Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar türü elektronik cihazlar üzerine etkisi

Resimdeki cihaz gerilim akım ve frekans ölçen bir cihazdır.
Şebekede olan parazitik etkilerin bu gibi cihazla ölçülebilmesi mümkün değildir.
Şu cihaz ile ölçülebilir.
https://media.digikey.com/pdf/Data Sheets/LeCroy PDFs/T3SA3000_DS.pdf
https://www.digikey.com/product-detail/en/teledyne-lecroy/T3SA3200/T3SA3200-ND/9598579
Çok teferruata kaçmadan optimal bir bütçe için öngörülmüş olup, gelişmiş modellerin fiyatları servet değerindedir.
Bu işlerde ROHDE & SCHWARZ markayı önerirsem kesin beni döversiniz
https://tr.farnell.com/rohde-schwarz/r-s-fpl1003-p4/spectrum-analyser-bench-5khz-3ghz/dp/2897481

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Line interaktif ups ile online ups arasındaki farkı anlamadığınızı görüyorum. Online ups bypass'a düşmedikçe şebekeden tam izoledir !
Şebeke gerilimi sadece aküleri şarj etmek için vardır.
Yanlış öğrenmişsem lütfen detaylı izahat ederek düzeltiniz.

Son düzenleme:
Li
Line interaktif ups ile online ups arasındaki farkı anlamadığınızı görüyorum. Online ups bypass'a düşmedikçe şebekeden tam izoledir !
Eleştrin için tşk ederim
Online mantığı akülerin daimi devrede olması mantığıdır.
Ancak akülerin şarjı ve sistemin çalıştırılması cihazın rectifer'i tarafından sağlandığı için ben de sizi eleştirebilirim
Günümüz çoğu üretimler, bahsemiş olduğum üzere SMPS mantığı ile üretilmiş ürünlerdir.
Gerek rectifier, gerekse inverter bu mantıkla üretilmişse doğrudan bir izolasyon sözkonusu olamaz.
Rectifier şebeke gerilimini gerekli voltaja düşürür, inverter ise yükseltir.
Online olmasının tek esprisi rectifier ve aküler daima devrede oldukları için herhangi bir gecikme unsurunun olmamasıdır.
SMPS sistemlerde bir çeşit trafo olsa da bunlar yüksek frekanslarda çalışmaktadırlar. Bizlerin araştırmış olduğumuz sorun ise, bu gibi yüksek frekanslardaki etkileşimlerdir.

Bu konuda size kesinlikle katılmıyorum. Rectifier dediginiz doğrultma devresidir. AC şebeke doğrultulur aküler şarj edilir. Akü çıkışı yani DC, anahtarlama devresiyle AC'ye çevrilir. Çıkış enerji kalitesini belirleyen tek unsur anahtarlama devresidir. Girişe kare dalgada uygulasanız çıkışta miss gibi sinüs alırsınız bunu bizzat denedim ve gördüm.

Bu durumda konu sahibi arkadaşın şu deneyini açıklamanız size kalmaktadır.
. İlginç olan UPS i fisten çekip bilgisayari akuden besleyince bir anda herşey düzeliyor. Cidden kafayı yemek üzereyim. En son aklıma parazitler geldi. UPS ve power conditioner bunu neden çözemedi onuda bilmiyorum.
Şebeke hattında olası bir 2-3GHz lik arsız bir sinyal var ise bu sinyal doğrudan PC nin işlemcisini etkileyecektir.
Çünkü günümüz çoğu işlemciler de bu frekanslarda çalışmaktadırlar.

O zaman ortaya tek ortak sonuç çıkıyor UPS kalitesi !
Trafolu doğrultma devresinde böyle bir harmonigin DC"yi bozmasını, DC'ye binmesini, etkilemesini imkansiz görüyorum.

Trafolu doğrultma ve filtre devresinde AC'deki harmonigin DC'yi bozmasını, etkilemesini mümkün görmüyorum. Ups'te arıza olabilir.
Kaldı ki şebeke geriliminin bu denli harmonikli olması da olası değildir.
Soruyu soran arkadaş kaliteli bir ups ödünç alarak durumu bize iletebilir.
Bu soruna benzer bir sorunu bir konferans salonunun ses ve görüntü sisteminde yaşadık. UPS sorunu tam olarak çözdü.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…