Şerit Ledler Hakkında Yardım...

Arkadaşlar merhaba,
Ben bir dağıtım şirketinde elektrik teknikeri olarak çalışmaktayım.Şerit ledlerle ilgili fazla bir bilgim olmadığından sizlere sormak istiyorum. Evime bir asma tavan yaptırdım ve asma tavan içine gizleyerek yukarı bakacak şekilde şerid ledle aydınlatma yapmak istiyorum. Sanırım şerit ledler 5 mt halinde satılmakta. Salonuma yaklaşık 25 mt şerit led gitmekte bunları birbirine nasıl bağlarım ve bu uzunlukta bir şerit ledi yakmam için ne güçte bir adaptör kullanmalıyım. Şerit ledleri keserken istediğimiz bir noktadan kesebiliyormuyuz yoksa üzerinde kesilecek alanlar gösterilmektemi. Herhangi bir malzemeyi daha satın almadım. Sadece iç tesisatdaki işleri yapıp asma tavana anahtardan kabloları götürdüm. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa şimdiden teşekür ederim.:confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şerit ledler 5mt'lik olarak satılır.Siz kaç mt isterseniz uc uca (+ ve - bağlantı dikkat ederek) ekleyerek istediğiniz mesefeye kadar uzatabilirniz.

25mt led için en az 12v/10a 120w bir adaptör amanız gerekir

kesme mevzusuna gelince ledlerin üzerinden işaretli yerdene kesmek zorundasınız oda her 5cm yada her 4 led de bir makas işaret vardır yoksa bile o ibareye yakın bi şey koyarlar

yardımın için çok teşekkürler... birbirine eklemek için şerit ledleri lehimlemi (birkaç yerde okudum) yoksa daha pratik bir yolu varmı?

evet lehimlemek zorundasınız lehim noktasını lehimlemeden önce hafifce kazıyın üstündeki boya kalksın bakır görüksün ,hiç boşluk kalmadan olsun isterseniz bitişik lehimlersiniz yok, bitişik yapma ile uğraşamam derseniz uçlarına 10-15cm 0,50 -0,75ttr kablo lehimlersiniz klemensler veya bantlar geçersiniz o şekilde de olur

Biraz geç oldu ama cevap yazma ihtiyacı hissettim.
Öncelikle güç kaynağının değerini, kullanacağınız ledin voltaj ve gücüne göre belirlemeniz gerekir.
Örnek olarak; korkmaz design arkadaşın güç kaynağı için vermiş olduğu değerlerden hareket edersek, 25 metre ledi seri bir şekilde bağlamanız, muhtemelen ledlerinizin yanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden, tek güç kaynağı kullanacaksanız, ledleri güce göre gruplayarak güç kaynağından her gruba ayrı besleme çekmelisiniz.

Biraz geç oldu ama cevap yazma ihtiyacı hissettim.
Öncelikle güç kaynağının değerini, kullanacağınız ledin voltaj ve gücüne göre belirlemeniz gerekir.
Örnek olarak; korkmaz design arkadaşın güç kaynağı için vermiş olduğu değerlerden hareket edersek, 25 metre ledi seri bir şekilde bağlamanız, muhtemelen ledlerinizin yanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden, tek güç kaynağı kullanacaksanız, ledleri güce göre gruplayarak güç kaynağından her gruba ayrı besleme çekmelisiniz.
Evet haklısınız...her 5 metrelik led için trafo çıkışlarından ayrı ayrı hat alınması lazım aksi takdirde ledler sönük yanar ve bir anlamı olmaz...normal led amperaj hesaplaması yaptınız diyelim ve elektrikçi dükkanı size dediki şu metraja atıyorum 20 amper yeter dedi....20 amper yeter ama her led grubu için çıkışlardan ayrı ayrı kablo çekmek şartıyla...tecrübe ile sabittir.kolay gelsin herkese

güzel bilgiler teşekkürler

Evet haklısınız...her 5 metrelik led için trafo çıkışlarından ayrı ayrı hat alınması lazım aksi takdirde ledler sönük yanar ve bir anlamı olmaz...normal led amperaj hesaplaması yaptınız diyelim ve elektrikçi dükkanı size dediki şu metraja atıyorum 20 amper yeter dedi....20 amper yeter ama her led grubu için çıkışlardan ayrı ayrı kablo çekmek şartıyla...tecrübe ile sabittir.kolay gelsin herkese
Ledlerin üzerindeki bakır iletkenleri kullanarak 11kw motora yıldız/üçgen yol verebilirmiyiz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,935
Kullanıcılar
451,112
Son üye
NecmettinOZKARAKAYA

Yeni konular

Geri