şamandıra kumanda devresi

değerli green yücel kardeşim dediğiniz doğru ama zaten sorun burda başlıyor. ben zaman rölesinin enerji altında kalmasını istemiyorum. zaman rölesi bir yanarsa kuyuda olan başka motorlarda harap olur. saygılarımla.

Sn sürek avcısı;
Ben sizin anlattığınız koşullara göre tavsiyede bulundum. Sorunuzda zaman rölesi var elimde kontaktör limit var bunlarla ne yapabilirim demişsiniz.
Ben sınır anahtarının konumuna müdahale edemiyorsunuz diye algıladım.
sn mustafa nın önerisini uygulayın o daha pratik.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yok ben daha öneride bulunmadım.Şimdi bulunuyorum.

1-sınır anahtarının NO sunu , kontaktörün NO su ile paralel bağlayın,yani sınır anahtarını mühürleyin.
2-Kontaktör ile zaman rölesini paralel bağlayın.
3- paralel bağlanan kontaktör ve zaman rölesinin , a2 uçlarına nötr verin.
4-paralel bağlı kontaktör ve zaman rölesinin a1 ucunu , zaman rölesinin, gecikmeli açan, normalde kapalı kontağından geçrip , limit anahtarının çıkışına girin.
5.Limit anahtarının girişine uygun bir sigortadan geçirdiğiniz fazı verin.

Çizim yapamadım kusura bakmayın .

--------------------
Not:Acaba ben bir şeyi yanlış mı anladım?Sayın green yücel in önerdiği devrede de, zaman rölesi , kontaktörün normalde açık kontağından besleme alıyor.Bu durumda kontaktör kapanınca, zaman rölesi de enerjilenmez zaten.Sorun var mı ki?

mustafa ustam teşekkür ederim uygulamayı yapıp size bildireceğim. sevgi ve saygılarımla.

Sınır anahtarının çıkışını zaman rölesinin kapalı kontağından geçirip kontaktörü çektir ve sınır anahtarını bu kontaktörün açık kontağı ile mühürle.

Kontaktörün açık kontağı ile zaman rölesini enerjile ve motorun çalışmasını istediğin süreyi gir.

Kontaktörün açık kontağı ile motoru çalıştıran sistemi ( kontaktör ise o kontaktörü çektir )aktif et

I ZR
I----I SA I---------I/I-------(K)
I I
I----I K I----
I
I
I-----IKI------------(ZR)
I
I
I-----IKI-------------(M)

yok ben daha öneride bulunmadım.Şimdi bulunuyorum.

1-sınır anahtarının NO sunu , kontaktörün NO su ile paralel bağlayın,yani sınır anahtarını mühürleyin.
2-Kontaktör ile zaman rölesini paralel bağlayın.
3- paralel bağlanan kontaktör ve zaman rölesinin , a2 uçlarına nötr verin.
4-paralel bağlı kontaktör ve zaman rölesinin a1 ucunu , zaman rölesinin, gecikmeli açan, normalde kapalı kontağından geçrip , limit anahtarının çıkışına girin.
5.Limit anahtarının girişine uygun bir sigortadan geçirdiğiniz fazı verin.

Çizim yapamadım kusura bakmayın .

--------------------
Not:Acaba ben bir şeyi yanlış mı anladım?Sayın green yücel in önerdiği devrede de, zaman rölesi , kontaktörün normalde açık kontağından besleme alıyor.Bu durumda kontaktör kapanınca, zaman rölesi de enerjilenmez zaten.Sorun var mı ki?

sayın mustafa yanlışım olabilir acele yazdım işim vardı.
Ama anlattıklarımı tekrar gözden geçirdim bir hata göremedim. Evet zaman rölesi kontaktörün normalde açığından alıyor startı. Ama limit üzerinden de zaman rölesi mühürlemeyi sağlıyor yani kendi enerjisinide kontaktörün belirlenen zaman dışında devreden çıkmasınıda garanti altına almış oluyor.
Devre çizip ekliyorum birazdan...

Biliyorum çok nizami olmadı kaba taslak çizdim kusura bakmayın.
Şekli çizince hatalar ortaya çıktı.
1. şema doğru olan şemadır. ve sn mustafa nın önerdiği bağlantıdır.
2. Şema benim önerdiğim bağlantıdır yalnız buradaki hatamı söylemek istiyorum.
zaman rölesi enerjilenir enerjilenmez kontaktör gibi normalde açık kontağını kapatacağını düşündüm yanlış bir düşünceydi. En sağlıklı bağlantı 1. şemadır.

göderdiğim çizim işine yarar inşaallah

Ekli dosyalar

• pompa motoru.pdf
    29 KB · Görüntüleme: 79
Anhtarı,istenilen su seviyesinin üstüne 30 cm gibi cıkarsak.Naylon bir ip sallasak suyun icine.Öyle ki istediğimiz su seviyesini ipin üzerinde sınırlasak.Araya da suyun üzerinde kalabilen youn strafor geçirsek (ufak tencere kapağı gibi).Alt sınırda limiti açsın üst sınırda limiti kapatsın.Olmazmı.kolay gelsin

soru çok güzel fakat soran arkadaş o kadar güzel anlatmışki soruyu. bence devreyi kurup çalıştırmıştır bile .tabii başka devre kurulabilirmi diye soruyorsa başka .;;)))

Birde buna bakın isterseniz...
1-Seviye yükselip Swich kapanınca kontaktör çeker ve Swich'i mühürler.
2-Bu esnada Swich'in normalde kapalısı açtığı için zr enerjisizdir.
3-Su seviyesi düşünce Swich NO açılr NC kapanır ancak Mühürleme olduğu için çalışma devam eder. Aynı zamanda ZR enerjilenir.
4-ZR sürresi sonunda Kontakları konum değiştirerek NC sini açar ve komple enerjiyi keser.
Su seviyesi tekrar yükselinceye kadar...

Ekli dosyalar

• Kuyu.JPG
    Kuyu.JPG
    32.5 KB · Görüntüleme: 58

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular