11 KW motoru yıldız üçgen çalıştıramadım.

mustafa38d

Üye
11 kw lık sıemens marka motor tam 7 yıldır ügen olarak direk yol veriyordum. fabrikanın tesisatını yeniledik ve mutora yıldız üçgen yol verdiğimde yıldızda normal üçgende 45 A çekti birtürlü üçgende çalıştıramadım. bende devamlı olarak yıldız olarak yolverdim. sonuçta motor yandı yerine yedek taktım(gamak 11 kw) sorun olmadı. motor sarımdan geldi yine aynı rorun oldu. üçgende 45 a çekti.

Motorum bütün kontrollerini yaptım.
sarımda sorun yok.
baglantıları normal. şuan da aynı motoru yıldız olarak çalıştırıyorum.
    neden acaba ben cözemedim....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Mustafa bey,
Rica etsem motorun etiketini aynen buraya yollar misiniz...Direkt 380 Volt ucgen kaldirdiginiz bir motoru yine direkt yildiz 380 volt ile kaldirmaya calisirsaniz, uzun sureli dusuk gerilimden dolayi yanacaktir,ki oyle olmus anladigim kadariyla...Muhtemelen etiketinizde ucgen/yildiz = 380/690 V yaziyordur ama yine de oncelikle etiketinize bakmak lazim....Kolay gelsin

etiketi 220/380 V aynı motordan çalışan tam 18 tane motor var. 18 motorun 18 i de daha önce direk üçgen olarak çalışıyordu daha sonra tesisatı yeniledik yıldız üçgen olarak çalıştırdık. 16 tanesi sorunsuz çalışıyor ama 2 si yıldızda normal üçgende 45 A çekıyor bende 2 sınıde yıldız olarak çalıştırdım bir hafta sonra 1 i yandı digeri yıldızda 3 aydır sorunsuz suz çalışıyor.

Yanan motor sarımdan geldı yıne aynı sorun var bende yıldız olarak çalıştırdım 2 aydır sorunsuz çalışıyor üçgende çalışmıyor.

teşekkürler.....

mustafa38d ' Alıntı:
etiketi 220/380 V aynı motordan çalışan tam 18 tane motor var. 18 motorun 18 i de daha önce direk üçgen olarak çalışıyordu

Mustafa bey 220/380 yazan motoru daha once direkt ucgen ile kaldirdiginizi yazmissiniz...Bu durumda faz-faz arasi 220 volt mu verdiniz,sebekenizde boyle bir imkan var mi...Cunku 220/380 yazan motorlar,direkt kaldirilacaksa,yildiz kaldirilmalidir...klasik sebekede direkt ucgen kaldirilamazlar...
Atladigimiz bir sey mi var acaba?

sayın mustafa arkadaşım burada gözden kaçırdığın birşey var onu iyi kontrol edersen arızayı çözersin yıldızda normal üçgende fazla amper çekip çalışmayan panodaki m ve üçgen kontaktöre gelen köprü bağlantılarındada değişiklik var olduğunu zannediyorum siz o bağlantının tüm panoda aynı olduğunu düşünerek tek bir bağlantı üzerine çalışıyor olabilirsiniz o köprülere daha dikkatli bakmanızı ve bağlantıları ona göre yapmanızı öneririm iyi çalışmalar dilegiyle....

Şebekede bir sorun yok. burası büyük bir fabrida sayılır şuan 2250 kw lık kurulu güçüm var.
- motor uçlarında ve baglantıda bir sorun yok.
- bu motor dediğim gibi daha önçe direk üçgen çalışıyordu şimdi neden üçgen çalışmasın ki? diyorum ama çalışmıyor.

teşekkürler.....

sayın mustafa38d üçgen kontaktörünün kontaklarını ve yardımcı kontağını bir kontrol et.kontaklar çekme-bırakma yaparak alaşım özelliğini kaybederler,dolayısı ile kontaktör paletini çekse bile aşınan kontak yapışmaz ve motor iki faza kalarak yüksek akım çeker sonuç olarak yanar.ben aynı senin problemini yaşadım.anlattığım şekilde olmuş.

beyler etiketinde 220/380 Volt yazan bir motor şu manaya gelir: Yani üçgen bağlantıda bir sargıya düşen gerilim 220 V tu geçemez. Daha doğrusu bir sargının iki ucu arasına 220 Voltttan fazla gerilim uygulama demektir. Yıldız bağlantıda bu motor düzgün çalışır çünkü, yıldız bağlantıda bir sargıya 380/1.73= 220 volt düşer. Şimdi şebekeniz faz-faz=380 volt olduğuna göre bu motoru üçgen çalıştırmak için bunu faz-faz =220 volta dönüştürmeniz gerekir. elinizdeki kaynak voltajı faz-faz=380 Volt olduğuna göre ve bunu dönüştürme şansınız olmadığına göre bu motoru ancak yıldız çalıştırabilirsiniz. Yani anlayacağınız bu şartlarda yıldız çalıştırmanız gereken bir motora siz üçgen çalıştıracağım diye faz-faz=380 V uygularsanız bu motoru yakarsınız. Nitekim de öyle olmuş...Yazık

ferhatnusret arkadaşımız konuya gayet güzel açıklama getirmiş kendisine teşekkür ederim.
işin özü,bir motora yıldız üçgen yolvermek için; motorun üçgen gerilimi, motoru besleyecek fazlar arası gerilime eşit olması gerekir.

Ya arkadaslar sabahtandir bu konu aklima takilmis durumda...Su ana kadar 220/380 yazan bunca motor nasil oluyor da direkt ucgen calismis diye halen dusunuyorum...Bir yerlerde bir yanlislik veya yanlis anlasilma olmasi lazim...Mustafa arkadasimdan etiketin tamamini veya resmini rica ediyorum...

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,772
Son üye
QFaruk

Yeni konular

Geri