura geldiğini de belirtti. O komşu da böylesi düşük bir değeri tuhaf karşılamış çünkü çok daha fazla tüketim yapıyormuş. O da sanırım bu durumu dağıtım merkezine bildirmiş.

Not 2: Ortak gider sayaç raporu gelmiş. Sayaç normal denmiş. Şimdi benimki de böyle olursa diye canım sıkıldı.

Sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.:)

Geçmiş olsun .

Sayaç pano bağlantıları göremiyoruz . Tesisat tam bilinmiyor ?
%99 endex ilerlemez . ( sayaç siğortası öncesi ve sonrası durumu ? etkisi )

ekran kapanıyor haliyle sayaç giriş siğortası olmalı zaten endex ilerlemesi gerekir .

( 15 Kwh fark ilerlemesi sayacın ana siğortasını kapamadan önce oluşmuş olmalı . )

Tesisat ? siğorta sayaç siğortası durumu ise ( sayaç sonrası tesisatta kaçaklık bu zaman zarfında endex fark 15 kwh endex yüksek zor ? veya kaçak alım kullanım ? anlatımızın diğer bina ve komşu sayaçların durumları ) ihtimaller .
% 1 sayaç bozuk olabilir .

Daire siğortası kapalı olsun yukarıda anlattığınızı yapın . ( boşta test cihaz kullanım yok )

İkinci test ( 15 dk sayaç açık halde )
Daire siğortası kapalı olsun
Sayacın siğortasını açıp ekran görüntüsü gelecek .
Sayacı okuma yapın ve kırmızı renkli lamba yanıp sönüyormu ? dikkat etmeniz .
İhtimaller .
Yukarıda anlattım ihtimaller durumu bu teste direk sayaç bozuk diyemeyiz .

Yetkili sayaç kontrol eden yapabilir .
Sayaç panosu mühürsüz sayaç açık durumunda .
Kabaca sayacın bozuk olduğunu anlamak için boşta endex yazıyormu bakılması ile
ve örneğin sayaç sonrası belirli bir yük ( cihaz) bağlayıp ) belli bir zaman çalıştırıp hesaplama yapılması ile .

Eski yeni fatura baz alınması için aynı cihazların ve zamanlarının aynı kullanım olması gerekir ve fatura gün sayısı aynı olması durumu ile .
Ama az çok değerlendirilme yapılabilir .

Sayaç yeri ve sonrası tesisatın önemi ?
Gerçekten bu kullanımlar olabilir diyeceğim ( dışarıdan bakılınca )
Ama su var gece kullanımı ( gündüz gibi endex yaklaşık gece ne cihaz ürün kullanılıyor ? )
Gece dönemi : Saat 22.00-06.00

Memleketten dönünce yarı çözümlenmiş olur ama tam çözülmez .
Dışarıdan bakış açısı ( olabilecek durumlar )
Durumları elemek için sayaç , kullanım , tesisat , vs gibi takibi .
1 - Gerçekten kullandınız
2 - Sayaç testi .
3 -Sayaç sonrası tesisat kaçağı ve sizn sayaçtan kaçak
4 - vs gibi

Tama yakın sonuç yerinde tesbiti ile ( yetkili görevli ile )
Tam sayaç kontrolu rapor ile ve tesisat takibi .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ....

fatura.JPG

86178812-fc6f-467a-af5a-a7ccb114d588.JPG

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil