1 butonla iki lamba kontrolü

arkadaşlar basi gelebilir zaten öylede ama biz elektropnömatiğe daha yeni girdik o nedenle elimde bir soru vardır hoca sordu biz bazı yorumlarda bulunduk fakat yapamadık

start bastığında 2.lamba yanacak elini 1.lamba sönük durumda olacakelinçekip tekrar bastığında ise 1.lamba yanacak 2. lamba sönecek

bu soru tek butonla motorun sağa sola çevrilmesiyle aynıdır. Tek farkı motor yerine lamba kullanılıyor olmasıdır. Devrenin ekts simülasyonu;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/basl2basl1-esc.28814/

starta 1 basışta 2. lamba yanar. 1. lamba sönüktür. starta 2. basışta 1. lamba yanar. 2. lamba söner. 3 .basışta tekrar 2. lamba yanar.1. lamba söner. .... devam eder gider.

saygılar...

Ekli dosyalar

• basL2basL1.esc
    28.7 KB · Görüntüleme: 53
bu soru tek butonla motorun sağa sola çevrilmesiyle aynıdır. Tek farkı motor yerine lamba kullanılıyor olmasıdır. Devrenin ekts simülasyonu;

starta 1 basışta 2. lamba yanar. 1. lamba sönüktür. starta 2. basışta 1. lamba yanar. 2. lamba söner. 3 .basışta tekrar 2. lamba yanar.1. lamba söner. .... devam eder gider.

saygılar...

tesekkürler aradığım devre bu..

ama bu devreyi açık bir sekilde elktropnömtiğe dönüstürebilecek arkadışm varsa iyi olur..

arkadaşlar emeği geçen herkese tesekkür ederim fakat hocanın sorduğu devre bu değilmis zaten(tek btonla slindiri ileri geri hareket) kendim festoda biraz uğrasınca basardım yinede bu devre için emeği geçen herkese thanks=)

Basitmiş... Keşke zamanında yetişebilseymişim... Neyse bulmana sevindim...
Derslerinde başarılar :)

Forum istatistikleri

Konular
128,905
Kullanıcılar
451,059
Son üye
landonor
Geri