Şarj devresi tasarlarken gerekli hesaplamalar nelerdir

teşekkür ederim sayın binbaşı.sizede kolay gelsin

Trafolu şarj devrelerine alternatif de smpsli şarj devreleri var ör: cep telefonları şarjı. Nokialarınki tam aradığınız özelliklerde 5v 800mA diye etiketli. ama gerçekte bu değerler biraz daha fazla.

arkadaşlar benimde sorunum şu micron md-27 marka ledli akülü kafa fenerim var ve bu kafa fenerinin aküsü 4 volt 4000ma şarj edilebilir kuru akü ancak şarj etmeme rağmen şarj ünitesinin üzerindeki kırmızı led bir türlü yeşile dönmüyor daha önce sadece ilk defa şarj ettiğimde yeşile dönmüştü sizce akünün kullanım süresü mü büttü yoksa şarj ünitesindemi bir sorun var NOT: sadece 3 defa şarj edildi

Akünün voltajını ölç. 4.6-4.8 volt değerlerine geliyorsa dolmuş demektir. Yeşil led yanmasa da olur. Ama illa yeşil ledi kontrol etmek istiyorsan aküye seri bir pil tak. Yeşil led hemen yanmalı. Yanıyorsa eğer yanma voltajı biraz yüksek ayarlanmış demektir.

Akünün voltajını ölç. 4.6-4.8 volt değerlerine geliyorsa dolmuş demektir. Yeşil led yanmasa da olur. Ama illa yeşil ledi kontrol etmek istiyorsan aküye seri bir pil tak. Yeşil led hemen yanmalı. Yanıyorsa eğer yanma voltajı biraz yüksek ayarlanmış demektir.
yardımın için teşekkür ettim silvestir

Merhaba
Yukarıda gösterdiğiniz şarj devresini proteusta kurdum ancak resindeki gibi bir hata aldım bu hata neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olur musunuz? Birde çıkıştan 9V alamadım sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

• proteus2.PNG
    proteus2.PNG
    29.2 KB · Görüntüleme: 15
  • proteusı.PNG
    proteusı.PNG
    17.9 KB · Görüntüleme: 14
Bilgisayarınız simüle ederken cpu kullanımını aşıyor diyor. Eğer proteus çalışırken arkada başka program çalışıyor ise kapatarak cpu yükünü azaltmanızı öneririm.

Ayrıca çıkıştaki voltaj düşüklüğü transformatörün programdaki aayrlarından dolayı olabileceğini düşünüyorum. Akşam kendi bilgiayarında simüle edebilirim. Proje dosyasını rar olarak ekleyebilirseniz son sürüm değilse kontrol edebilirim.

Bilgisayarınız simüle ederken cpu kullanımını aşıyor diyor. Eğer proteus çalışırken arkada başka program çalışıyor ise kapatarak cpu yükünü azaltmanızı öneririm.

Ayrıca çıkıştaki voltaj düşüklüğü transformatörün programdaki aayrlarından dolayı olabileceğini düşünüyorum. Akşam kendi bilgiayarında simüle edebilirim. Proje dosyasını rar olarak ekleyebilirseniz son sürüm değilse kontrol edebilirim.
Diğer programları kapatıp denedim ancak yine aynı CPU hatası aldım. İlgilendiğiniz için teşekkürler kontrol edebilirseniz çok iyi olur.

Ekli dosyalar

• ŞARJ.rar
    14.6 KB · Görüntüleme: 3
Biraz inceledim transformatör ayarları sıkıntılı görünüyor. İlk simülasyonda TR1 hatası verdi düzeltmek için biraz uğraşayım. Benim pc i5 işlemcili cpu hatası vermedi.

Diğer programları kapatıp denedim ancak yine aynı CPU hatası aldım. İlgilendiğiniz için teşekkürler kontrol edebilirseniz çok iyi olur.

Çizdiğiniz devre bende de sürekli hata veriyordu. Bende kendi şema mı çizdim şu an sorun çıkartmıyor. Ekte çalışma görüntüsü ve proje dosyasını bulabilirsiniz. Bendeki proteus 8.0 versiyon umarım sizdeki ile uyum gösterir. Ekleyeceğim projenin içinden çizimi alıp kendi şablonunuza ekleyebilir yada yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sorunu merak ederseniz ilk gözüme çarpan sorun voltaj kaynağı olarak kullandığınız ALTERNATÖR 220 volt yazmışsınız. PP Şebeke voltajı olarak 320 girmelisiniz ki alternatör çıkışınız 220 volt versin. Şebekemizin tepe tepe gerilimi 310 volt mertebelerindedir. Efektif voltajımız 220 volttur.

ikincisi devre şemasında kullandığınız köprü diyot ve sonrasındaki kondansatörleri devreden çıkarttığımda voltaj ölçebilirken onları devreye bağladığımda voltaj çöküyor idi. Nedenini anlamadım seçilen parçalar nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Proteus bazen böyle yapıyor yada benimde bilmediğim bir püf noktası vardır.

Adsız.png

Ekli dosyalar

• New Project.rar
    14.6 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,754
Kullanıcılar
450,822
Son üye
seferarican